Systém Povodí Vltavy napadli hackeři. Přehrady ani dodávky vody v ohrožení nejsou

Domácí Domácí
7. 4. 2020 16:20
Na informační systém státního podniku Povodí Vltavy v úterý zaútočili hackeři. Kybernetický útok napadl informační systémy podniku pro administrativní činnosti. Nezbytné fungování podniku je zachované, k ohrožení přehrad nebo dodávek povrchové vody nedošlo.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ředitelství vodních cest ČR

I přes rozsáhlý kybernetický útok není ohrožena manipulace na přehradách, ani dodávky povrchové vody pro pitné účely, ani pro jiné odběratele. Tyto objekty mají z bezpečnostních důvodů nezávislé IT systémy, uvedlo ministerstvo zemědělství, pod něhož správy povodí spadají.

"Situaci od dnešního dopoledne intenzivně řešíme s vedením státního podniku a IT specialisty. Útokem nebyly dotčeny prvky kritické infrastruktury, jako jsou vodní díla, jejichž systémy jsou právě z bezpečnostních důvodů fyzicky odděleny od prostředí informačních systémů podniku," uvedl k útokům ministr zemědělství Miroslav Toman. 

Kybernetický útok znemožnil fungování spisové služby, e-mailů a dalších interních systémů státního podniku. 

Kromě ministerstva zemědělství obdržel informaci o útoku také Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. "V tuto chvíli situaci řešíme, nicméně nevím, jak dlouho bude problém trvat," uvedl generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy