Hrdinové roku 2022: Policistka ve Vltavě, hořící auto s řidičem uvnitř, boj na člunu

Pavel Švec Pavel Švec
29. 12. 2022 19:40
Redakce Aktuálně.cz společně s hasiči a policisty vytipovala situace uplynulého roku, které si vyžádaly výjimečné nasazení, pohotové jednání a odvahu příslušníků a příslušnic obou sborů. Většinou vedly k záchraně života. Zaslouží si proto přízvisko hrdinové, třebaže sami ho skromně odmítají. Zdravotníci zachraňují životy denně a i oni figurují v následujících příbězích, byť nikoliv jmenovitě.
Hasič Robert Daniel.
Hasič Robert Daniel. | Foto: HZS Jihočeského kraje

Hluchoněmý vodák v ohrožení života

Hasič nstržm. Robert Daniel měl ten srpnový den volno. Vyrazil proto s kamarádem na vodu. Sjížděli Vltavu. U kempu Branná si všiml, že nějací vodáci vytahují do svého člunu bezvládného muže a pokoušejí se ho resuscitovat. Daniel neváhal, doplaval k nim, vysunul zraněného na břeh, aby měl pod sebou pevnou podložku. "Zjistil jsem, že nedýchá, a proto jsem ihned začal s masáží srdce. Neměl jsem u sebe nic. Naštěstí přišla holčička, která měla telefon," popsal Daniel.

Tísňovou linku 155 musela zavolat ona dívka, vodáci totiž byli hluchoněmí. "Hovor s operátorkou si pak převzal můj kamarád z lodě, který připlaval za mnou. Masíroval jsem srdce přibližně pět minut, další můj kamarád přidržoval muži hlavu v záklonu. Pán jen chrčel, nedýchal, ale přibližně po pěti minutách začal dýchat a reagovat. Pak přijela zdravotnická záchranná služba a přistál i vrtulník. Zdravotníci si muže převzali," doplnil jihočeský hasič ze stanice v Kaplici.

Robert Daniel je profesionálním hasičem relativně krátce, necelé tři roky. Ale již stihnul prokázat, že záchranářství má v sobě, že dokáže profesionálně pomoci, a to i mimo svoji službu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy