Insolvenční rejstřík fungoval jeden den, poté znovu zkolaboval

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek, Jan Singer
17. 8. 2016 12:26
Elektronické systémy justice opět zkolabovaly, fungovaly přitom správně pouze jediný den. Nyní opět nefunguje insolvenční rejstřík. Výpadek přitom nastal již minulý pátek, kdy kvůli němu soudci nemohli pracovat na svých počítačích a nefungoval ani rejstřík trestů. Ministerstvo spravedlnosti již na odstranění závady pracuje, zprovoznit by všechny systémy mělo ještě během středečního odpoledne.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Jen jeden den vydržely klíčové elektronické systémy justice fungovat tak, jak mají. Výpadek nyní znovu postihl insolvenční rejstřík, který shromažďuje data o lidech a firmách v úpadku. Ministerstvo spravedlnosti ujišťuje, že ještě během středy bude vše v pořádku.

Podobné problémy se objevily už minulý pátek, v pondělí pak potíže způsobila porucha elektroinstalace v justičním paláci v Praze na Míčánkách, kde je centrum důležitých rejstříků. Soudci několika pražských soudů nemohli pracovat na svých počítačích, nefungoval mimo jiné ani rejstřík trestů.

Například na Krajském soudu v Ústí nad Labem sice insolvenční rejstřík během středečního dopoledne běžel, ovšem pracovníci soudu do něj nemohou vkládat nové informace. Což je pro uživatele rejstříku klíčové: Například firma si tak nemůže u svého obchodní partnera ověřit, jestli právě nyní nevstoupil do úpadku. A tudíž jestli není pro firmu rizikový – mohlo by se totiž stát, že po pádu do insolvence už firma za své zboží nedostane zaplaceno.

"Nemůžeme zveřejňovat nic nového. Už jsme o tom informovali i ministerstvo," řekla mluvčí soudu Marcela Trejbalová.

Podobnou situaci hlásí i z dalších soudů. "Dnes opět není možné v aplikaci pracovat," potvrdila Simona Tesařová z Krajského soudu v Brně. A stejný výpadek zaznamenali ve středu ráno i na Krajském soudu v Ostravě.

Ministerstvo spravedlnosti už soudy ujistilo, že na odstranění závady pracuje. "Komplikace s insolvenčními rejstříky nemají všechny soudy a její podstatou je špatná práce s formátováním dokumentů. Na problému však usilovně pracujeme a ještě dneska by mělo být vše v pořádku," uvedla mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Rusko zahájilo trestní stíhání kvůli odstranění Koněvovy sochy

Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Podle agentury TASS to v pátek oznámila mluvčí výboru Světlana Petrenková. Radnice Prahy 6 sochu nechala odstranit minulý pátek.

Ruská diplomacie ve čtvrtek záležitost označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy