Policie vyšetřuje dva muže, kteří na silnici namalovali hranici Čech a Moravy

ČTK ČTK
19. 5. 2020 16:40
Policie vyšetřuje dva muže z Brněnska, kteří na dvou státních silnicích na Svitavsku vyznačili historickou hranici mezi Čechami a Moravou. Podezírá je z možného přečinu poškozování cizí věci. Silničáři škodu vyčíslili na téměř 7000 korun.
Hranici Čech a Moravy namalovali neznámí aktivisté na silniční komunikaci u Vendolí a Opatovce na Svitavsku. Snímek byl pořízený 17. 5. 2020.
Hranici Čech a Moravy namalovali neznámí aktivisté na silniční komunikaci u Vendolí a Opatovce na Svitavsku. Snímek byl pořízený 17. 5. 2020. | Foto: Profimedia.cz

"Včera jsme sdělili podezření ze spáchání přečinu poškozování cizí věci dvěma mužům z Brněnska. Jednomu věku čtyřiatřicet, a druhému osmatřicet let. Pro svou grafickou činnost si vybrali silnice I/34 v katastru obce Vendolí a I/35 v katastru obce Opatovec na Svitavsku. Důvodem jejich výběru byl fakt, že se jedná o hlavní koridory, které spojují celou naši zem," uvedl mluvčí svitavské policie Ondřej Zeman.

Ani datum si podle mluvčího nevybrali autoři náhodně. "V noci z 30. dubna do 1. května se dle jejich vyjádření psaly takzvané 'nevyřčené pravdy'", řekl mluvčí.

Muži ve věku 34 a 38 let napříč vozovkou namalovali bílou čáru v místě historické hranice. Z jedné strany čáry na vozovku napsali "Čechy", z druhé "Morava". Ředitelství silnic a dálnic škodu vyčíslilo téměř na 7000 korun, nápisy chce odstranit. Oběma mužům teoreticky hrozí až rok vězení.

Česko-moravská hranice vznikla koncem 12. století, upřesnila a stabilizovala se do konce 14. století. Administrativně jako hranice mezi dvěma zeměmi zanikla v roce 1948, nově vzniklé kraje už nerespektovaly tyto historické hranice, stejně jako další změny členění státu v letech 1960 a 2000. Historické území Moravy tak v současnosti tvoří i zhruba polovinu Kraje Vysočina a menší části Pardubického a Jihočeského kraje. 

 

Právě se děje

Další zprávy