Facebook odmítl mazat falešné stránky ruských ambasád, zrušil pravé. Informační agrese, zuří Moskva

Barbora Němcová Barbora Němcová
19. 4. 2017 18:33
Moskva se ohradila proti tomu, že Facebook nezablokoval falešné české a slovenské profily, které se vydávají za stránky ruských ambasád. Ministerstvo zahraničí je označilo za matoucí, lživé a považuje je za součást informačního útoku na Rusko. Podle Moskvy administrátoři Facebooku na ruské stížnosti reagovali tak, že falešné účty ponechali, zatímco skutečný profil ruské ambasády na Slovensku zablokovali.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Za součást informačního útoku ze strany Západu označila Moskva recesistické facebookové profily, které se v Česku a na Slovensku parodují stránky ruských ambasád. Tamní ministerstvo zahraničí se ohradilo proti tomu, že Facebook nevyslyšel jeho žádosti a stránky nezrušil. Místo toho zablokoval skutečný účet ruské ambasádě v Bratislavě.

"Tyto falešné stránky vznikly u našich velvyslanectví v Česku a na Slovensku. Šíří se z nich provokativní materiály k tématům, která mají velký ohlas, a matou tak uživatele sociálních sítí. Profesionalita vedení těchto účtů je velmi vysoká," prohlásila na středeční tiskové konferenci mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Jenže Facebook ruským žádostem o zablokování falešných stránek nevyhověl. "Namísto toho, aby po příslušné žádosti zablokovali falešné stránky, udělali administrátoři a moderátoři vše naopak. Facebook 19. dubna zablokoval oficiální stránku ruského velvyslanectví na Slovensku a falešný účet, kteří založili kybernetičtí zločinci, ponechal," řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí.

Vzhledem k tomu, že Facebook v Moskvě nemá zastoupení, předalo ministerstvo celou věc Roskomnadzoru, úřadu, který dohlíží na média a telekomunikace. "Považujeme to za součást informačního útoku na naši zemi. Vznik těchto stránek posuzujeme v kontextu nového kola informační agrese ze strany Západu," dodala mluvčí resortu.

Na zablokování stránek reagovali i ruští diplomaté na Slovensku. "Náš facebookový profil, který je převážně ve slovenštině, administrace (Facebooku, pozn. red.) dočasně zablokovala. Je možné, že bude i zcela smazána. Důvod neznáme," řekl agentuře TASS Nikolaj Levšunov z ruské mise v Bratislavě.

Podle ruské agentury se slovenský falešný profil po zablokování skutečných stránek tamní ambasády přejmenoval na Sovětské velvyslanectví v Československu. "Publikují tam otevřené lži o událostech v Rusku a na Slovensku," dodal Levšunov.

České parodující stránky Velvyslanectví Ruské federace v ČR Facebook po nahlášení v pátek zablokoval a ve středu opět zprovoznil. "Vidím, že pro Rusa je recese dokonale neznámým územím," napsal k tomu Aktuálně.cz jejich  autor, který zároveň provozuje recesistický účet prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Celý konflikt začal začátkem dubna, kdy se proti recesistické stránce, které však vypadá na první pohled velmi věrohodně, ostře ohradila ruská ambasáda v Česku. Profil označila za "rafinovanou metodu hybridního vlivu na české veřejné vědomí".

Falešný účet sleduje přes 3000 lidí, tedy podstatně víc, než skutečný profil velvyslanectví.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Další zprávy