Pomohla exekuce? Muž, který nazval Šlachtu ušatým traktoristou, získal od policie účtenku za posudky

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
9. 12. 2016 18:00
Aktivista s pseudonymem Tomáš Zelený vyhrál spor s policií, když se snažil získat "účtenku" za posudky na své věci, které mu kriminalisté zabavili při loňském zásahu proti extremistům. Paragrafová přestřelka nakonec vyústila do stádia, kdy Národní centrále proti organizovanému zločinu hrozila exekuce. Minulý týden se nakonec Zelený k informaci dostal. Vyúčtování? Přes 400 tisíc za kybernetické posudky.
Spisová dokumentace procesu s někdejším německým prezidentem Christianem Wulffem.
Spisová dokumentace procesu s někdejším německým prezidentem Christianem Wulffem. | Foto: Reuters

Praha - Aktivista s pseudonymem Tomáš Zelený vyhrál další spor s policií. Už v minulosti mu soud zrušil pokutu za to, že nazval exšéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu traktoristou.

Poté se snažil získat cenu za posudky na věci, které mu kriminalisté zabavili. Toho nakonec po měsících paragrafových přestřelek dosáhl, když chtěl poslat nově vzniklou Národní centrálu proti organizovanému zločinu do exekuce

V nově získaných dokumentech, které má Aktuálně.cz k dispozici, se Zelený dozvěděl, že posudky z oblasti kybernetiky na zabavené důkazy stály celkem 427 204 Kč a tisícové faktury jsou v dokumentech vedeny jako vedlejší náklady.

Týkalo se to však podle Zeleného expertiz na věci i z jiných případů, které kriminalisté zabavili při loňském dubnovém zásahu proti extremistům. Z akce pak například vykrystalizovala kauza pěti anarchistů, již měli připravovat teroristický útok na vlak s vojenským materiálem. 

"Nedivím se, že policie nechtěla informaci vydat, protože to ilustruje přeplácení soudních znalců. Při zadávání podobných zakázek prakticky neexistuje veřejná kontrola," okomentoval Aktuálně.cz své vítězství Zelený. "Návrh na exekuci jsem zvolil jako poslední možný prostředek, což konečně zabralo a informaci vydali," dodal.

Jestli byly informace poskytnuty kvůli hrozbě exekuce, nechtěl mluvčí národní centrály Jaroslav Ibehej komentovat. "O rozsudku jsme věděli a informace byly poskytnuty," sdělil. Co jednotlivé položky v účtu za posudky znamenají, ale už nechtěl vysvětlit. "Takové informace poskytovat nebudeme," řekl.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

před 1 hodinou

V Afghánistánu začala platit sedmidenní dohoda o omezení násilí, v zemi zůstává relativní klid

V Afghánistánu v sobotu začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se sice bojovníci radikálního hnutí Tálibán střetli s afghánskými bezpečnostními silami, celkově však byla situace poměrně klidná a střety ani na jedné straně nevyvolaly žádné znepokojení. Informují o tom zahraniční média.

Tálibán má 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá podepsat mírovou dohodu se Spojenými státy. Podmínkou podpisu je ale dodržení dohody o omezení násilí v Afghánistánu. Tu Spojené státy považují za test, zda Tálibán skutečně dokáže udržet své bojovníky pod kontrolou, upozornila agentura DPA.

Podpis mírové dohody by mohl být prvním krokem ke stažení části z asi 13 tisíc amerických vojáků působících v Afghánistánu. Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly v Afghánistánu vládu Tálibánu. Ta poskytovala útočiště teroristické organizaci Al-Káida, jež stála za útoky z 11. září 2001.

Další zprávy