Informace policie "třídí" člověk exministra Langera

Sabina Slonková, Markéta Chaloupská
4. 7. 2009 7:00
Někteří policisté se bojí, že jejich informace přijdou vniveč
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: mediafax

Praha - Zprávy o závažných hospodářských deliktech, které přinášejí v rámci operativy policejní informátoři, nyní na protikorupční policii nově posuzují pouze dva lidé.

A jeden z nich je nadto spojovaný s bývalým ministrem vnitra Ivanem Langerem (ODS).

Jedna z klíčových služeb policie, která se zabývá hospodářskou kriminalitou, často s politickým přesahem, nově zřídila post koordinátora. Tedy člověka, který de facto rozhoduje o tom, co se bude vyšetřovat a co ne.

Celkem na protikorupčním oddělení fungují koordinátoři čtyři. Dva pro trestnou činnost a dva mají na starosti operativně pátrací činnost, což znamená, že se k nim sbíhají všechny informace a oni rozhodují, jestli je informace relevantní a zda se jí bude útvar zabývat. Dříve to měli ve své kompetenci vedoucí jednotlivých odborů

A jedním z těchto "posuzovatelů" je Václav Kokeš, o němž policejní zdroje tvrdí, že je spojen s bývalým ministrem vnitra Ivanem Langerem.

Řada detektivů se proto obává, že některé informace od jejich zdrojů přijdou vnivěč.

Přesto, že už není Langer formálně u moci, funkce koordinátora byla zřízena za ředitele Libora Vrby, který se na post dostal právě za Langera.

Ministr, který figuruje dnes již v legendárním spisu Krakatice, se odhodlal k čistkám u protikorupčního na začátku letošního roku. Odejít musel ředitel i jeho náměstek.

Výběr kauz?

Znepokojení nad novou "politikou" protikorupčního projevil například bývalý ministr vnitra František Bublan z ČSSD.

"Pokud je to tak, jak říkáte, tak se obávám toho, že nastane jakýsi výběr kauz," myslí si Bublan.

"Většinou je to tak, že si informaci posuzuje detektiv sám a pak to dá svému nadřízenému, většinou vedoucímu odboru nebo oddělení, a pak se to rozpracovává dál. Aby to ale de facto dělali dva lidé na celý útvar, to se mi zdá jako dost špatné," dodal.

Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek nechtěl nic komentovat. "Nemůžu nic říct k operativní činnosti, je to tajné a mohlo by to poškodit činnost útvaru."

Nedostatek informací?

Libor Vrba - ředitel protikorupční policie
Libor Vrba - ředitel protikorupční policie | Foto: Vojtěch Marek

Není žádným tajemstvím, že policii dlouhodobě informátoři chybí.

A jakýkoliv zásah do jejich "prostředí" situaci podle některých policistů a expertů rozhodně nezlepší. Vztah mezi policistou a informátorem se vytváří několik měsíců, někdy dokonce i několik let.

"Policisté získávají velkou část informací od informátorů a jakýkoli zásah, který by to narušil, ať už s dobrým úmyslem, může vést k fatálnímu ohrožení získávání informací. Obecně by mělo platit, že by se do těchto systémů mělo zasahovat jen z vážných důvodů," míní například bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc.

 

Právě se děje

Další zprávy