Systém Povodí Vltavy napadli hackeři. Přehrady ani dodávky vody v ohrožení nejsou

Domácí Domácí
7. 4. 2020 16:20
Na informační systém státního podniku Povodí Vltavy v úterý zaútočili hackeři. Kybernetický útok napadl informační systémy podniku pro administrativní činnosti. Nezbytné fungování podniku je zachované, k ohrožení přehrad nebo dodávek povrchové vody nedošlo.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ředitelství vodních cest ČR

I přes rozsáhlý kybernetický útok není ohrožena manipulace na přehradách, ani dodávky povrchové vody pro pitné účely, ani pro jiné odběratele. Tyto objekty mají z bezpečnostních důvodů nezávislé IT systémy, uvedlo ministerstvo zemědělství, pod něhož správy povodí spadají.

"Situaci od dnešního dopoledne intenzivně řešíme s vedením státního podniku a IT specialisty. Útokem nebyly dotčeny prvky kritické infrastruktury, jako jsou vodní díla, jejichž systémy jsou právě z bezpečnostních důvodů fyzicky odděleny od prostředí informačních systémů podniku," uvedl k útokům ministr zemědělství Miroslav Toman. 

Kybernetický útok znemožnil fungování spisové služby, e-mailů a dalších interních systémů státního podniku. 

Kromě ministerstva zemědělství obdržel informaci o útoku také Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. "V tuto chvíli situaci řešíme, nicméně nevím, jak dlouho bude problém trvat," uvedl generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Návrh zákona, který zakazuje jednorázové plastové příbory, talíře nebo brčka, dnes schválila vláda. Zákon má platit od července, posoudí ho parlament

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts, chce zrušit 260 pracovních míst. Důvodem jsou dopady pandemie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy