reklama
 
 

Index štěstí: 92. příčku mají Češi, vedou Kostaričané

5. 7. 2012 22:13
Výsledky vyplývají z čerstvého indexu šťastné planety britských společností

Londýn/Alžír - Nejšťastnější lidé planety Země prý žijí v Kostarice. Vyplývá to z čerstvého indexu šťastné planety (Happy Planet Index, HPI), který sestavují britské společnosti New Economics Foundation a Friends of the Earth.

Kostaričany v žebříčku štěstí následují obyvatelé Vietnamu a Kolumbie. Z afrického kontinentu jsou nejspokojenější Alžířané, mezi Evropany pak Britové.

Společnosti tentokrát srovnávaly 151 zemí, mezi nimiž je Česká republika až na 92. místě, zatímco Alžírsko na 26. a Británie na 41. příčce. Kritériem pro stanovení HPI je spokojenost obyvatel, průměrný věk, jehož se dožívají, a také zátěž, již za sebou nechávají v životním prostředí.

Pohodoví Alžířané

Britové jsou nejspokojenějšími v Evropě a také mezi bohatými státy skupiny G8. HDP přepočítané na jednoho Brita třikrát převyšuje HDP v Kostarice a průměrný věk života je tam delší o necelý rok.

Ve srovnání s Kostaričany ale za sebou Britové nechávají téměř dvojnásobnou ekologickou zátěž. Jak poznamenal britský tisk, kdyby se podobně chovali všichni, potřebovalo by lidstvo ne jednu, ale tři planety.

V Africe zmítané konflikty jsou jednoznačně nejpohodovější Alžířané a po nich pak další státy severu kontinentu - Maroko, Libye a Egypt.

Žebříček byl sestaven na základě dotazování 1000 občanů každé země. Faktory měřené ve třech posuzovaných kategoriích měli oznámkovat čísly od jedné do deseti.

V Botswaně se lidé šťastní necítí

Z Evropanů jsou nejblíže Britům Němci (46. místo) a Francouzi (50). Bohatí Američané s průměrným věkem přes 78 let jsou až na 105. místě a ačkoli se cítí subjektivně o něco šťastnější než Britové, způsobují ještě těžší ekologickou zátěž než oni.

Očekávaná délka života v ČR je 77,7 roku, index osobního štěstí v ČR dosáhl hodnoty 6,1, ale známka ekologické zátěže činí 5,3. To je víc než v případě Slováků. Ti skončili na 89. místě, žijí v průměru 75,4 roku, avšak životní prostředí zatěžují méně než Češi (4,7).

Poslední místo v tabulce patří Botswaně. Její obyvatelé sice planetu ve srovnání s Američany a Evropany šetří (známka 2,8), avšak necítí se šťastní a průměrně se dožívají jenom 53,2 roku. Jenom o dvě místa před nimi je překvapivě bohatý Katar, zatěžující planetu vůbec nejvíc ze všech sledovaných zemí.

autor: ČTK | 5. 7. 2012 22:13

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama