Hrad za péči o Zemana v Lánech zaplatil soukromé firmě téměř půl milionu korun

ČTK Domácí ČTK, Domácí
19. 1. 2022 12:22
Kancelář prezidenta republiky zaplatila soukromé firmě za zdravotní péči o prezidenta Miloše Zemana v Lánech za listopad a prosinec zhruba 480 tisíc korun. S odkazem na informace z kanceláře to dnes uvedl server Seznam Zprávy. Prezidentská kancelář společnosti Senior Home Group platí náklady, které převyšují platbu od zdravotní pojišťovny.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Podle serveru Seznam Zprávy za listopadovou péči zaplatil Hrad 79 420 korun, faktura za prosinec byla vystavena na 399 300 korun.

Péči o prezidenta po téměř dvouměsíčním pobytu v Ústřední vojenské nemocnici na konci listopadu převzala soukromá společnost Senior Home Group, která patří do skupiny Penta Hospitals. Zemanovi je neustále k dispozici jedna sestra. Firma poskytla i další personál včetně vrchní sestry, která na péči dohlíží.

Boris Šťastný z vedení Senior Home Group dříve řekl, že domácí péče je v principu hrazena z veřejného zdravotního pojištění v rozsahu, který je dán zákonem. Pokud přesáhne danou regulaci nebo jde o úkony nehrazené z pojištění, platí zbytek na základě uzavřené smlouvy prezidentská kancelář.

Zeman v neděli Frekvenci 1 řekl, že s pomocí hole a jednoho bodyguarda začal chodit, schopen je udělat několik kroků. Již před hospitalizací se prezident pohyboval na vozíku. Zeman také uvedl, že i nadále dostává umělou výživu žaludeční sondou.

Důvod hospitalizace Pražský hrad nezveřejnil. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s jeho chronickým onemocněním. Člen prezidentova lékařského konzilia chirurg Pavel Pafko řekl, že Zeman má chronické jaterní onemocnění, a naznačil, že jde o cirhózu jater.

Taktéž podle lékařů oslovených Aktuálně.cz je pravděpodobné, že má prezident skutečně pokročilou cirhózu jater, která může vést až k poruše myšlení.

"Když má někdo vodu v břiše kvůli zhoršení jaterní cirhózy, jde to v řadě případů ruku v ruce s takzvanou jaterní encefalopatií," řekl redakci v říjnu primář interního oddělení Nemocnice Cheb Stanislav Adamec. Jaterní encefalopatie znamená narušení mozkových funkcí v důsledku selhávání jater. "Když játra nepracují, hromadí se v těle škodlivé látky a ty negativně ovlivňují mozkovou činnost," vysvětloval lékař. Encefalopatii pak zmínil například i rektor Ostravské univerzity a profesor vnitřního lékařství Jan Lata.

Skutečnost, že mezi Zemanovy zdravotní komplikace patří rovněž jaterní encefalopatie, před několika týdny potvrdil redakci Aktuálně.cz pod zárukou anonymity zdroj ze státní správy. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy