Pomohla exekuce? Muž, který nazval Šlachtu ušatým traktoristou, získal od policie účtenku za posudky

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
9. 12. 2016 18:00
Aktivista s pseudonymem Tomáš Zelený vyhrál spor s policií, když se snažil získat "účtenku" za posudky na své věci, které mu kriminalisté zabavili při loňském zásahu proti extremistům. Paragrafová přestřelka nakonec vyústila do stádia, kdy Národní centrále proti organizovanému zločinu hrozila exekuce. Minulý týden se nakonec Zelený k informaci dostal. Vyúčtování? Přes 400 tisíc za kybernetické posudky.
Spisová dokumentace procesu s někdejším německým prezidentem Christianem Wulffem.
Spisová dokumentace procesu s někdejším německým prezidentem Christianem Wulffem. | Foto: Reuters

Praha - Aktivista s pseudonymem Tomáš Zelený vyhrál další spor s policií. Už v minulosti mu soud zrušil pokutu za to, že nazval exšéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu traktoristou.

Poté se snažil získat cenu za posudky na věci, které mu kriminalisté zabavili. Toho nakonec po měsících paragrafových přestřelek dosáhl, když chtěl poslat nově vzniklou Národní centrálu proti organizovanému zločinu do exekuce

V nově získaných dokumentech, které má Aktuálně.cz k dispozici, se Zelený dozvěděl, že posudky z oblasti kybernetiky na zabavené důkazy stály celkem 427 204 Kč a tisícové faktury jsou v dokumentech vedeny jako vedlejší náklady.

Týkalo se to však podle Zeleného expertiz na věci i z jiných případů, které kriminalisté zabavili při loňském dubnovém zásahu proti extremistům. Z akce pak například vykrystalizovala kauza pěti anarchistů, již měli připravovat teroristický útok na vlak s vojenským materiálem. 

"Nedivím se, že policie nechtěla informaci vydat, protože to ilustruje přeplácení soudních znalců. Při zadávání podobných zakázek prakticky neexistuje veřejná kontrola," okomentoval Aktuálně.cz své vítězství Zelený. "Návrh na exekuci jsem zvolil jako poslední možný prostředek, což konečně zabralo a informaci vydali," dodal.

Jestli byly informace poskytnuty kvůli hrozbě exekuce, nechtěl mluvčí národní centrály Jaroslav Ibehej komentovat. "O rozsudku jsme věděli a informace byly poskytnuty," sdělil. Co jednotlivé položky v účtu za posudky znamenají, ale už nechtěl vysvětlit. "Takové informace poskytovat nebudeme," řekl.

 

Právě se děje

před 54 minutami

MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok, varoval ale před rozdíly v jednotlivých zemích

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta, zatímco dosud čekal růst o půl procentního bodu nižší. Uvedl to v úterý v aktualizaci svého jarního výhledu. Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích. Výhled na letošní rok měnový fond ponechal beze změn a nadále počítá s šestiprocentním růstem, který do značné míry jen smazává loňský rekordní propad způsobený pandemií.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy