Hygienici v Praze zakázali koupání v Šeberáku, přemnožily se v něm sinice

ČTK ČTK
28. 7. 2017 17:07
Hygienici v Praze zakázali koupání na koupališti Šeberák kvůli přemnožení sinic. Ze stejného důvodu nedoporučují koupání ani v Hostivařské přehradě, která získala ohodnocení čtyři z pěti. Mírně zhoršená je kvalita vody na Džbáně a v Motole, kde je patrné zakalení. Nemělo by však znamenat žádná zdravotní rizika. Vynikající voda je v biotopu v Radotíně a v betonové nádrži v Divoké Šárce. Sinice obsahují řadu látek, které mohou vyvolat alergické reakce.
Koupaliště. Ilustrační foto
Koupaliště. Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Pražští hygienici zakázali koupání na koupališti Šeberák a nedoporučují ho v Hostivařské přehradě. Důvodem je v obou případech přemnožení sinic. Viditelně zhoršená kvalita vody je na koupališti Džbán a v rybníku Motol, zdravotní riziko by však znamenat neměla. Vyplývá to z výsledků měření, které hygienická stanice zveřejňuje na webových stránkách. Hygienici hodnotí kvalitu vody na stupnici od jedné do pěti.

Koupaliště na Šeberáku letos dostalo kvůli sinicím špatnou známku při všech dosavadních měřeních. Zákaz stanice pro rybník letos poprvé vyhlásila už 29. května. Sinice obsahují řadu látek, které mohou vyvolat alergické reakce. Podle stupně citlivosti se u koupajícího člověka mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma i dýchací obtíže.

Kvůli zamoření sinicemi nedoporučují hygienici koupání ani v Hostivařské přehradě, která získala známku čtyři z pěti. Mírně zhoršená je kvalita vody na Džbáně a v Motole, kde je patrné zakalení. Nemělo by však znamenat žádná zdravotní rizika, takže koupat se tam lidé mohou. Vynikající voda je v biotopu v Radotíně a v betonové nádrži v Divoké Šárce.

Mimo provoz je koupaliště na Lhotce v Praze 4. Tamní radnice chystá jeho rekonstrukci, která by měla začít po letošní sezoně. Příští rok by se areál mohl otevřít návštěvníkům.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy