Hrady a zámky 2015: Léčivky na Kuksu či Veltrusy v novém

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
4. 3. 2015 15:30
Nová sezona nabídne spoustu novinek. Mezi největší lákadla budou patřit Kuks, Kratochvíle, Valtice nebo Veltrusy. Nadšenci mohou mít s věrnostním pasem každou šestou návštěvu zdarma.
Zámek Kratochvíle
Zámek Kratochvíle | Foto: Martina Křížová

Praha - Návštěvnost českých památek loni dosáhla rekordu. Na hrady a zámky vyrazilo 4,8 milionu lidí, uvedla ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková.

"Je to o půl milionu návštěvníků více než v předchozích dvou letech a za posledních deset let jde opravdu o největší návštěvnost," řekla Goryczková. Nejnavštěvovanější památkou byl opět zámek Lednice na Břeclavsku.

Památkáři by letos na úspěšnou sezonu rádi navázali. Lákadlem bude například znovuotevření Hospitálu Kuks, obnovená část zámku ve Veltrusech nebo slavnostní otevření jízdárny na jihomoravském zámku Valtice.

Do Hospitálu Kuks se lidé podívají poprvé po dvaceti měsících. Památkáři pro ně přichystali renovované nádvoří, bylinkovou zahradu a novou expozici muzea farmacie. Na zámku Veltrusy se 13. června otevře edukační centrum. Historické budovy, část zámku i park se představí v podobě, jakou měly v době, kdy patřily rodu Chotků. Při červnovém otevření valtické jízdárny zazpívá Magdalena Kožená, v září se pak v areálu otevře zámecké divadlo.

Do kladrubského kláštera se v polovině března vrátí Santiniho mariánská koruna, kterou restaurátoři sňali z hlavního oltáře kostela Nanebevzetí Panny Marie koncem 70. let. Její návrat zahájí oslavy 900. výročí založení benediktinského kláštera.

Hrad Kunětická hora plánuje od 1. července návrat čaroděje Rumburaka z televizního seriálu o Arabele. Právě natáčení Arabely hrad nedaleko Pardubic proslavilo. "Z fundusu České televize se přestěhují veškeré rekvizity, které s tímto seriálem a s Kunětickou horou souvisejí," slíbil ředitel územní památkové správy na Sychrově Miloš Kadlec.

Hrad a zámek Horšovský Týn nabídne výstavu historických uniforem nebo klobouků, zámek Manětín odhalí novou schodišťovou halu a hrad Grabštejn 4. dubna otevře nový prohlídkový okruh se sochou svaté Barbory.

Návštěvníci se letos budou moci vydat po stopách šlechtických rodů v rámci celorepublikového projektu Velká hradozámecká inventura. V centru projektu bude jihočeský zámek Kratochvíle, který se v posledních letech za plného provozu restauruje.

"Dá se říct, že každý centimetr na Kratochvíli byl restaurátorsky řešen," uvedl kastelán zámku Vojtěch Troup a pozval návštěvníky na sérii přednášek nebo historické tance. Vrcholem sezony na zámku nedaleko Prachatic bude na konci srpna Hradozámecká noc. Detaily kastelán neprozradil, ale slíbil překvapení.

Valtice , hlavní zámecké průčelí, stav v roce 2012
Valtice , hlavní zámecké průčelí, stav v roce 2012 | Foto: Pavla Hlušičková

Hradozámeckou inventuru odstartovala už v prosinci loňského roku výstava Hrady a zámky objevované a opěvované v Jízdárně Pražského hradu. Navštívilo ji už 57 tisíc návštěvníků, další mají šanci pouze do 15. března, kdy se exponáty vrátí na své hrady a zámky.

Památkáři doufají, že by v posledních dnech trvání úspěšné výstavy mohly dorazit ještě tři až osm tisíc lidí. "Tato výstava bude tím pádem vůbec nejúspěšnějším výstavním projektem Národního památkového ústavu," zdůraznila Goryczková.

Věrnostní pasy budou elektronické

Už v minulých letech mohli návštěvníci v rámci projektu Klíč k památkám využívat věrnostní pasy. Od loňska díky nim mají nárok na šestou návštěvu zdarma. V roce 2014 jich hrady a zámky vydaly 750 tisíc, s razítkem za šestou absolvovanou prohlídku se jich vrátilo už téměř 20 tisíc a číslo pravděpodobně poroste, protože pasy jsou platné do konce roku.

Kromě papírových kartiček by památkáři letos rádi spustili také elektronické věrnostní pasy. V plánu je i mobilní aplikace. "Vznikne celá platforma Klíče k památkám s vlastním internetovým prostředím, která snad, jak pevně doufáme, k našim objektům přitáhne pozornost i generace 30 minus," řekl náměstek generální ředitelky NPÚ Petr Fedor.

NPÚ je nejsoběstačnější příspěvkovou organizací ministerstva kultury. V posledních letech hospodaří s ročním rozpočtem kolem 1,2 miliardy korun, z toho více než třetinu pokryjí vlastní výnosy. Dotace na provoz podle výroční zprávy z roku 2013 činila přibližně 600 milionů korun, další účelové dotace od státu daly dohromady dalších asi 170 milionů korun.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy