Inspekce otestuje znalosti středoškoláků, čtvrťáků a osmáků

ČTK ČTK
12. 3. 2014 16:40
Elektronické testování má sloužit jako zpětná vazba.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Česká školní inspekce bude v květnu na 400 školách testovat znalosti středoškoláků a žáků čtvrtých a osmých tříd.

Naváže tak na pokusné testování žáků pátých a devátých tříd, které poslední dva roky řídilo ministerstvo školství, ale už od nich upustilo.

Výsledky elektronického testování se žáci dozví okamžitě, mají sloužit coby zpětná vazba o úrovni znalostí. Po skončení testování si úlohy mohou vyzkoušet i školy nezařazené do průzkumu.

U žáků čtvrtých tříd bude inspekce ověřovat znalosti z oblasti nazvané Člověk a jeho svět, což zhruba odpovídá předmětu prvouka. Žáci středních odborných škol a učilišť pak budou skládat test z jazykové gramotnosti. Školy mají na výběr z testů v angličtině, němčině a francouzštině.

Jazykový test čeká i žáky osmých tříd, kromě něj ale budou vyplňovat ještě test z přírodovědné gramotnosti. V něm budou otázky z chemie, fyziky či biologie. Kromě hodinového testu připravila inspekce pro žáky také anketu, jejíž vyplnění zabere maximálně dvacet minut.

Pro vybrané školy bude testování povinné

"Cílem testování je poskytnout žákům, rodičům, učitelům, ředitelům škol i státu objektivizovanou a relevantní informaci o výsledcích vzdělávání," uvedl ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

Inspekce nechce sestavovat žebříčky úspěšnosti. Pokud by ale některé školy měly opakovaně špatné výsledky, inspektoři budou hledat příčiny neúspěchu.

Testování se bude konat od 19. do 30. května, souhrnné výsledky budou zveřejněny do 6. června. Pro školy zařazené do testování bude účast povinná. Inspekce tyto školy vybere tak, aby ve vzorku byly rovnoměrně zastoupeny školy podle velikosti, krajů či zřizovatelů.

Do testování se budou moci zapojit i žáci se speciálními vzdělávacími potřebami, jimž budou testy uzpůsobeny.

Testovací aplikace pro všechny

"Také školy, které nebudou zařazeny do vzorku, budou mít možnost dle svého uvážení provést individuální testování po ukončení výběrového šetření České školní inspekce, kdy budou veškeré testové úlohy použité v popsaném výběrovém šetření rovněž umístěny do testovací aplikace a zpřístupněny všem školám," dodal Zatloukal.

Vývoj testovacího systému stál 116 milionů milionů korun, hrazen byl z fondů EU. Do poloviny příštího roku by měla vzniknout veřejně přístupná databáze 12 tisíců úloh. Pro vlastní testování ji mohou využívat školy, ale i rodiče, kteří tak mohou zkoušet své potomky.

Generálka testování v posledních dvou letech vadila některým rodičům. Obávali se, že školy budou vyučovat podle toho, co se ověřuje v testech. Varovali také před žebříčky škol, které by mohly zřizovatelům sloužit k hodnocení. Podle inspekce se ale nic z toho nepotvrdilo.

 

Právě se děje

Další zprávy