Facebook odmítl mazat falešné stránky ruských ambasád, zrušil pravé. Informační agrese, zuří Moskva

Barbora Němcová Barbora Němcová
19. 4. 2017 18:33
Moskva se ohradila proti tomu, že Facebook nezablokoval falešné české a slovenské profily, které se vydávají za stránky ruských ambasád. Ministerstvo zahraničí je označilo za matoucí, lživé a považuje je za součást informačního útoku na Rusko. Podle Moskvy administrátoři Facebooku na ruské stížnosti reagovali tak, že falešné účty ponechali, zatímco skutečný profil ruské ambasády na Slovensku zablokovali.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Za součást informačního útoku ze strany Západu označila Moskva recesistické facebookové profily, které se v Česku a na Slovensku parodují stránky ruských ambasád. Tamní ministerstvo zahraničí se ohradilo proti tomu, že Facebook nevyslyšel jeho žádosti a stránky nezrušil. Místo toho zablokoval skutečný účet ruské ambasádě v Bratislavě.

"Tyto falešné stránky vznikly u našich velvyslanectví v Česku a na Slovensku. Šíří se z nich provokativní materiály k tématům, která mají velký ohlas, a matou tak uživatele sociálních sítí. Profesionalita vedení těchto účtů je velmi vysoká," prohlásila na středeční tiskové konferenci mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Jenže Facebook ruským žádostem o zablokování falešných stránek nevyhověl. "Namísto toho, aby po příslušné žádosti zablokovali falešné stránky, udělali administrátoři a moderátoři vše naopak. Facebook 19. dubna zablokoval oficiální stránku ruského velvyslanectví na Slovensku a falešný účet, kteří založili kybernetičtí zločinci, ponechal," řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí.

Vzhledem k tomu, že Facebook v Moskvě nemá zastoupení, předalo ministerstvo celou věc Roskomnadzoru, úřadu, který dohlíží na média a telekomunikace. "Považujeme to za součást informačního útoku na naši zemi. Vznik těchto stránek posuzujeme v kontextu nového kola informační agrese ze strany Západu," dodala mluvčí resortu.

Na zablokování stránek reagovali i ruští diplomaté na Slovensku. "Náš facebookový profil, který je převážně ve slovenštině, administrace (Facebooku, pozn. red.) dočasně zablokovala. Je možné, že bude i zcela smazána. Důvod neznáme," řekl agentuře TASS Nikolaj Levšunov z ruské mise v Bratislavě.

Podle ruské agentury se slovenský falešný profil po zablokování skutečných stránek tamní ambasády přejmenoval na Sovětské velvyslanectví v Československu. "Publikují tam otevřené lži o událostech v Rusku a na Slovensku," dodal Levšunov.

České parodující stránky Velvyslanectví Ruské federace v ČR Facebook po nahlášení v pátek zablokoval a ve středu opět zprovoznil. "Vidím, že pro Rusa je recese dokonale neznámým územím," napsal k tomu Aktuálně.cz jejich  autor, který zároveň provozuje recesistický účet prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Celý konflikt začal začátkem dubna, kdy se proti recesistické stránce, které však vypadá na první pohled velmi věrohodně, ostře ohradila ruská ambasáda v Česku. Profil označila za "rafinovanou metodu hybridního vlivu na české veřejné vědomí".

Falešný účet sleduje přes 3000 lidí, tedy podstatně víc, než skutečný profil velvyslanectví.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy