Facebook odmítl mazat falešné stránky ruských ambasád, zrušil pravé. Informační agrese, zuří Moskva

Barbora Němcová Barbora Němcová
19. 4. 2017 18:33
Moskva se ohradila proti tomu, že Facebook nezablokoval falešné české a slovenské profily, které se vydávají za stránky ruských ambasád. Ministerstvo zahraničí je označilo za matoucí, lživé a považuje je za součást informačního útoku na Rusko. Podle Moskvy administrátoři Facebooku na ruské stížnosti reagovali tak, že falešné účty ponechali, zatímco skutečný profil ruské ambasády na Slovensku zablokovali.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Za součást informačního útoku ze strany Západu označila Moskva recesistické facebookové profily, které se v Česku a na Slovensku parodují stránky ruských ambasád. Tamní ministerstvo zahraničí se ohradilo proti tomu, že Facebook nevyslyšel jeho žádosti a stránky nezrušil. Místo toho zablokoval skutečný účet ruské ambasádě v Bratislavě.

"Tyto falešné stránky vznikly u našich velvyslanectví v Česku a na Slovensku. Šíří se z nich provokativní materiály k tématům, která mají velký ohlas, a matou tak uživatele sociálních sítí. Profesionalita vedení těchto účtů je velmi vysoká," prohlásila na středeční tiskové konferenci mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Jenže Facebook ruským žádostem o zablokování falešných stránek nevyhověl. "Namísto toho, aby po příslušné žádosti zablokovali falešné stránky, udělali administrátoři a moderátoři vše naopak. Facebook 19. dubna zablokoval oficiální stránku ruského velvyslanectví na Slovensku a falešný účet, kteří založili kybernetičtí zločinci, ponechal," řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí.

Vzhledem k tomu, že Facebook v Moskvě nemá zastoupení, předalo ministerstvo celou věc Roskomnadzoru, úřadu, který dohlíží na média a telekomunikace. "Považujeme to za součást informačního útoku na naši zemi. Vznik těchto stránek posuzujeme v kontextu nového kola informační agrese ze strany Západu," dodala mluvčí resortu.

Na zablokování stránek reagovali i ruští diplomaté na Slovensku. "Náš facebookový profil, který je převážně ve slovenštině, administrace (Facebooku, pozn. red.) dočasně zablokovala. Je možné, že bude i zcela smazána. Důvod neznáme," řekl agentuře TASS Nikolaj Levšunov z ruské mise v Bratislavě.

Podle ruské agentury se slovenský falešný profil po zablokování skutečných stránek tamní ambasády přejmenoval na Sovětské velvyslanectví v Československu. "Publikují tam otevřené lži o událostech v Rusku a na Slovensku," dodal Levšunov.

České parodující stránky Velvyslanectví Ruské federace v ČR Facebook po nahlášení v pátek zablokoval a ve středu opět zprovoznil. "Vidím, že pro Rusa je recese dokonale neznámým územím," napsal k tomu Aktuálně.cz jejich  autor, který zároveň provozuje recesistický účet prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Celý konflikt začal začátkem dubna, kdy se proti recesistické stránce, které však vypadá na první pohled velmi věrohodně, ostře ohradila ruská ambasáda v Česku. Profil označila za "rafinovanou metodu hybridního vlivu na české veřejné vědomí".

Falešný účet sleduje přes 3000 lidí, tedy podstatně víc, než skutečný profil velvyslanectví.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 1 hodinou

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
Další zprávy