Hudební festivaly zelenají, nápoje budou se zálohou

Pavel Baroch
17. 8. 2007 15:45
A v Trutnově se poprvé představí solární sprcha
Foto: Ondřej Besperát

Pardubice - Všechny nápoje na sobotním hudebním festivalu Summer Of Love budou o pět korun dražší. Pokud ovšem fanoušek PET lahev, plechovku nebo kelímek vrátí, dostane zpět i pětikorunu.

Organizátoři pardubické akce spolu s ekologickým Hnutím Duha zavádějí revoluční novinku, od níž si slibují, že jednoduše pomůže výrazně snížit horu odpadků. Každoročně po návštěvnících zůstanou desítky tun především plastových odpadků.

"Je to smutný pohled ráno na festivalu, když se lidí brodí haldami," konstatoval Aleš Bleha, organizátor Summer Of Love. Teď ale každý zákazník dostane k nápojovému obalu zálohový kupon. Až drink dopije a vrátí s kuponem i kelímek, dostane peníze nazpátek.

Lidé jsou líní udělat sto kroků

Bleha připomněl, že mnoha lidem je zatěžko dojít sto metrů k odpadkovému koši. "A hodí prázdnou lahev na zem," řekl Bleha, podle něhož ani mnozí nevědí, že existuje třídění odpadů.

Spoušť před vchodem stadionu Sparty Praha na Letné po návštěvě fanoušků.
Spoušť před vchodem stadionu Sparty Praha na Letné po návštěvě fanoušků. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Může-li někdo ovlivnit myšlení lidí, pak jsme to především my, pořadatelé festivalů a jiných akcí," dodal Bleha. Ivo Kropáček z Hnutí Duha připomněl, že Česká republika recykluje pouze 16 procent komunálního odpadu. Zatímco Německo a Rakousko už dosahují padesátiprocentní úspěšnosti.

"Přesně takovéhle opatření jako na festivalu Summer Of Love zajistí vysokou recyklaci a sníží množství odpadu," poznamenal Kropáček. "Kdyby podobné klauzule byly i v legislativě, zbavíme se velkého množství odpadních lahví a dalších obalů."

Bursík plánuje, že zavede zálohy

Ministr životního prostředí Martin Bursík plánuje, že zavede zálohy na PET lahve i nápojové plechovky. "Příkopy, příroda i ulice bez odházených lahví, konec s jejich spalováním v kamnech, razantní zvýšení recyklace, úspora surovin a podpora k prostředí šetrnějších obalů - to jsou důvody, proč připravujeme novelu obalového zákona," řekl mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

Dále čtěte:
Autor fotografie: Greenpeace

Dále čtěte:

Proti rozšíření zálohového systému se ovšem ostře postavilo České průmyslové sdružení pro obaly a životní prostředí a další profesní svazy, včetně Svazu výrobců nealkoholických nápojů či Potravinářské komory. Tvrdí, že záloha povede pouze ke zdražení nápojů a životnímu prostředí stejně nepomůže.

"Německá zkušenost ukazuje, že se stal pravý opak," okomentoval návrh ministerstva životního prostředí Vlado Volek, předseda obalové asociace. V Německu zavedli zálohy na lahve před několika lety a podle grafu, který Volek představil, se poté snížil podíl vratných lahví na své historické minimum.

Ministerstvo životního prostředí trvá na tom, že se vydalo správným směrem. Odvolává se i na analýzu Technické univerzity ve Zvoleně, podle níž je až 38 procent ze všech odpadků, které se povalují na ulicích nebo v příkopech, právě nápojové obaly. Z tohoto množství tvoří jednorázové PET lahve 99 procent.

"Zálohový systém přitom tento odpad pomáhá z přírody účinně odstraňovat," řekl ministerský mluvčí Jakub Kašpar. Dodal, že ministerstvo v současnosti analyzuje zkušenosti evropských zemí, kde zálohy už fungují. Kromě Německa je to například Švédsko a Dánsko.

Hnutí Duha: Musí se toho zlepšit víc

Foto: Jiří Kropáček

Ekologické Hnutí Duha zavedení vratných záloh na nápojové obaly podporuje. Zároveň ovšem tvrdí, že se musí recyklační služby zlepšit komplexně.

"Zatímco popelnice stojí před každým domem, k barevným kontejnerům na třídění odpadu to má průměrná domácnost skoro 140 metrů," tvrdí Ivo Kropáček z Hnutí Duha.

I tak jsou ale Češi v třídění PET lahví a plastů evropskými rekordmany.

 

Právě se děje

Další zprávy