Incident s tibetskou vlajkou bude znovu řešit soud, mohlo jít o loupež

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 7. 2018 23:08
"Podstatné zde je, že obvinění užili proti poškozené násilí, a to v úmyslu zmocnit se vlajky, jež byla ve vztahu k nim zjevně věcí cizí," uvedl v dovolání šéf žalobců.
Demonstrace za svobodný Tibet a demokracii v Česku, ilustrační foto.
Demonstrace za svobodný Tibet a demokracii v Česku, ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Incident z předloňské návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze, při němž dva Číňané vytrhli demonstrantce tibetskou vlajku a hodili ji do Vltavy, znovu míří před soud. Nejvyšší soud (NS) totiž zrušil pravomocné rozsudky Obvodního soudu pro Prahu 7 a Městského soudu v Praze, podle nichž nešlo o loupež či jiný trestný čin. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. Dovolání proti verdiktu pražských soudů podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Klíčová je podle serveru věta soudce NS Vladimíra Veselého, v níž uvádí, že podle popsaného skutku mohlo dojít k trestnému činu loupeže. "Obvinění totiž podle zde uvedených skutkových okolností užili vůči poškozené násilí v úmyslu zmocnit se cizí věci - tibetské vlajky, kterou přidržovala přitisknutou ke svému tělu," uvedl soudce Veselý.

Třídenní návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v březnu 2016 v Praze provázely demonstrace proti politice Pekingu v oblasti lidských práv, některé se neobešly bez potyček mezi odpůrci a příznivci čínského režimu. Při jedné z nich se Číňan a Číňanka pokusili vytrhnout demonstrantce vlajku, museli ale překonat její odpor. Přitiskla ji k tělu, chvíli se přetahovali. Nakonec se Číňanům podařilo ženě vlajku ukořistit a hodili ji do řeky.

Podle pražských soudů nebyl tento incident trestný čin, a to i s ohledem na mizivou hodnotu vlajky, a případ předaly do přestupkového řízení.

U trestného činu loupeže ale není podle nejvyššího státního zástupce nezbytná majetková motivace, klíčová tedy není ani hodnota vlajky. "Podstatné zde je, že obvinění užili proti poškozené násilí, a to v úmyslu zmocnit se vlajky, jež byla ve vztahu k nim zjevně věcí cizí," uvedl v dovolání šéf žalobců.

Škodlivost činu zvyšuje podle Zemana jeho politická motivace. Číňané zasáhli do svobody demonstrantky projevovat své postoje k tibetské otázce. "Zohlednění zásahu do svobody vyjadřování by bylo na místě i za situace zcela opačné," zdůraznil nejvyšší státní zástupce.

Případ se nyní vrací k Obvodnímu soudu pro Prahu 7.

Video: Čína je jako jiná planeta, je to organizovaný chaos, bojím se přehnané servility Česka, říká Hülle

V Číně si vyměňují dveře všechny státy, politická podpora je důležitá, ale tím, že přijmeme všechny požadavky, mohou být vztahy nevyvážené. | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy