Hrdina: 12letý syn zachránil otce zpod traktoru

ČTK ČTK
24. 2. 2009 17:00
Šumperk - Dvanáctiletý Štěpán Morong se dnes stal 49. oceněným gentlemanem silnic. Titul mu byl udělen za záchranu života jeho otce, s nímž se loni v srpnu převrátil traktor.

Neštěstí se stalo v obci Vysoký Potok, kde se traktor při nakládání dřeva smeknul ve svahu.

"Jednu ránu jsem dostal od volantu, druhou od kabiny. Napřed jsem si myslel, že mám jen vyražený dech. Nechybělo mnoho a mohl jsem být na vozíku," uvedl Štěpán Morong starší, který minulý týden skončil s rehabilitací a před sebou má ještě další operaci.

Otec ke vší smůle neměl s sebou ten den mobilní telefon. Syn naštěstí nezpanikařil a běžel dva kilometry k nejbližším domům přivolat pomoc.

Zraněného muže nakonec přepravil vrtulník do olomoucké fakultní nemocnice s tříštivou frakturou dvanáctého obratle. Dnes má 11. a 13. obratel spojený titanovým můstkem.

Kdyby syn nepřivolal pomoc, jeho otec by zemřel, potvrdili lékaři.

"Měl jsem velký strach a sotva jsem dýchal, když jsem doběhl," vzpomněl dnes chlapec. Dvoukilometrovou vzdálenost prý urazil asi za pět minut, což mu přesto připadalo jako věčnost.

Ani jeden gentleman z Prahy

Za svou duchapřítomnost dnes v Šumperku dostal certifikát a značkové hodinky. Předali mu je policista Michal Harciník a Milan Skula z České pojišťovny, která ocenění už čtvrtým rokem uděluje.

"Když jsme srovnávali případy, které se staly, zdál se nám tento zajímavý v projevené statečnosti. Sice se to nestalo na silnici, ale je to spojeno s provozem motorového vozidla," řekl Skula.

Z celkem 49 oceněných gentlemanů silnic se podle něj třetina týká severní Moravy. "Je to výrazně nejvyšší počet, kupodivu ani jeden případ nemáme z Prahy," dodal.

Padesáté ocenění má za měsíc získat žena z Pardubic, která při autonehodě zachránila trojčlennou posádku. "V té době byla navíc těhotná a nikdo z projíždějících aut jí nepomohl," uvedl Skula.

Ocenění je vždy spojeno se záchranou života při nehodě, rychlou reakcí nebo odvahou.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Biker Cink získal čtvrtý domácí titul v cross country

Biker Ondřej Cink dokázal v Peci pod Sněžkou obhájit titul domácího šampiona v olympijské disciplíně cross country. Druhý byl při neúčasti Jaroslava Kulhavého, jenž spolu s Cinkem nepustil nikoho jiného na trůn již od roku 2013, Jan Škarnitzl. Bronz získal maratonský specialista Martin Stošek.

Devětadvacetiletý Cink potvrdil - stejně jako v předcházejícím závodě žen Jitka Čábelická - roli hlavního favorita. Celkem vyhrál republikový šampionát už počtvrté v kariéře. Oba úspěšní obhájci měli také před odložením olympijských her v Tokiu na příští rok nejblíže k tomu, aby reprezentovali pod pěti kruhy.

Dvojnásobný olympijský medailista a vítěz z her v Londýně 2012 Jaroslav Kulhavý dnes nestartoval. V pátek měl při tréninku nepříjemný pád a podstoupil i kontrolní rentgenové vyšetření v nemocnici.

Další zprávy