reklama
 
 

Insider: Manažer ČEZ Svoboda nemusí platit pokutu

26. 9. 2012 18:00
První český případ insider tradingu končí bez trestu kvůli procesním chybám

Brno - Obchodní ředitel společnosti ČEZ Alan Svoboda definitivně nemusí platit pokutu za to, že využil důvěrných informací a vydělal na obchodu s akciemi této energetické firmy. Ve svém středečním vydání o tom informuje deník Insider.

V Česku jde o první spor o takzvaný insider trading, tedy zneužití důvěrných informací v obchodu s akciemi.

Insider s odvoláním na verdikt Nejvyššího správního soudu popisuje, že důvodem, proč Svoboda pokutu platit nemusí, jsou procesní pochybení, která učinila Česká národní banka. Právě ČNB žádala pro Svobodu pokutu ve výši 1,7 milionu korun.

Alan Svoboda na jaře 2005, krátce před zveřejněním hospodářského výsledku a výše dividendy ČEZ, nakoupil nejprve 7,5 tisíce a pak dalších 10 tisíc akcií ČEZ. Akcie nakupoval v době, kdy už znal jak zisk, tak výši dividendy. Manažer byl obviněn z trestného činu zneužití informací v obchodním styku, ale Vrchní soud v Praze ho před třemi roky osvobodil. ČNB se pak později rozhodla mu udělit zmíněnou pokutu.

Čtěte další podrobnosti ve středečním vydání placeného deníku Insider: Proč nakonec Alan Svoboda nebude platit pokutu za insider trading?

autor: Insider | 26. 9. 2012 18:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama