Hromadné líbání i Golgota Dobeše, to bude okupace škol

Jakub Novák
25. 2. 2012 18:04
Česko zažije týden studentských rebélií, protestovat se bude v řadě velkých měst
Kromě centra Prahy bude Nocí univerzit žít i vysokoškolský areál v Dejvicích
Kromě centra Prahy bude Nocí univerzit žít i vysokoškolský areál v Dejvicích | Foto: Jan Langer

Praha - Hradecká třídenní okupační stávka nebo brněnský happening "S vášní pro vzdělání", během něhož bude láska ke svobodným veřejným vysokým školám demonstrována hromadným polibkem. To jsou dva střípky z programu studentského Týdne neklidu.

Ten na příští týden organizuje iniciativa Za svobodné vysoké školy na protest proti reformám z dílny ministra školství Josefa Dobeše (VV).

Centry protestů budou sice největší univerzitní města, tedy Praha a Brno, pozadu však nezůstávají ani ta menší.

Kromě zmíněné východočeské metropole, která během "okupace" otevře brány všech místních univerzit veřejnosti, se rozhodně nebudou nudit například ani plzeňští či ústečtí studenti.

Přespávat na školách se bude kromě Hradce a Plzně určitě také v Olomouci. Součástí programu ústecké univerzity bude kromě mnoha přednášek například také projití "Křížové cesty Josefa Dobeše" a to i s případným výstupem na Golgotu.

Noc univerzit a poté pochod

Hlavním bodem Týdnu neklidu je Noc univerzit, během níž se veřejnosti otevřou školy v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Liberci, Opavě, Plzni, Praze a Ústí nad Labem.

Budou se konat diskuze, přednášky a otevřou se i některé laboratoře.

Co se kde bude dít, uvidíte v naší grafice:

Jako první začne Noc univerzit v  pondělí v Brně. Pochod jihomoravskou metropolí bude následovat hned další den. Hlavním důvodem je, aby měli studenti možnost vyrazit na středeční protestní pochod do Prahy.

Pražský Týden neklidu začne už v neděli, přednáškami v divadle Komedie. V pondělí se například sejdou studenti DAMU, aby ruku v ruce ochranitelsky obepnuli budovy své školy.

Centry pražské Noci univerzit budou Právnická a Filosofická fakulta UK; pestrý program v pražských Dejvicích chystá i ČVUT ve spolupráci s VŠCHT a Českou zemědělskou univerzitou.

Ve středu v deset hodin vyrazí studenti z náměstí Jana Palacha na protestní pochod. Toho by se měli zúčastnit i studenti z dalších univerzitních měst v Čechách a na Moravě

Co říkáte na Týden neklidu? Zúčastníte se některých akcí? Přijďte diskutovat na mou facebookovou stránku!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy