Inspekce nařídila stáhnout z trhu čínský sliz, může vyvolat zvracení či vyrážku

ČTK ČTK
10. 7. 2020 11:30
Česká obchodní inspekce nařídila stáhnout z trhu sliz na hraní, ve kterém je o polovinu víc boru, než povolují normy. Bor se může ukládat v těle a při velké dávce může vyvolat akutní nevolnost.
Česká obchodní inspekce nařídila stáhnout z trhu sliz na hraní, obsahuje moc boru
Česká obchodní inspekce nařídila stáhnout z trhu sliz na hraní, obsahuje moc boru | Foto: Česká obchodní inspekce

Stahovaný oranžový sliz s označením JUN TAO - Super Light Clay podle etikety pochází z Číny. V průhledném plastovém kelímku se prodává po půl kilogramu. Laboratorní test ve slizu odhalil zhruba 474 miligramů boru na kilogram, v tekutém nebo viskózním materiálu hračky je přitom pro bor limit 300 miligramů.

"Při velké dávce se toto zvýšené množství boru může projevit i akutními příznaky jako je například zvracení, průjem či vyrážky," uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Inspekce zakázala také distribuci výrobku, varování před slizem bylo zveřejněno v evropském seznamu nebezpečných výrobků RAPEX.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Senát USA schválil zákaz aplikace TikTok na vládních zařízeních

Americký Senát dnes schválil návrh zákona, který federálním zaměstnancům zakazuje používat čínskou aplikaci pro sdílení krátkých videí TikTok na vládních zařízeních. Informovala o tom agentura Reuters. Bílý dům v poslední době hrozí, že aplikaci ve Spojených státech zakáže úplně.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Ozbrojenec drží tři rukojmí v bance v Le Havru, další tři propustil

Ozbrojený muž dnes zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre. Během vyjednávání s policií tři rukojmí propustil, informovala francouzská média. Podle zdrojů televizní stanice RTL se domáhá osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahuje zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavním městě. Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením.

Policii se propuštění tří rukojmích podařilo dosáhnout po několika hodinách vyjednávání, přičemž nikdo nebyl zraněn.

Zdroj: ČTK
Další zprávy