Pomohla exekuce? Muž, který nazval Šlachtu ušatým traktoristou, získal od policie účtenku za posudky

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
9. 12. 2016 18:00
Aktivista s pseudonymem Tomáš Zelený vyhrál spor s policií, když se snažil získat "účtenku" za posudky na své věci, které mu kriminalisté zabavili při loňském zásahu proti extremistům. Paragrafová přestřelka nakonec vyústila do stádia, kdy Národní centrále proti organizovanému zločinu hrozila exekuce. Minulý týden se nakonec Zelený k informaci dostal. Vyúčtování? Přes 400 tisíc za kybernetické posudky.
Spisová dokumentace procesu s někdejším německým prezidentem Christianem Wulffem.
Spisová dokumentace procesu s někdejším německým prezidentem Christianem Wulffem. | Foto: Reuters

Praha - Aktivista s pseudonymem Tomáš Zelený vyhrál další spor s policií. Už v minulosti mu soud zrušil pokutu za to, že nazval exšéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu traktoristou.

Poté se snažil získat cenu za posudky na věci, které mu kriminalisté zabavili. Toho nakonec po měsících paragrafových přestřelek dosáhl, když chtěl poslat nově vzniklou Národní centrálu proti organizovanému zločinu do exekuce

V nově získaných dokumentech, které má Aktuálně.cz k dispozici, se Zelený dozvěděl, že posudky z oblasti kybernetiky na zabavené důkazy stály celkem 427 204 Kč a tisícové faktury jsou v dokumentech vedeny jako vedlejší náklady.

Týkalo se to však podle Zeleného expertiz na věci i z jiných případů, které kriminalisté zabavili při loňském dubnovém zásahu proti extremistům. Z akce pak například vykrystalizovala kauza pěti anarchistů, již měli připravovat teroristický útok na vlak s vojenským materiálem. 

"Nedivím se, že policie nechtěla informaci vydat, protože to ilustruje přeplácení soudních znalců. Při zadávání podobných zakázek prakticky neexistuje veřejná kontrola," okomentoval Aktuálně.cz své vítězství Zelený. "Návrh na exekuci jsem zvolil jako poslední možný prostředek, což konečně zabralo a informaci vydali," dodal.

Jestli byly informace poskytnuty kvůli hrozbě exekuce, nechtěl mluvčí národní centrály Jaroslav Ibehej komentovat. "O rozsudku jsme věděli a informace byly poskytnuty," sdělil. Co jednotlivé položky v účtu za posudky znamenají, ale už nechtěl vysvětlit. "Takové informace poskytovat nebudeme," řekl.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Nemocnici Královské Vinohrady nově povede dermatolog Arenberger

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze byl jmenován dermatolog Petr Arenberger, uvedla Česká televize. Do funkce Arenbergera jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na základě tendru, kterého se účastnilo celkem osm lidí. Arenberger je nyní ve vinohradské nemocnici přednostou dermatovenerologické kliniky. Dosavadní ředitel Robert Grill odejde z funkce ke konci září na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy