Insider: Manažer ČEZ Svoboda nemusí platit pokutu

Insider
26. 9. 2012 18:00
První český případ insider tradingu končí bez trestu kvůli procesním chybám

Brno - Obchodní ředitel společnosti ČEZ Alan Svoboda definitivně nemusí platit pokutu za to, že využil důvěrných informací a vydělal na obchodu s akciemi této energetické firmy. Ve svém středečním vydání o tom informuje deník Insider.

V Česku jde o první spor o takzvaný insider trading, tedy zneužití důvěrných informací v obchodu s akciemi.

Insider s odvoláním na verdikt Nejvyššího správního soudu popisuje, že důvodem, proč Svoboda pokutu platit nemusí, jsou procesní pochybení, která učinila Česká národní banka. Právě ČNB žádala pro Svobodu pokutu ve výši 1,7 milionu korun.

Alan Svoboda na jaře 2005, krátce před zveřejněním hospodářského výsledku a výše dividendy ČEZ, nakoupil nejprve 7,5 tisíce a pak dalších 10 tisíc akcií ČEZ. Akcie nakupoval v době, kdy už znal jak zisk, tak výši dividendy. Manažer byl obviněn z trestného činu zneužití informací v obchodním styku, ale Vrchní soud v Praze ho před třemi roky osvobodil. ČNB se pak později rozhodla mu udělit zmíněnou pokutu.

Foto: Jiří Kropáček

Čtěte další podrobnosti ve středečním vydání placeného deníku Insider: Proč nakonec Alan Svoboda nebude platit pokutu za insider trading?

 

Právě se děje

před 7 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy