Hromadná nehoda 9 aut uzavřela D1 u Olomouce

ČTK ČTK
3. 4. 2013 14:21
Na Moravě opět sněží a počasí komplikuje nejen silniční dopravu, ale stojí i vlaky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ostrava/Jihlava - Dopravu v Moravskoslezském kraji znovu komplikuje sníh.

Kvůli silnému větru se v regionu tvoří sněhové jazyky. Na mnoha místech stále sněží. Řidiči by tak měli jezdit velmi opatrně. Problémy jsou znovu i na železnici.

Podle informací z webových stránek Českých drah je kvůli zaváté trati opět neprůjezdná železnice mezi Vítkovem a Budišovem nad Budišovkou na Opavsku. Problémy tam byly už o Velikonocích.

Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jakuba Ptačinského by provoz na trati mohl být obnoven v poledne. Také policie vyzývá řidiče k maximální opatrnosti.

Policisté nyní v regionu kvůli sněžení řeší více dopravních nehod, než je obvyklé. "Zatím však neevidujeme žádnou dopravní nehodu se závažným nebo smrtelným zraněním," řekla moravskoslezská policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Dodala, že jde o méně závažné střety nebo například sjetí z vozovky. Policisté apelují na řidiče, aby přizpůsobili rychlost i styl jízdy aktuálním klimatickým podmínkám. Obezřetní by měli být také chodci, protože brzdná dráha automobilů je v tomto počasí delší.

Například polský kamion ráno narazil do mostní konstrukce betonového oblouku v Ropici na Frýdecko-Místecku.

"Kabina kamionu, který vezl 24 tun plechů, se nárazem utrhla a skončila v mezeře mezi silničním mostem a lávkou pro pěší, čelní stranou dolů," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Dodal, že hasiči se nyní s pomocí jeřábu a vyprošťovacích automobilů snaží dostat utrženou kabinu z mostu

Na Bruntálsku či Frýdecko-Místecku napadlo až deset centimetrů sněhu. "Silný vítr u nás tvoří sněhové jazyky. Na několika místech byly silnice místy neprůjezdné, trvale uzavřenou však nemáme žádnou cestu," řekl bruntálský dispečer.

Veškerá technika je venku i na Frýdecko-Místecku. "Fouká tady místy až nárazový vítr. Silnice jsou ale sjízdné, myslím, že o Velikonocích to bylo horší a také jsme to zvládli," uvedla dispečerka.

Okolo tří centimetrů napadlo na Opavsku a i tady fouká vítr. Podobná je situace také v dalších částech regionu.

V Moravskoslezském kraji v neděli intenzivně sněžilo. Na některých místech napadlo i přes 30 centimetrů, na horách se sněhová pokrývka zvýšila až o půl metru.

Neobvyklá sněhová nadílka komplikovala dopravu na silnicích i železnici.

Silný vítr tvoří sněhové jazyky

Silný vítr a sněžení zkomplikovalo ve středu dopravu v Olomouckém kraji.

Silničáři museli dopoledne uzavřít na Olomoucku, Prostějovsku a Přerovsku pět silnic kvůli závějím. Uzavřen byl až do odpoledních hodin úsek D1 z Ostravy na Olomouc kvůli hromadné nehodě.

Policisté i správci cest stále nabádají řidiče ke zvýšené opatrnosti, závěje a sněhové jazyky se tvoří i na jiných místech kraje.

Hromadná nehoda se podle mluvčího hasičů Zdeňka Hošáka stala na 309. kilometru z Ostravy na Olomouc.

"Srazila se zde dvě nákladní vozidla, jedno dodávkové vozidlo a šest osobních aut. Šlo o dvě desítky účastníků nehod, kterým jsme poskytli azyl v hasičských cisternových vozidlech. Nehody se obešly bez zranění," řekl Hošák.

Dálnice byla opět průjezdná ve 14:00 hodin.

Foto: Návrat sněhu do Evropy

Další nehoda se stala před 09:00 na R35 u Dolního Újezdu. Havarovalo zde nákladní auto, do kterého narazilo osobní. Úsek byl uzavřen zhruba dvě hodiny, silnice byla podle Bednaříka zprůjezdněna v 10:50.

S komplikacemi musejí počítat řidiči i na vedlejších cestách. Na Olomoucku je uzavřena od časného rána kvůli závějím silnice mezi obcemi Hraniční Petrovice a Jívová, dopoledne správci cest uzavřeli také silnici mezi obcemi Arnoltice a Veveří.

Na Prostějovsku řidiči neprojedou po silnici druhé třídy mezi Drahany a Nivou a silnicí v úseku Otaslavice - Dobrochov. I tam cesty zatarasily sněhové závěje.

Silný vítr komplikuje dopravu také na Přerovsku. "Neprůjezdná je silnice mezi obcemi Partutovice a Spálov. Silnice je neprůjezdná jak pro osobní, tak i pro nákladní vozidla v obou směrech kvůli navátému sněhu a uzavřena bude do odvolání," řekla přerovská policejní mluvčí Irena Urbánková.

Až do odvolání bude také uzavřena silnice pro nákladní vozidla mezi obcemi Domaželice - Dřevohostice na Přerovsku kvůli zledovatělému povrchu vozovky a sněhovým jazykům. Ráno zde uvízly dva kamiony.

Sníh pokryl také cesty na severu kraje, i tam silničářům situaci místy komplikuje silný vítr. Sněhové jazyky se podle nich tvoří v katastru Ostružné i na Červenohorském sedle.

Napadlo až pět centimetrů

Silničáři na Vysočině v noci na středu odstraňovali sněhové jazyky ze silnic na Žďársku.

Vozovky v kraji jsou jinak většinou holé, uvedl dispečer krajské správy a údržby. Teploty se na Vysočině k ránu pohybovaly mezi minus jedním až minus třemi stupni Celsia.

Ohlášené sněžení se podle dispečera dá na Vysočině očekávat v nejbližších hodinách, oblačnost se už podle něj přibližuje k Třebíčsku a Žďársku.

Podle upozornění meteorologů by na Vysočině mohlo napadnout od tří do 15 centimetrů sněhu. Kvůli nárazovému větru se ve vyšších polohách kraje mohou na silnicích tvořit sněhové jazyky. Teploty se odpoledne dostanou nejvýše stupeň nad nulu.

Foto: Začátek jara plný rozporů. Loni jsme si už užívali tepla

Ve Zlínském kraji od nočních hodin opět sněží, napadlo místy až pět centimetrů sněhu. Silnice pokrývá rozbředlý nebo ujetý sníh, na Vsetínsku až do deseti centimetrů. Vozovky jsou tak sjízdné jen se zvýšenou opatrností.

Ujetý sníh leží na některých silnicích druhé a třetí třídy na Vsetínsku, ale i na Zlínsku a Kroměřížsku. Motoristé by měli jet opatrně zejména v horských a lesních úsecích. Vlivem silného větru se navíc tvoří sněhové jazyky a závěje.

Podle meteorologů napadne ve středu v kraji do deseti centimetrů sněhu, na horách by to mohlo být ještě o pět centimetrů více.

V kraji je zataženo a sněží. Teplota se ráno pohybovala od minus tří do plus jednoho stupně Celsia. Přes den by měla stoupnout ještě o dva stupně.

O víkendu ve Zlínském kraji napadlo místy až půl metru sněhu, sezonu díky příznivým podmínkám prodlužují některá lyžařská střediska.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 3 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy