Inspekce dohlédne na školy, kde se podvádělo u maturit

Jakub Novák
21. 5. 2013 17:00
Školní inspektoři nemají kromě zostření kontrol k dispozici žádné sankce
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Školní inspektoři zaměří svoji dlouhodobou pozornost na dvanáct středních škol, ve kterých vzniklo podezření, že zde žáci během státních maturit podváděli.

"Podezřelé školy čeká v průběhu roku zcela jistě velká inspekce, kromě toho se tam pravděpodobně objevíme v průběhu konání ústních zkoušek," říká mluvčí České školní inspekce Libor Vacek.

Inspekce dle jeho slov již nemá prakticky šanci prokázat, že k podvodu při zkouškách došlo.

"Bereme proto podnět na vědomí, zkontrolujeme dokumentaci k písemce, ale z toho s největší pravděpodobností nic nezjistíme. Sankční nástroje v tomto případě nemáme. V tomto ohledu je tam právní vakuum - anulovat písemku by bylo možné snad jen v případě, kdy by byl dotyčný ´chycen za ruku´ při činu," konstatuje Vacek.

Nikdo však při činu chycen nebyl. Navzdory tomu získali pracovníci CERMAT během vyhodnocování písemných testů podezření, že se na dvanácti školách podvádělo, a podali proto podnět na inspekci.

CERMAT měl přitom podle Vacka na místě své vyškolené "komisaře", kteří měli v průběhu konání zkoušky žáky dozorovat. Ti však na žádné podvádění nenarazili.

70 zaměstnanců a 1300 škol

Mluvčí CERMAT Petr Habáň však podotýká, že celá organizace má asi 70 zaměstnanců a škol je přitom asi 1300.

"Takže nemůžeme mít v každé třídě ´svého´ komisaře," upozorňuje.

"Za průběh maturitní zkoušky je zodpovědný ředitel školy. Ten nominuje zadavatele zkoušky, který je proškolen CERMATem a má k dispozici přesnou metodiku, jak postupovat. Pokud přesto vznikne podezření, že v průběhu zkoušky došlo k tzv. organizačnímu incidentu, tedy k opisování, CERMAT dá podnět České školní inspekci," říká Habáň s tím, že žádný jiný postup v tomto směru CERMATu nepřísluší.

Zadavatel zkoušky je obvykle rekrutován z řad pedagogů.

Jednotlivá podezření se sice téměř jistě nepodaří potvrdit ani vyvrátit, příští rok se však po boku dozorujících pedagogů objeví na těchto školách ještě inspektor.

"Takové případy byly i loni - v takových školách potom byli letos naši inspektoři. Žádné problémy tam pochopitelně zjištěny nebyly," dodává Vacek.

 

Právě se děje

Další zprávy