Hvězda opery žaluje stát. Je na seznamech StB

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
14. 9. 2010 15:00
Mezzosopranistka Soňa Červená žádá vymazání svého jména ze seznamu spolupracovníků StB
Soňa Červená v roli Milady Horákové v opeře Zítra se bude...
Soňa Červená v roli Milady Horákové v opeře Zítra se bude... | Foto: Národní divadlo

Praha - Soudci mají na stole další případ kulturní celebrity, která figuruje na zveřejněných seznamech spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti a domáhá se toho, aby z nich byla vymazána.

Světově uznávaná mezzosopranistka Soňa Červená, hvězda momentálně chystaného hitu činohry Národního divadla Věc Makropulos, následuje své herecké kolegy - Jiřinu Bohdalovou, Jana Kanyzu či Jana Skopečka.

U Městského soudu v Praze leží její žaloba proti ministerstvu vnitra a Archivu bezpečnostních složek.

Brněnský svazek

Svazek, kde je dnes pětaosmdesátiletá pěvkyně uvedena pod krycím jménem Fialová, založila Státní bezpečnost v Brně v 50. letech minulého století. Tehdy Soňa Červená působila v angažmá v Janáčkově opeře.

Operní pěvkyně však v žalobě tvrdí, že nikdy nepodepsala spolupráci se Státní bezpečností ani žádný protokol ani záznam o výslechu.

Podle informací Aktuálně.cz v žalobě chce, aby soud potvrdil, že je evidována neoprávněně a rozhodl o vymazání jejího jména ze seznamů.

Dnešní vyjádření Soni Červené ani jejího právního zástupce se zatím nepodařilo získat.

Stát je ten, kdo dokazuje

Soňa Červená zamířila po angažmá v Brně do Berlína, kde se jí v lednu 1962 podařilo emigrovat z východní do západní části města.

Ze záznamů tajné policie vyplývá, že ve stejném měsíci byl její svazek archivován. U svazku je razítko Zničeno s datem 1983.

"Lidé žalují stát, že jsou v seznamech neoprávněně, takže to znamená, že důkazy předložit nemohou. Nemohou dokázat něco, co neexistovalo. Stát důkazy ve většině případu neumí dodat," vysvětlil před časem Aktuálně.cz situaci u soudu tehdejší mluvčí pražského Městského soudu, dnes plzeňský soudce, Petr Kulawiak.

S tajnými v zádech

V životopisech Soni Červené není o kontaktech s StB mnoho podrobností, píše se v nich však o neustálém sledování a tlaku estébáků.

Červená ale odmítá, že by s nimi jakkoli spolupracovala. Podle informací, jež nelze zcela ověřit, se ji pokoušela ke spolupráci neúspěšně získat i východoněmecká tajná policie Stasi.

Rodina Soni Červené byla komunisty perzekvována. Její matku v roce 1948 komunistická justice obvinila z přípravy nelegálního přechodu hranic, byla zatčena a dcera pak našla její mrtvé tělo na patologii. Podle oficiální verze spáchala sebevraždu.

 

Právě se děje

Další zprávy