Insolvenční rejstřík fungoval jeden den, poté znovu zkolaboval

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek, Jan Singer
17. 8. 2016 12:26
Elektronické systémy justice opět zkolabovaly, fungovaly přitom správně pouze jediný den. Nyní opět nefunguje insolvenční rejstřík. Výpadek přitom nastal již minulý pátek, kdy kvůli němu soudci nemohli pracovat na svých počítačích a nefungoval ani rejstřík trestů. Ministerstvo spravedlnosti již na odstranění závady pracuje, zprovoznit by všechny systémy mělo ještě během středečního odpoledne.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Jen jeden den vydržely klíčové elektronické systémy justice fungovat tak, jak mají. Výpadek nyní znovu postihl insolvenční rejstřík, který shromažďuje data o lidech a firmách v úpadku. Ministerstvo spravedlnosti ujišťuje, že ještě během středy bude vše v pořádku.

Podobné problémy se objevily už minulý pátek, v pondělí pak potíže způsobila porucha elektroinstalace v justičním paláci v Praze na Míčánkách, kde je centrum důležitých rejstříků. Soudci několika pražských soudů nemohli pracovat na svých počítačích, nefungoval mimo jiné ani rejstřík trestů.

Například na Krajském soudu v Ústí nad Labem sice insolvenční rejstřík během středečního dopoledne běžel, ovšem pracovníci soudu do něj nemohou vkládat nové informace. Což je pro uživatele rejstříku klíčové: Například firma si tak nemůže u svého obchodní partnera ověřit, jestli právě nyní nevstoupil do úpadku. A tudíž jestli není pro firmu rizikový – mohlo by se totiž stát, že po pádu do insolvence už firma za své zboží nedostane zaplaceno.

"Nemůžeme zveřejňovat nic nového. Už jsme o tom informovali i ministerstvo," řekla mluvčí soudu Marcela Trejbalová.

Podobnou situaci hlásí i z dalších soudů. "Dnes opět není možné v aplikaci pracovat," potvrdila Simona Tesařová z Krajského soudu v Brně. A stejný výpadek zaznamenali ve středu ráno i na Krajském soudu v Ostravě.

Ministerstvo spravedlnosti už soudy ujistilo, že na odstranění závady pracuje. "Komplikace s insolvenčními rejstříky nemají všechny soudy a její podstatou je špatná práce s formátováním dokumentů. Na problému však usilovně pracujeme a ještě dneska by mělo být vše v pořádku," uvedla mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 47 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy