Hygienici v Praze zakázali koupání v Šeberáku, přemnožily se v něm sinice

ČTK ČTK
28. 7. 2017 17:07
Hygienici v Praze zakázali koupání na koupališti Šeberák kvůli přemnožení sinic. Ze stejného důvodu nedoporučují koupání ani v Hostivařské přehradě, která získala ohodnocení čtyři z pěti. Mírně zhoršená je kvalita vody na Džbáně a v Motole, kde je patrné zakalení. Nemělo by však znamenat žádná zdravotní rizika. Vynikající voda je v biotopu v Radotíně a v betonové nádrži v Divoké Šárce. Sinice obsahují řadu látek, které mohou vyvolat alergické reakce.
Koupaliště. Ilustrační foto
Koupaliště. Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Pražští hygienici zakázali koupání na koupališti Šeberák a nedoporučují ho v Hostivařské přehradě. Důvodem je v obou případech přemnožení sinic. Viditelně zhoršená kvalita vody je na koupališti Džbán a v rybníku Motol, zdravotní riziko by však znamenat neměla. Vyplývá to z výsledků měření, které hygienická stanice zveřejňuje na webových stránkách. Hygienici hodnotí kvalitu vody na stupnici od jedné do pěti.

Koupaliště na Šeberáku letos dostalo kvůli sinicím špatnou známku při všech dosavadních měřeních. Zákaz stanice pro rybník letos poprvé vyhlásila už 29. května. Sinice obsahují řadu látek, které mohou vyvolat alergické reakce. Podle stupně citlivosti se u koupajícího člověka mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma i dýchací obtíže.

Kvůli zamoření sinicemi nedoporučují hygienici koupání ani v Hostivařské přehradě, která získala známku čtyři z pěti. Mírně zhoršená je kvalita vody na Džbáně a v Motole, kde je patrné zakalení. Nemělo by však znamenat žádná zdravotní rizika, takže koupat se tam lidé mohou. Vynikající voda je v biotopu v Radotíně a v betonové nádrži v Divoké Šárce.

Mimo provoz je koupaliště na Lhotce v Praze 4. Tamní radnice chystá jeho rekonstrukci, která by měla začít po letošní sezoně. Příští rok by se areál mohl otevřít návštěvníkům.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Za zastřelení čerpadlářky potvrdil odvolací soud 19 let vězení

Odvolací soud v úterý potvrdil 19 let vězení pro Davida Šindlera, který předloni při přepadení benzinové stanice v Nelahozevsi na Mělnicku zastřelil čerpadlářku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Třiatřicetiletý muž vinu od počátku odmítá.

Šindler ženu podle rozsudku zastřelil 3. prosince 2018 brzy ráno. Spolu s Ivanem Hollitzerem, který se k činu přiznal a byl potrestán čtyřmi lety vězení, po půl třetí ráno vtrhl na čerpací stanici. Čerpadlářka se před muži pokoušela schovat za dveřmi, na které Šindler vystřelil. Podle soudu střílel cíleně tak, aby ženu zasáhl.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Čech převezl do Německa čtyři Syřany, u soudu dostal sedmiměsíční podmínku

Podmíněný trest sedmi měsíců vězení uložil v pondělí ve zrychleném řízení německý soud Čechovi, který o víkendu propašoval ze Slovenska do Saska čtyři Syřany. Informoval o tom v úterý server Dresdner Neuste Nachrichten.

Soud v saském městě Pirna shledal Čecha vinným z pašování lidí a řízení bez řidičského průkazu. Osmadvacetiletý muž v sobotu odpoledne podle obžaloby v lese na Slovensku vyzvedl čtyři Syřany a pak je přes Česko přivezl až do Německa. Spolková policie na podezřelou pětici narazila na dálničním odpočívadle nedaleko české hranice. Čecha na místě zadržela. Za propašování čtveřice údajně inkasoval 2000 eur (asi 50 500 korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy