I těžce nemocní potřebují vyzvednout děti ze školky. S běžnými povinnostmi jim pomůže aplikace

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
25. 1. 2017 16:00
Kromě boje s těžkou diagnózou musí pacienti i nadále řešit každodenní starosti, obzvlášť jsou-li rodiči malých dětí. Pomoci by jim v tom měla nová aplikace iPatronka. Rodině pacienta dá možnost vytvořit si na svém internetovém účtu kalendář povinností, které je potřeba vyřešit. K přehledu budou mít přístup i členové širší rodiny nebo kamarádi, kteří si plnění jednotlivých úkolů rozdělí mezi sebe.
Dobrovolníci se spojili. iPatronka pomáhá nemocným. Pomohla i Jarce s rakovinou prsu | Video: iPatronka

Praha – Pro třicetiletou Jarku to vypadalo na docela obyčejný srpnový den. "Chaos kolem dětí, chaos kolem domácnosti. Běžný život, který prožívá asi každá máma, každá rodina," vzpomíná matka tříleté dcery a ročního syna. Vše se změnilo, když si při kojení nahmatala v prsu bulku a následné vyšetření potvrdilo rakovinu.

Zatímco Jarka podstupovala léčbu, i nadále bylo potřeba řešit každodenní starosti. Jarčina kamarádka Markéta Jáchymová proto začala zjišťovat, jak rodině péči o domácnost co nejvíce usnadnit. V Česku však nenašla, co hledala.

"Je tu spousta úžasných organizací, které pomáhají finančně, psychicky, ale není tu žádná, která by řešila hlídání dětí během chemoterapie, odvoz na chemoterapii a zpátky, nákup, úklid a podobně," popisuje Jáchymová. Nakonec se inspirovala v Americe a přišla s myšlenkou webové aplikace iPatronka.

Ta dá rodině možnost vytvořit si na svém internetovém účtu kalendář povinností, které je potřeba vyřešit. K přehledu budou mít přístup i členové širší rodiny nebo kamarádi, kteří si plnění jednotlivých úkolů rozdělí mezi sebe. Na každý nový úkol je aplikace upozorní e-mailem. Ve hře je i možnost, že by se aplikace dala stáhnout do mobilu.

"Zjišťujeme, že je spousta lidí, kteří jsou na tu situaci sami. Ale řada z nich má kolem sebe lidi, kteří chtějí pomoct, ale nevědí, jak se zapojit. My to umožníme,“ vysvětluje Jáchymová. Předpokládá, že aplikaci nebude obhospodařovat sám nemocný, ale spíš jeho partner nebo pečovatel.

Z hlediska řešení každodenních starostí je podle autorů aplikace větším zásahem do života rodiny vážná nemoc matky, která většinou zůstává s dětmi na rodičovské a o domácnosti má větší přehled. Takové rodiny jsou proto cílovou skupinou aplikace.

Vývoj iPatronky zaštiťuje nezisková organizace Neposeda. Právě probíhají hloubkové rozhovory s pacienty i lidmi, kteří se z nemoci už vyléčili. Na jejich základě se autoři rozhodnou, co je ještě potřeba přidat k již načrtnutým funkcím aplikace.

Zatím mají jasno v tom, že kromě samotného kalendáře budou mít uživatelé přístup k online poradně nebo pacientským příběhům. Psychickou podporu by měla iPatronka nabídnout i partnerům nemocného. Kromě toho by rodiny měly mít možnost spojit se i s pomocníky mimo okruh svých blízkých, třeba s firmami nebo dobrovolníky z neziskovek.

"Mluvíme o situaci, kdy léčba probíhá třeba 6 až 9 měsíců. Ukazuje se, že zhruba po třech měsících začínají být lidé, kteří pomáhají, unavení. Takže je důležité propojení s lidmi z venku," vysvětluje ředitelka Neposedy Ivana Štefková.

Aplikace také ukáže, jak se pacient cítí

Rodina bude mít prostřednictvím iPatronky také možnost aktualizovat, jak se pacient v daný den cítí, například jestli je vyčerpaný po chemoterapii a nechce být rušen. "Je to častá bariéra. Známe spoustu lidí, kteří onemocněli a pak někomu raději dali svůj telefon, nechodili na e-mail ani na Facebook, protože je obtěžovalo, že jim neustále někdo volal a ptal se, jak jim je," vysvětluje Štefková s tím, že za takovým dotazem se ve skutečnosti může skrývat nabídka pomoci.

Autoři iPatronky uspěli se svým projektem v Laboratoři Nadace Vodafone, která bude po dobu jednoho roku vyplácet plat programátorce iPatronky Janě Hamplové. Ta dříve měla firmu na programování webových stránek, podnikání ale ukončila a zapojila se do projektu Vodafonu Rok jinak, který dává lidem z byznysu nebo státní správy možnost uplatnit své znalosti v neziskové sféře.

"Trochu jsem vyhořela, měla jsem potřebu dělat něco, co má smysl, a ne jenom weby pro kosmetické e-shopy a podobně," vysvětluje Hamplová. S programováním se začne 1. února. Naostro by tým chtěl iPatronku spustit v prosinci.

Díky rakovině jsem si uvědomila spoustu věcí, které jsem nebyla schopná vnímat, je to zrcadlo do vlastní duše, říká blogerka Tereza Schillerová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 31 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Do semifinále nenastoupila Brazilka Ana Sátilaová, bronzová medailistka z mistrovství světa 2017. V brazilském týmu se totiž objevily dva případy koronaviru a výprava zůstala v izolaci na hotelu.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy