Hygienici odložili vyšetřování schůzky, na níž se Zemanův tým sešel navzdory zákazům

Domácí Domácí
19. 6. 2020 13:37
Středočeská hygienická stanice odložila vyšetřování schůzky expertního týmu prezidenta Miloše Zemana ze začátku dubna. Během setkání mělo dojít k porušení několika v té době platných vládních nařízení proti šíření koronaviru. Hygienici to odůvodňují rozhodnutím Městského soudu v Praze, které některá nařízení ministerstva zdravotnictví zrušilo a prohřešky proti nim není možné stíhat.
Fotografie z jednání Zemanova expertního týmu v Lánech
Fotografie z jednání Zemanova expertního týmu v Lánech | Foto: Twitter.com/Jiří Ovčáček

Kontroverze kolem dubnové schůze vzbudila fotografie zveřejněná na Twitteru prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Z ní je zjevné, že účastníci schůze mezi sebou nedodržovali minimální rozestup dvou metrů. Dá se také předpokládat, že Zemanův tým neměl po celou dobu nasazeny roušky, na stole měli totiž nachystáno drobné občerstvení ve formě nakrájeného sýra a klobás.

Hygienici ovšem správní řízení nezahájí, podle rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zrušilo opatření o zákazu volného pohybu osob a omezení mezilidského styku, přestupek spáchán nebyl, upozornil server irozhlas.cz.

K rozhodnutí odložit vyšetřování podle serveru přispělo také to, že všichni účastníci podstoupili před setkáním testy na koronavirus. "Testy všech pozvaných byly negativní, tudíž zúčastnit se předmětného jednání bylo pro ně zcela bezpečné. Jakkoliv tedy formálně nebyla naplněna litera mimořádného opatření, jeho účel neutrpěl," uvedli hygienici.

Schůze se konala 4. dubna na zámku v Lánech. Kromě Zemana se jí účastnil také ministr vnitra Jan Hamáček, ministryně spravedlnosti Marie Benešová, guvernér České národní banky a bývalý premiér úřednické vlády Jiří Rusnok nebo policejní prezident Jan Švejdar. 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Trumpův bývalý poradce Stone do vězení nepůjde, prezident mu změnil trest

Americký prezident Donald Trump změnil trest, který soud vyměřil jeho dlouholetému příteli a někdejšímu poradci Rogeru Stoneovi v souvislosti s vyšetřováním vlivu Ruska na americké prezidentské volby v roce 2016. Stone tak nebude muset do vězení, kde měl strávit 40 měsíců. Oznámil to Bílý dům.

Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Trest mu soud vyměřil letos v únoru, do vězení měl sedmašedesátiletý Stone nastoupit příští týden v úterý. Stoneovi obhájci požadovali podmínečný trest s poukazem na jeho věk, zdravotní stav a čistý trestní rejstřík. Prokuratura původně navrhovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Odveta za francouzskou digitální daň, USA mohou uvalit 25procentní clo

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes oznámila dodatečná 25procentní cla na zboží dovážené z Francie v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (přes 30 miliard Kč) jako odvetu za francouzskou digitální daň. Zavedení těchto cel však odkládá o 180 dnů, aby tak poskytla čas na vyřešení sporu.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer uvedl, že francouzská digitální daň se nespravedlivě soustředí na americké podniky působící v oblasti digitálních technologií. Ohlášená cla se podle něj týkají například francouzské kosmetiky a kabelek.

Francouzský parlament schválil tříprocentní digitální daň loni v červenci. Letos v lednu se však Francie dohodla s USA na příměří, podle kterého Paříž odloží výběr digitální daně na konec roku a Washington na oplátku prozatím nezavede odvetná cla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy