Hranice jsou otevřené, ale jen z jedné strany. Rakousko některé přechody uzavřelo

ČTK ČTK
26. 5. 2020 13:53
Některé přechody s Rakouskem nejsou otevřené, přestože od úterý rozhodnutím vlády mají být, napsal server irozhlas.cz. Rakouská strana je uzavřela. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že Rakousko bylo o otevření všech silničních a železničních přechodů z české strany včas informováno. Situaci s tamními orgány řeší.
Vojáci a policisté v noci odstranili zábrany na hraničních přechodech s Rakouskem. Na snímku přechod Poštorná/Reintal na jižní Moravě.
Vojáci a policisté v noci odstranili zábrany na hraničních přechodech s Rakouskem. Na snímku přechod Poštorná/Reintal na jižní Moravě. | Foto: ČTK

"Jakkoliv byla rakouská strana včas informována, neotevřela některé hraniční přechody. Situaci s rakouskými orgány řešíme," sdělil serveru Hamáček. Čtenářka web informovala například o zavřeném přechodu Slavonice - Fratres. Na české straně už podle ní zábrany nejsou, rakouští policisté ale přes hranice Čechy nepouští.

Od úterý mají být kontroly na hranicích s Rakouskem a Německem pouze namátkové, se zeměmi se měly otevřít všechny silniční a železniční přechody. Nadále je ale povinné při vstupu do země dokládat negativní test na nemoc covid-19, zároveň zůstává v platnosti opatření neumožňující vstup do Česka turistům.

Překračovat hranice na stanovených místech má být možné bez časového omezení. Za překročení vnitřní hranice mimo místo určené k překračování vnitřních hranic nebo úmyslné vyhnutí se kontrole hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Za nedodržení opatření ministerstva zdravotnictví, například nedodržení podmínky předložit negativní test, nedodržení karantény nebo nezákonný vstup na území, je možné uložit pokutu až milion korun.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) sdělil, že oslovil rakouského ministra zahraničí Alexandera Schallenberga, že by bylo možné zavést obdobný režim na společných česko-rakouských hranicích, jaký bude od středy fungovat se Slovenskem a Maďarskem. Občané těchto zemí budou moci mezi státy cestovat bez nutnosti předložení negativního testu na onemocnění covid-19 a bez karantény, pokud se do své země vrátí do 48 hodin.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Trumpův bývalý poradce Stone do vězení nepůjde, prezident mu změnil trest

Americký prezident Donald Trump změnil trest, který soud vyměřil jeho dlouholetému příteli a někdejšímu poradci Rogeru Stoneovi v souvislosti s vyšetřováním vlivu Ruska na americké prezidentské volby v roce 2016. Stone tak nebude muset do vězení, kde měl strávit 40 měsíců. Oznámil to Bílý dům.

Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Trest mu soud vyměřil letos v únoru, do vězení měl sedmašedesátiletý Stone nastoupit příští týden v úterý. Stoneovi obhájci požadovali podmínečný trest s poukazem na jeho věk, zdravotní stav a čistý trestní rejstřík. Prokuratura původně navrhovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Odveta za francouzskou digitální daň, USA mohou uvalit 25procentní clo

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes oznámila dodatečná 25procentní cla na zboží dovážené z Francie v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (přes 30 miliard Kč) jako odvetu za francouzskou digitální daň. Zavedení těchto cel však odkládá o 180 dnů, aby tak poskytla čas na vyřešení sporu.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer uvedl, že francouzská digitální daň se nespravedlivě soustředí na americké podniky působící v oblasti digitálních technologií. Ohlášená cla se podle něj týkají například francouzské kosmetiky a kabelek.

Francouzský parlament schválil tříprocentní digitální daň loni v červenci. Letos v lednu se však Francie dohodla s USA na příměří, podle kterého Paříž odloží výběr digitální daně na konec roku a Washington na oplátku prozatím nezavede odvetná cla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy