Hygienici zvažují plošné přeočkování proti příušnicím

ČTK ČTK
20. 8. 2011 15:00
Na Ústecku bylo diagnostikováno 76 procent výskytu příušnic z celého Česka
Desítky mladých mužů absolvovaly 31. července ve Zdravotním ústavu v Brně očkování proti příušnicím, jejichž epidemie se objevila v jihomoravském, zlínském, moravskoslezském kraji a na Vysočině. Zájemci za vakcinaci, která se provádí do ramene, zaplatili na místě 180 korun. Pojišťovny ani stát vakcínu nehradí.
Desítky mladých mužů absolvovaly 31. července ve Zdravotním ústavu v Brně očkování proti příušnicím, jejichž epidemie se objevila v jihomoravském, zlínském, moravskoslezském kraji a na Vysočině. Zájemci za vakcinaci, která se provádí do ramene, zaplatili na místě 180 korun. Pojišťovny ani stát vakcínu nehradí. | Foto: čtk

Praha - Po epidemii příušnic v Ústeckém kraji, kdy za první čtyři měsíce roku bylo hlášeno 996 onemocnění, chce hlavní hygienik ČR Michael Vít prověřit, nakolik je mladá generace odolná proti této nakažlivé nemoci.

Děti se očkují po dosažení 15. měsíce života a přeočkovány jsou kolem třetího roku věku. Vít uvedl, že zvažuje přeočkování dospívajících.

Než rozhodne, udělá imunologické šetření. Plánuje ho na příští rok.

Odborníci zjistí, zda imunita očkování proti příušnicím u dospívajících přetrvává, nebo bude nutno zařadit pro ně další posilovací dávku, která by prodloužila tvorbu specifických protilátek.

Epidemie na severu

Příušnice se projevují zduřením slinných žláz, pod čelistní kostí se tvoří bolestivé otoky. Pacienti mají silné bolesti při žvýkání a pohybech hlavou. Postižena může být slinivka břišní, centrální nervový systém a varlata. V dospělosti mohou být u mužů příčinou neplodnosti.

"Epidemii na severu Čech jsme zlomili, přesto bychom chtěli příští rok udělat imunologické přehledy, abychom zjistili, jestli nemusíme někde dát posilovací dávku, abychom ochránili skupinu čtrnáctiletých a starších," řekl Vít.

V současné době se podle něj vede odborná diskuse, které infekce, proti kterým se očkuje, budou do přehledu vedle příušnic zařazeny. Celý projekt je na samém počátku přípravy, a proto by bylo podle Víta předčasné publikovat konkrétní data.

Mimořádné očkování Ústecký kraj 2011

       týden    počty očkovaných

  • 18.                578
  • 19.              2114
  • 20.              2322
  • 21.              1828
  • 22.              1690
  • 23.                957
  • 24.                889
  • 25.                782
  • 26.                672

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

"Nyní je důležité, že s provedením imunologických přehledů se v příštím roce skutečně počítá," řekl.

Nejohroženější skupina 14 až 19 let

Epidemie příušnic zasáhla v Ústeckém kraji hlavně skupinu od 14 do 19 let věku. Ve spolupráci s tamní krajskou hygienickou stanicí dalo ministerstvo naočkovat 11 832 dětí, vakcínu zaplatilo.

Do 14. kalendářního týdne bylo v okresech Děčín, Chomutov, Louny a Most hlášeno 516 případů příušnic, to je 61,7 na 100 000 obyvatel. Z celkového počtu onemocnění v ČR bylo v Ústeckém kraji 76 procent

Nejvíc nemocných bylo mezi školáky a těmi, kdo navštěvovali kolektivní zařízení. Nejvíc očkovaných bylo v prvních šesti týdnech po zahájení akce, následně začala klesat nemocnost, shrnul Vít.

 

Právě se děje

před 39 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy