Hygienici odložili vyšetřování schůzky, na níž se Zemanův tým sešel navzdory zákazům

Domácí Domácí
19. 6. 2020 13:37
Středočeská hygienická stanice odložila vyšetřování schůzky expertního týmu prezidenta Miloše Zemana ze začátku dubna. Během setkání mělo dojít k porušení několika v té době platných vládních nařízení proti šíření koronaviru. Hygienici to odůvodňují rozhodnutím Městského soudu v Praze, které některá nařízení ministerstva zdravotnictví zrušilo a prohřešky proti nim není možné stíhat.
Fotografie z jednání Zemanova expertního týmu v Lánech
Fotografie z jednání Zemanova expertního týmu v Lánech | Foto: Twitter.com/Jiří Ovčáček

Kontroverze kolem dubnové schůze vzbudila fotografie zveřejněná na Twitteru prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Z ní je zjevné, že účastníci schůze mezi sebou nedodržovali minimální rozestup dvou metrů. Dá se také předpokládat, že Zemanův tým neměl po celou dobu nasazeny roušky, na stole měli totiž nachystáno drobné občerstvení ve formě nakrájeného sýra a klobás.

Hygienici ovšem správní řízení nezahájí, podle rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zrušilo opatření o zákazu volného pohybu osob a omezení mezilidského styku, přestupek spáchán nebyl, upozornil server irozhlas.cz.

K rozhodnutí odložit vyšetřování podle serveru přispělo také to, že všichni účastníci podstoupili před setkáním testy na koronavirus. "Testy všech pozvaných byly negativní, tudíž zúčastnit se předmětného jednání bylo pro ně zcela bezpečné. Jakkoliv tedy formálně nebyla naplněna litera mimořádného opatření, jeho účel neutrpěl," uvedli hygienici.

Schůze se konala 4. dubna na zámku v Lánech. Kromě Zemana se jí účastnil také ministr vnitra Jan Hamáček, ministryně spravedlnosti Marie Benešová, guvernér České národní banky a bývalý premiér úřednické vlády Jiří Rusnok nebo policejní prezident Jan Švejdar. 

 

Právě se děje

před 2 minutami

Do USA dorazil nový čínský velvyslanec Čchin, vztah obou zemí má podle něj potenciál

Nový čínský velvyslanec ve Washingtonu Čchin Kang po příjezdu do země popřál Spojeným státům, aby zvítězily nad covidem-19 a prohlásil, že vzájemné vztahy obou zemí mají velký potenciál. Zatímco agentura Reuters zdůrazňuje pozitivní tón velvyslancových prvních slov, AFP se zaměřuje na jeho proslulou nesmlouvavost a agresivitu. Střídání na postu velvyslance přichází v době, kdy jsou vztahy mezi oběma mocnostmi značně napjaté.

Čchin, jemuž je 55 let, donedávna působil jako náměstek ministra zahraničí se zaměřením na evropské záležitosti. V letech 2006 až 2014 byl mluvčím ministerstva zahraničí a tehdy proslul jako plamenný obhájce politiky své země. Jeho předchůdce na diplomatickém postu Cchuej Tchien-kchaj vedl úřad osm let a byl tak nejdéle sloužícím čínským velvyslancem v USA. O Čchinově jmenování kolovaly zvěsti, ale Peking ho dříve nikdy nepotvrdil. Až  zveřejnil jeho fotografie v roušce s červenou vlajkou po příletu na Kennedyovo letiště v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tuniský prezident po středečním incidentu odvolal šéfa státní televize

Tuniský prezident Kaís Saíd ve středu odvolal z funkce ředitele státní televize a na jeho místo jmenoval dočasného zástupce, uvedla s odvoláním na prohlášení prezidentské kanceláře agentura Reuters. Odvolání ve středu odpoledne předcházel incident, kdy byl zástupkyni syndikátu novinářů SNTJ a lidskoprávnímu aktivistovi odepřen vstup do budovy televize, přestože byli pozvání jako hosté televizního pořadu. Do vysílání se nakonec později dostali.

Tunisko čelí nejhorší politické krizi za posledních deset let poté, co prezident Kaís Saíd v neděli odvolal premiéra Hišáma Mašíšího a pozastavil na 30 dní fungování parlamentu. V pondělí hlava státu odvolala další členy kabinetu a vyhlásila striktní nová opatření. Podle části tuniských stran, včetně největší An-Nahdy, je Saídovo počínání v rozporu s ústavou. V pondělí úřady bez vysvětlení a bez opory v zákonech uzavřely tuniskou pobočku katarské televize Al-Džazíra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy