Policie vyšetřuje dva muže, kteří na silnici namalovali hranici Čech a Moravy

ČTK ČTK
19. 5. 2020 16:40
Policie vyšetřuje dva muže z Brněnska, kteří na dvou státních silnicích na Svitavsku vyznačili historickou hranici mezi Čechami a Moravou. Podezírá je z možného přečinu poškozování cizí věci. Silničáři škodu vyčíslili na téměř 7000 korun.
Hranici Čech a Moravy namalovali neznámí aktivisté na silniční komunikaci u Vendolí a Opatovce na Svitavsku. Snímek byl pořízený 17. 5. 2020.
Hranici Čech a Moravy namalovali neznámí aktivisté na silniční komunikaci u Vendolí a Opatovce na Svitavsku. Snímek byl pořízený 17. 5. 2020. | Foto: Profimedia.cz

"Včera jsme sdělili podezření ze spáchání přečinu poškozování cizí věci dvěma mužům z Brněnska. Jednomu věku čtyřiatřicet, a druhému osmatřicet let. Pro svou grafickou činnost si vybrali silnice I/34 v katastru obce Vendolí a I/35 v katastru obce Opatovec na Svitavsku. Důvodem jejich výběru byl fakt, že se jedná o hlavní koridory, které spojují celou naši zem," uvedl mluvčí svitavské policie Ondřej Zeman.

Ani datum si podle mluvčího nevybrali autoři náhodně. "V noci z 30. dubna do 1. května se dle jejich vyjádření psaly takzvané 'nevyřčené pravdy'", řekl mluvčí.

Muži ve věku 34 a 38 let napříč vozovkou namalovali bílou čáru v místě historické hranice. Z jedné strany čáry na vozovku napsali "Čechy", z druhé "Morava". Ředitelství silnic a dálnic škodu vyčíslilo téměř na 7000 korun, nápisy chce odstranit. Oběma mužům teoreticky hrozí až rok vězení.

Česko-moravská hranice vznikla koncem 12. století, upřesnila a stabilizovala se do konce 14. století. Administrativně jako hranice mezi dvěma zeměmi zanikla v roce 1948, nově vzniklé kraje už nerespektovaly tyto historické hranice, stejně jako další změny členění státu v letech 1960 a 2000. Historické území Moravy tak v současnosti tvoří i zhruba polovinu Kraje Vysočina a menší části Pardubického a Jihočeského kraje. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 7 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy