Hradu hrozí za pálení trenýrek až desetimilionová pokuta, inspekce má další podklady

Barbora Němcová Barbora Němcová
29. 8. 2018 10:45
"Ve lhůtě 15 dnů jsme od subjektu obdrželi námitky a připomínky, které nyní musíme vypořádat," upřesnila mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.
Prezident svolal novináře k hradní Lumbeho zahradě. Při tiskovém brífinku spálil červené trenýrky. | Video: DVTV

Praha - Hrad se vyjádřil k akci pálení rudých trenýrek, kterou nařídil prezident Miloš Zeman a kterou prošetřuje Česká inspekce životního prostředí. Začátkem srpna ČIŽP zahájila přestupkové řízení a obviněný mohl navrhnout důkazy. 

"Ve lhůtě 15 dnů jsme od subjektu obdrželi námitky a připomínky, které nyní musíme vypořádat," upřesnila mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.

Inspekce na prověření žádný stanovený termín nemá. "Budeme se snažit co nejdříve," doplnila Nastoupilová.

Po vypořádání se s námitkami Hradu vydá ČIŽP odůvodnění a rozhodnutí o případné pokutě. "Kdy to bude, to skutečně nelze v tuto chvíli předjímat," doplnila Nastoupilová s tím, že vzhledem k probíhajícímu řízení nemůže poskytnout více informací.

Spodní hranice trestu je napomenutí. Horní hranice je u fyzických osob pokuta 50 tisíc korun. Právnickým a podnikajícím osobám ale hrozí sankce ve výši až 10 milionů korun. 

K probíhajícímu řízení se nevyjádřil ani Hrad. "K této věci nebudu poskytovat žádný komentář," napsal redakci Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. 

ČIŽP zahájila přestupkové řízení 10. srpna, ale nechtěla upřesnit, kdo je v tomto případě obviněný. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček ale redakci Aktuálně.cz potvrdil, že dopis s usnesením o zahájení přestupkového řízení obdržela Kancelář prezidenta republiky. 

Jak už dříve informoval deník Aktuálně.cz, inspekce se pálením trenýrek na Hradě začala zabývat poté, co obdržela nepodepsané oznámení. "Přišel anonymní podnět, abychom prošetřili tu situaci, že tam je pravděpodobně porušení zákona o ovzduší," popsala v červnu mluvčí Nastoupilová.

Tento zákon mimo jiné uvádí, že "fyzická osoba se dopustí přestupku, pokud v otevřeném ohništi spálí jiné materiály než suché rostlinné materiály neznečištěné chemickými látkami". 

Zeman v červnu svolal novináře do Lumbeho zahrady Pražského hradu na tiskový brífink, do poslední chvíle ale tajil jeho obsah. "Čas spodního prádla v politice skončil," oznámil pak Zeman novinářům a nařídil hradním hasičům, aby velké rudé trenýrky přiložili do připraveného ohně. "Červené trenýrky mají opravdu výživnou hodnotu, skvěle hoří," poznamenal k tomu prezident. Pak se svým doprovodem odešel.

Video: Petr Honzejk o pálení rudých trenýrek na Hradě:

Doufám, že novináři nepodlehnou téhle taškařici a budou hledat to podstatné, říká komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 43 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy