Ovčáček v Senátu: ČT zve hosty se stejným názorem, kteří pak s moderátorem kritizují Zemana a Babiše

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 11. 4. 2017 15:09
Konference, na níž vystoupili nejhlasitější kritici ČT, se v úterý konala v Senátu, a to jen den před prvním kolem volby ředitele veřejnoprávní televize. Na akci, kterou pořádal senátor Jan Veleba, promluvil i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, který tvrdil, že v televizi nevystupují názoroví oponenti. Podle Ovčáčka si televize zve do debat zástupce vládních stran i opozice, kteří mají ale podobné názory. "Výslednicí je, že oba nakonec kritizují společně s moderátorem nějakého politika. Oblíbenými terči jsou prezident republiky nebo pan Andrej Babiš," dodal Ovčáček.
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. | Foto: Václav Vašků

Praha - Česká televize podléhá TOP 09 a vytváří dojem falešné objektivity, prohlásil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na konferenci Role České televize v naší společnosti, kterou v horní komoře pořádal senátor Jan Veleba (SPO).

Akce, na níž se sešli především kritici ČT, proběhla den před prvním kolem volby ředitele veřejnoprávní televize. 

"Velmi často se mluví o politické profilaci České televize a mluví se o TOP 09, které má nějakým způsobem ČT podléhat. Upozorňuji na to, že ten problém je širší a jde o názorový proud, který se prolíná parlamentními stranami," prohlásil prezidentův mluvčí Ovčáček.

"ČT vytváří dojem falešné objektivity - do jednotlivých diskusí zve zástupce stran, které mají ve skutečnosti stejný názor. Diskuse ale prezentuje jako diskuse mezi zástupci opozičních stran," pokračoval mluvčí prezidenta. "Výslednicí je, že oba nakonec kritizují společně s moderátorem nějakého politika. Oblíbenými terči jsou prezident republiky nebo pan Andrej Babiš," doplnil a neodpustil si zaútočit na některé renomované televizní pořady jako Otázky Václava Moravce nebo Reportéry ČT.

Dodal, že Česká televize má být kritizována. "Je potřeba, aby slyšela kritický názor na svou práci," řekl Ovčáček.

Na konferenci vystoupil například Petr Žantovský nebo Stanislav Novotný, kteří stojí za Asociací nezávislých médií. Jejími zakládajícími členy jsou kromě nich ještě Jan Korál, který spravuje jeden z hlavních prokremelských webů New World Order Opposition, nebo Ondřej Geršl, který stojí za podobným proruským projektem AC24.

Žantovský ve svém příspěvku nazvaném Boj ČT proti novým médiím bránil dezinformační weby. A vzpomněl na rubriku serveru Neovlivni.cz Ruská stopa, v níž server popsal dezinformační weby v Česku. Žantovský upozornil, že v sále v tu dobu sedělo mnoho lidí, kteří mají k těmto webům blízko. "Najdete tam (v rubrice Ruská stopa pozn. red.) asi třetinu tohoto sálu, možná až polovinu," dodal.

Veleba, Hrad i Žantovský s Novotným patří k hlasitým kritikům ČT. Zástupci veřejnoprávní televize se akce neúčastnili, podle Veleby se ředitel Petr Dvořák omluvil kvůli jiným povinnostem.

Mluvčí ČT Alžběta Plívová potvrdila, že pozvání na konferenci obdrželi. "Ředitel ani zástupci vedení se nemohou zúčastnit, protože ve stejný termín probíhá návštěva zástupců senátního výboru pro vzdělání, vědu a kulturu v prostorách televize," říká Plívová.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy