Hrozba povodní pominula. Hladiny řek na Moravě klesají a meteorologové nečekají vydatné deště

ČTK ČTK
30. 4. 2017 12:10
Hladiny ještě v sobotu odpoledne rostly na dolních tocích Opavy a Moravy tím, jak sem dotékala voda z horních částí jejich povodí. Od nedělního ráno už nikde neplatí povodňová pohotovost.
Rozvodněná Bečva v pátek 28. dubna.
Rozvodněná Bečva v pátek 28. dubna. | Foto: HZS Olomouckého kraje

Praha - Vzedmutí hladin toků na Moravě způsobené pátečními dešti už nehrozí.

Povodňové stupně platily v neděli před polednem na posledních pěti místech v povodí Odry a v Lanžhotě na dolním toku řeky Moravy. Hladiny dál klesají.

Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstrahu před povodněmi, která měla pro Břeclavsko a Hodonínsko původně platit do nedělního poledne, meteorologové zrušili před půlnocí.

Během noci na neděli v České republice napršely maximálně tři litry na metr čtvereční, uvedl ČHMÚ.

Hladiny ještě v sobotu odpoledne rostly na dolních tocích Opavy a Moravy tím, jak sem dotékala voda z horních částí jejich povodí.

Opava v Děhylově na Opavsku kulminovala na povodňovém stupni pohotovosti během sobotního večera, hladina Moravy vystoupala na čtyřech měřicích místech maximálně na nejnižší stupeň bdělosti a v Lanžhotě na Břeclavsku u hranic se Slovenskem kulminovala kolem 440 centimetrů v noci na neděli.

Vedle Lanžhotu zůstávala podle meteorologů povodňová bdělost kolem půl dvanácté v neděli ještě na Odře v ostravském Svinově a Bohumíně, na Opavě ve stejnojmenném městě a také v Děhylově a ještě na Lučině u vodní nádrže Žermanice.

Mimo stupně povodňové aktivity se dostaly hladiny řek ve Zlínském kraji. Na Bystřičce a Velké Stanovnici na Vsetínsku ještě v sobotu ráno platila povodňová pohotovost, do normálu se Bystřička dostala v sobotu vpodvečer, Stanovnice před půlnocí.

Meteorologové varují před povodněmi. Bečva na Vsetínsku se rozvodňuje | Video: Jan Čada
 

Právě se děje

před 43 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy