Insider: Manažer ČEZ Svoboda nemusí platit pokutu

Insider
26. 9. 2012 18:00
První český případ insider tradingu končí bez trestu kvůli procesním chybám

Brno - Obchodní ředitel společnosti ČEZ Alan Svoboda definitivně nemusí platit pokutu za to, že využil důvěrných informací a vydělal na obchodu s akciemi této energetické firmy. Ve svém středečním vydání o tom informuje deník Insider.

V Česku jde o první spor o takzvaný insider trading, tedy zneužití důvěrných informací v obchodu s akciemi.

Insider s odvoláním na verdikt Nejvyššího správního soudu popisuje, že důvodem, proč Svoboda pokutu platit nemusí, jsou procesní pochybení, která učinila Česká národní banka. Právě ČNB žádala pro Svobodu pokutu ve výši 1,7 milionu korun.

Alan Svoboda na jaře 2005, krátce před zveřejněním hospodářského výsledku a výše dividendy ČEZ, nakoupil nejprve 7,5 tisíce a pak dalších 10 tisíc akcií ČEZ. Akcie nakupoval v době, kdy už znal jak zisk, tak výši dividendy. Manažer byl obviněn z trestného činu zneužití informací v obchodním styku, ale Vrchní soud v Praze ho před třemi roky osvobodil. ČNB se pak později rozhodla mu udělit zmíněnou pokutu.

Foto: Jiří Kropáček

Čtěte další podrobnosti ve středečním vydání placeného deníku Insider: Proč nakonec Alan Svoboda nebude platit pokutu za insider trading?

 

Právě se děje

před 22 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy