I výborná matka může týrat, ukázal kuřimský soud

Lenka Smyčková
29. 7. 2008 23:00
Maraton v kauze Kuřim skončil, pokračování v říjnu
Paradox Kláry Mauerové: Týrala, protože byla dobrá matka?
Paradox Kláry Mauerové: Týrala, protože byla dobrá matka? | Foto: Attila Racek

Brno - Prázdninový maraton soudu v kauze Kuřim skončil. Toto léto naposledy se u Krajského soudu v Brně sešli její protagonisté. U soudu se znovu uvidí až v říjnu.

V průběhu jedenácti červnových a červencových dní hlavního líčení se na veřejnost poprvé dostaly oficiální informace o nejpodivnějším týrání dětí v historii české kriminalistiky.

Nejpodivnějším kvůli důvodům, které k týrání vedly. Důkazy hovoří o ideologickém pozadí týrání, spekulace o natáčení pornografie se zatím nepotvrdily.

Jisté je jedno. Děti týrala i jejich vlastní matka. Dobrovolně a dokonce s přesvědčením, že je to správné.

Znalci potvrdili, že Klára Mauerová, matka Ondřeje a Jakuba, se stala obětí promyšlené manipulace. Psycholožka Miluše Hamplová u soudu mluvila až o vymývání mozku.

Je vůbec možné někomu "vymýt mozek" tak, aby ublížil svým dětem? Skutečně může nějaká ideologie zvítězit nad mateřským pudem?

Manipulace: zbraň proti každému z nás

Prokop Remeš, psychiatr a zároveň odborník na sekty oslovený Aktuálně.cz, odpovídá na obě otázky rozhodným: "Ano." Tvrdí dokonce, že k něčemu podobnému by se mohl šikovným manipulátorem nechat dohnat každý z nás.

"Každý z nás je schopný udělat i ty nejhorší věci, o kterých slyšel. Je to záležitost prostředí, tlaku, situace," vzkazuje.

Kláru Mauerovou podle něj někdo, zřejmě její sestra Kateřina, zmanipuloval silným pocitem viny. Vnutil jí představu, že je špatná matka, a pak jí nabídl "vědecké" řešení v podobě nestandardních výchovných návodů záhadného pana doktora.

Manipulace pocitem viny je podle Remeše běžná a manipulátory hojně využívaná. "Každý chybuje," popisuje psychiatr zbraň, kterou může manipulátor lehce využít vůči komukoli.

Klára chtěla podle něj být za každou cenu dobrou matkou. Jestliže jí někdo tvrdil, že jí není, muselo ji to ranit a byla ochotna udělat cokoli, aby to změnila.

"To je právě paradoxní. Ona se toho možná dopustila právě proto, že byla dobrá matka," nabízí Remeš téměř kacířskou myšlenku.

"Kdyby na ty chlapce úplně kašlala, bylo by jí přece jedno, že je špatně vychovává. Kašlala by na nějaké instrukce od pana doktora," vysvětluje.

Jeho teorii ostatně potvrdily i znalecké posudky z oboru psychologie. Psycholožka Blanka Zapletalová se před soudem pozastavila nad Klářiným "zvráceným až patologickým" mateřským pudem.

"Nechtěla ublížit. Chtěla naopak pomoct," řekla podle Brněnského deníku Zapletalová.

Právo psychickou manipulaci nezná

Takové argumenty ovšem Kláře Mauerové zřejmě v očích soudu nepomohou. Pokud soud prokáže, že Mauerová týrala, bude muset přijmout trest, ať už ji k týrání vedly jakékoliv důvody.

Psychiatr Prokop Remeš: Manipulace pocitem viny je celkem běžná
Psychiatr Prokop Remeš: Manipulace pocitem viny je celkem běžná | Foto: Ondřej Besperát

"Právo nezná pojem psychické manipulace. Je jasné, že by se na to každý odvolával. Ti lidé se sice nechají zmanipulovat, jsou vlastně oběti, ale nelze je chápat jako beztrestné. Tím by se sesypala celá lidská společnost," vysvětluje Remeš.

Psychologové upozornili, že chlapci si z týrání ponesou celoživotní následky. Od znalců dokonce padl argument, že Ondřej se jednou může stát agresivním v sexuální oblasti.

"Ano, teď už vím, že jsem ubližovala svým dětem. Ale nikdy jsem jim ublížit nechtěla. Staly se hrozné věci, uvědomuji si to a nedokážu pochopit, jak jsem to mohla dopustit," řekla hned v červnu v úvodu hlavního líčení Klára Mauerová.

Jako jediná z obžalovaných přiznala, že obsah obžaloby je "z velké části pravdivý".

"Připomíná to jedince, kteří vystoupí ze sekty, a pak nedokáží pochopit, že dělali, co dělali," říká o Mauerové Remeš.

Ač pro většinu společnosti zůstane kuřimské týrání nepochopitelným, psychiatr z bohnické léčebny vzkazuje: "Jsme mnohem méně schopni bránit se zlu, než si myslíme. Člověk dělá nepochopitelné věci, stačí jej dostat do mimořádné situace nebo role."

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy