Hygienici odložili vyšetřování schůzky, na níž se Zemanův tým sešel navzdory zákazům

Domácí Domácí
19. 6. 2020 13:37
Středočeská hygienická stanice odložila vyšetřování schůzky expertního týmu prezidenta Miloše Zemana ze začátku dubna. Během setkání mělo dojít k porušení několika v té době platných vládních nařízení proti šíření koronaviru. Hygienici to odůvodňují rozhodnutím Městského soudu v Praze, které některá nařízení ministerstva zdravotnictví zrušilo a prohřešky proti nim není možné stíhat.
Fotografie z jednání Zemanova expertního týmu v Lánech
Fotografie z jednání Zemanova expertního týmu v Lánech | Foto: Twitter.com/Jiří Ovčáček

Kontroverze kolem dubnové schůze vzbudila fotografie zveřejněná na Twitteru prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Z ní je zjevné, že účastníci schůze mezi sebou nedodržovali minimální rozestup dvou metrů. Dá se také předpokládat, že Zemanův tým neměl po celou dobu nasazeny roušky, na stole měli totiž nachystáno drobné občerstvení ve formě nakrájeného sýra a klobás.

Hygienici ovšem správní řízení nezahájí, podle rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zrušilo opatření o zákazu volného pohybu osob a omezení mezilidského styku, přestupek spáchán nebyl, upozornil server irozhlas.cz.

K rozhodnutí odložit vyšetřování podle serveru přispělo také to, že všichni účastníci podstoupili před setkáním testy na koronavirus. "Testy všech pozvaných byly negativní, tudíž zúčastnit se předmětného jednání bylo pro ně zcela bezpečné. Jakkoliv tedy formálně nebyla naplněna litera mimořádného opatření, jeho účel neutrpěl," uvedli hygienici.

Schůze se konala 4. dubna na zámku v Lánech. Kromě Zemana se jí účastnil také ministr vnitra Jan Hamáček, ministryně spravedlnosti Marie Benešová, guvernér České národní banky a bývalý premiér úřednické vlády Jiří Rusnok nebo policejní prezident Jan Švejdar. 

 

Právě se děje

Další zprávy