Hygienici v Praze zakázali koupání v Šeberáku, přemnožily se v něm sinice

ČTK ČTK
28. 7. 2017 17:07
Hygienici v Praze zakázali koupání na koupališti Šeberák kvůli přemnožení sinic. Ze stejného důvodu nedoporučují koupání ani v Hostivařské přehradě, která získala ohodnocení čtyři z pěti. Mírně zhoršená je kvalita vody na Džbáně a v Motole, kde je patrné zakalení. Nemělo by však znamenat žádná zdravotní rizika. Vynikající voda je v biotopu v Radotíně a v betonové nádrži v Divoké Šárce. Sinice obsahují řadu látek, které mohou vyvolat alergické reakce.
Koupaliště. Ilustrační foto
Koupaliště. Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Pražští hygienici zakázali koupání na koupališti Šeberák a nedoporučují ho v Hostivařské přehradě. Důvodem je v obou případech přemnožení sinic. Viditelně zhoršená kvalita vody je na koupališti Džbán a v rybníku Motol, zdravotní riziko by však znamenat neměla. Vyplývá to z výsledků měření, které hygienická stanice zveřejňuje na webových stránkách. Hygienici hodnotí kvalitu vody na stupnici od jedné do pěti.

Koupaliště na Šeberáku letos dostalo kvůli sinicím špatnou známku při všech dosavadních měřeních. Zákaz stanice pro rybník letos poprvé vyhlásila už 29. května. Sinice obsahují řadu látek, které mohou vyvolat alergické reakce. Podle stupně citlivosti se u koupajícího člověka mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma i dýchací obtíže.

Kvůli zamoření sinicemi nedoporučují hygienici koupání ani v Hostivařské přehradě, která získala známku čtyři z pěti. Mírně zhoršená je kvalita vody na Džbáně a v Motole, kde je patrné zakalení. Nemělo by však znamenat žádná zdravotní rizika, takže koupat se tam lidé mohou. Vynikající voda je v biotopu v Radotíně a v betonové nádrži v Divoké Šárce.

Mimo provoz je koupaliště na Lhotce v Praze 4. Tamní radnice chystá jeho rekonstrukci, která by měla začít po letošní sezoně. Příští rok by se areál mohl otevřít návštěvníkům.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy