Hradu hrozí za pálení trenýrek až desetimilionová pokuta, inspekce má další podklady

Barbora Němcová Barbora Němcová
29. 8. 2018 10:45
"Ve lhůtě 15 dnů jsme od subjektu obdrželi námitky a připomínky, které nyní musíme vypořádat," upřesnila mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.
Prezident svolal novináře k hradní Lumbeho zahradě. Při tiskovém brífinku spálil červené trenýrky. | Video: DVTV

Praha - Hrad se vyjádřil k akci pálení rudých trenýrek, kterou nařídil prezident Miloš Zeman a kterou prošetřuje Česká inspekce životního prostředí. Začátkem srpna ČIŽP zahájila přestupkové řízení a obviněný mohl navrhnout důkazy. 

"Ve lhůtě 15 dnů jsme od subjektu obdrželi námitky a připomínky, které nyní musíme vypořádat," upřesnila mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.

Inspekce na prověření žádný stanovený termín nemá. "Budeme se snažit co nejdříve," doplnila Nastoupilová.

Po vypořádání se s námitkami Hradu vydá ČIŽP odůvodnění a rozhodnutí o případné pokutě. "Kdy to bude, to skutečně nelze v tuto chvíli předjímat," doplnila Nastoupilová s tím, že vzhledem k probíhajícímu řízení nemůže poskytnout více informací.

Spodní hranice trestu je napomenutí. Horní hranice je u fyzických osob pokuta 50 tisíc korun. Právnickým a podnikajícím osobám ale hrozí sankce ve výši až 10 milionů korun. 

K probíhajícímu řízení se nevyjádřil ani Hrad. "K této věci nebudu poskytovat žádný komentář," napsal redakci Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. 

ČIŽP zahájila přestupkové řízení 10. srpna, ale nechtěla upřesnit, kdo je v tomto případě obviněný. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček ale redakci Aktuálně.cz potvrdil, že dopis s usnesením o zahájení přestupkového řízení obdržela Kancelář prezidenta republiky. 

Jak už dříve informoval deník Aktuálně.cz, inspekce se pálením trenýrek na Hradě začala zabývat poté, co obdržela nepodepsané oznámení. "Přišel anonymní podnět, abychom prošetřili tu situaci, že tam je pravděpodobně porušení zákona o ovzduší," popsala v červnu mluvčí Nastoupilová.

Tento zákon mimo jiné uvádí, že "fyzická osoba se dopustí přestupku, pokud v otevřeném ohništi spálí jiné materiály než suché rostlinné materiály neznečištěné chemickými látkami". 

Zeman v červnu svolal novináře do Lumbeho zahrady Pražského hradu na tiskový brífink, do poslední chvíle ale tajil jeho obsah. "Čas spodního prádla v politice skončil," oznámil pak Zeman novinářům a nařídil hradním hasičům, aby velké rudé trenýrky přiložili do připraveného ohně. "Červené trenýrky mají opravdu výživnou hodnotu, skvěle hoří," poznamenal k tomu prezident. Pak se svým doprovodem odešel.

Video: Petr Honzejk o pálení rudých trenýrek na Hradě:

Doufám, že novináři nepodlehnou téhle taškařici a budou hledat to podstatné, říká komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 41 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy