Soud zprostil sestru z obžaloby za vraždu šesti pacientů. Ta teď žádá čtyřmilionové odškodnění

ČTK ČTK
16. 1. 2017 18:50
Zdravotní sestra Věra Marešová, která byla obžalovaná za údajné vraždy šesti pacientů v Rumburku, žádá odškodnění ve výši čtyř milionů korun. Polovina částky je za újmu na zdraví a ztížené společenské uplatnění. Marešovou loni v lednu zprostil obžaloby krajský soud a následně rozhodnutí pravomocně potvrdil Vrchní soud v Praze. Soudy dospěly k závěru, že není prokázáno, že se skutky vůbec staly.
Zdravotní sestra Věra Marešová, kterou loni soud zprostil obžaloby v případu údajných vražd šesti pacientů v Rumburku.
Zdravotní sestra Věra Marešová, kterou loni soud zprostil obžaloby v případu údajných vražd šesti pacientů v Rumburku. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Zdravotní sestra Věra Marešová, kterou loni soud zprostil obžaloby v případu údajných vražd šesti pacientů v Rumburku žádá odškodnění ve výši čtyř milionů korun. Informaci přinesl server iDnes.cz s odkazem na Marešové advokátku Ivu Jónovou.

Návrh na odškodnění dostalo ministerstvo spravedlnosti. Marešová žádá dva miliony za újmu na zdraví a ztížené společenské uplatnění a 650 tisíc korun za vazbu. Ostatní částky se týkají ušlé nemocenské, nákladů soudního řízení, ochrany osobnosti či proplacení penále, které Marešová dostala za nesplacení úvěrů, píše iDnes.cz.

Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v nemocnici v Rumburku. Vyšetřování odstartovalo úmrtí jedné pacientky. Policie Marešovou v létě 2014 obvinila nejprve z této vraždy, na základě znaleckého posudku pak z dalších pěti vražd. Podle státního zastupitelství měla pacienty zabíjet draslíkem.

Ústecký krajský soud Marešovou loni v lednu obžaloby zprostil. Dospěl k závěru, že není prokázáno, že by se skutky vůbec staly. Jeho stanovisko následně pravomocně potvrdil Vrchní soud v Praze.

Znalce Radek Matlach a Jiří Závodský, o jejich posudky se obžaloba opírala, čelí správnímu řízení. Jejich posudky odmítl jak znalec najatý Marešovou, tak revizní znalecký posudek. Znalcům hrozí pokuta, v krajním případě i vyškrtnutí ze seznamu znalců. Soud by měl rozhodnout pravděpodobně do konce ledna.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 1 hodinou

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy