I další dny bude léto, ale pozor na jedno překvapení

Dagmar Honsová, Meteopress
22. 5. 2012 12:20
V příštích dnech čekejte přibývání oblačnosti a bouřky, v pátek se ochladí
Výskyt bouřek 22. května.
Výskyt bouřek 22. května. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Během úterního odpoledne se můžou vyskytnout silné bouřky, a to především v jižní a jihovýchodní části republiky.

Už během rána docházelo od jihovýchodu k přibývání oblačnosti, zatímco na severozápadě území bylo jasno. Oblačnost přináší oblast nízkého tlaku vzduchu postupující z Rakouska do Evropy východní.

Během dne bude docházet k dalšímu přibývání oblačnosti od jihu a počasí se promění na oblačné až zatažené, místy s přeháňkami nebo bouřkami. Bouřky mohou být ojediněle silné, doprovázené přívalovým deštěm o intenzitě kolem 25 mm/hodinu, krupobitím a nárazy větru o rychlosti až 70 km/h. Vyskytnou se zejména na jihu a jihovýchodě.

Ojedinělé bouřky očekáváme také ve středu a ve čtvrtek.

Ve středu bude zpočátku skoro jasno nebo polojasno, přeháňky nebo bouřky očekáváme odpoledne při přechodně zvětšené oblačnosti. Nejvyšší odpolední teploty se zastaví mezi 24 až 28 °C, v 1000 m na horách to bude teplota kolem 20 °C. Foukat bude mírný severovýchodní vítr o rychlosti 2 až 6 m/s.

Páteční den přinese oproti předchozím dnům s letními 27 °C ochlazení.

Průměrný počet dnů s bouřkou se v Česku v květnu pohybuje od 4 v nížinách po 6 v horských oblastech. Podle statistiky bývá na bouřky nejbohatší měsíc červen.

Obecně bude konec května převážně ve znamení oblačné oblohy.

 

Právě se děje

Další zprávy