Hrozba povodní pominula. Hladiny řek na Moravě klesají a meteorologové nečekají vydatné deště

ČTK ČTK
30. 4. 2017 12:10
Hladiny ještě v sobotu odpoledne rostly na dolních tocích Opavy a Moravy tím, jak sem dotékala voda z horních částí jejich povodí. Od nedělního ráno už nikde neplatí povodňová pohotovost.
Rozvodněná Bečva v pátek 28. dubna.
Rozvodněná Bečva v pátek 28. dubna. | Foto: HZS Olomouckého kraje

Praha - Vzedmutí hladin toků na Moravě způsobené pátečními dešti už nehrozí.

Povodňové stupně platily v neděli před polednem na posledních pěti místech v povodí Odry a v Lanžhotě na dolním toku řeky Moravy. Hladiny dál klesají.

Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstrahu před povodněmi, která měla pro Břeclavsko a Hodonínsko původně platit do nedělního poledne, meteorologové zrušili před půlnocí.

Během noci na neděli v České republice napršely maximálně tři litry na metr čtvereční, uvedl ČHMÚ.

Hladiny ještě v sobotu odpoledne rostly na dolních tocích Opavy a Moravy tím, jak sem dotékala voda z horních částí jejich povodí.

Opava v Děhylově na Opavsku kulminovala na povodňovém stupni pohotovosti během sobotního večera, hladina Moravy vystoupala na čtyřech měřicích místech maximálně na nejnižší stupeň bdělosti a v Lanžhotě na Břeclavsku u hranic se Slovenskem kulminovala kolem 440 centimetrů v noci na neděli.

Vedle Lanžhotu zůstávala podle meteorologů povodňová bdělost kolem půl dvanácté v neděli ještě na Odře v ostravském Svinově a Bohumíně, na Opavě ve stejnojmenném městě a také v Děhylově a ještě na Lučině u vodní nádrže Žermanice.

Mimo stupně povodňové aktivity se dostaly hladiny řek ve Zlínském kraji. Na Bystřičce a Velké Stanovnici na Vsetínsku ještě v sobotu ráno platila povodňová pohotovost, do normálu se Bystřička dostala v sobotu vpodvečer, Stanovnice před půlnocí.

Meteorologové varují před povodněmi. Bečva na Vsetínsku se rozvodňuje | Video: Jan Čada
 

Právě se děje

před 14 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 56 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy