Hrad reaguje na kritiku OSN: Stupňuje se kampaň proti Česku kvůli migrační krizi

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 10. 2015 18:10
Vysoký komisař OSN pro lidská práva ve čtvrtek tvrdě kritizoval Českou republiku. Hrad však jeho kritiku odmítá. Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček řekl, že je zcela nemístné Česko kritizovat za porušování práv uprchlíků. Prezident Miloš Zeman podle mluvčího na svých slovech o islámu trvá. Vysoký komisař OSN pro lidská práva ve čtvrtek obvinil Českou republiku ze systematického porušování práv uprchlíků. Podle Pavla Teličky je kritika oprávněná, premiér Sobotka si naopak myslí, že kritika není na místě.
Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček
Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček | Foto: ČTK

Praha - Hrad je přesvědčen o tom, že se stupňuje kampaň proti České republice kvůli jejímu postoji k migrační krizi. Je podle něj zcela nemístné Česko tvrdě kritizovat za porušování práv uprchlíků.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček to uvedl v reakci na kritiku Vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Prezident Miloš Zeman podle mluvčího na svých slovech o islámu trvá.

Kritika OSN vůči českému zacházení s uprchlíky není ani podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) namístě. Česko se snaží dodržovat všechny zákony a uprchlíci zde mají slušné podmínky, řekl ve čtvrtek novinářům. Zástupci světové organizace se podle něj o situaci v Česku mohou přijet sami přesvědčit.

"Já myslím, že ta kritika není namístě. Česká republika se snaží dlouhodobě, nejenom teď v této migrační krizi, respektovat mezinárodní úmluvy," reagoval český premiér. Česko v uplynulých měsících navýšilo kapacitu zařízení pro běžence, aby zlepšilo tamní podmínky, poznamenal také.

Kritika je oprávněná, říká Telička

Jiří Dienstbier uvedl, že dlouhodobě upozorňuje například na to, že v detenčních zařízeních nemají být rodiny s dětmi. V nejbližší době do vlády předloží podněty na zlepšení situace uprchlíků.

"Cizincům je nutné poskytnout právní pomoc, což vyplývá z práva EU. Nelze od nich vybírat poplatky za ubytování a stravu, pokud jsou zajištěni v rámci režimu Dublin III, protože to právní řád nedovoluje," poznamenal také.

"Kritiku našeho přístupu k cizincům, kteří nelegálně překročili hranice ČR, považuji minimálně částečně za oprávněnou," napsal zase v reakci na hodnocení OSN Pavel Telička.

Ministerstvo vnitra soustřeďuje v zařízeních rodiny s dětmi, čímž podle něj ignoruje rozsudky českých soudů, které podobnou praxi odmítly.

"Česká legislativa neumožňuje zadrženým cizincům přístup k mobilním telefonům a internetu, což je třeba změnit. Nevidím ale žádný důvod pro odebírání peněz uprchlíkům, kteří se tak v některých případech ocitají zcela bez prostředků," podotkl také europoslanec.

Systematické porušování práv uprchlíků

Vysoký komisař OSN pro lidská práva ve čtvrtek podle agentury Reuters obvinil Českou republiku ze systematického porušování práv uprchlíků a zároveň dal najevo znepokojení nad "xenofobními veřejnými projevy, včetně islamofobních výroků" prezidenta Miloše Zemana.

"Jedním z nejdůležitějších výdobytků listopadových událostí v roce 1989 je svoboda slova, svoboda názorů. Taková prohlášení jdou proti tomuto duchu. Slovní útok na prezidenta republiky není první, a je tedy zcela zřejmé, že se stupňuje kampaň proti České republice kvůli postoji ve věci migrační krize," řekl Ovčáček.

"Prezident republiky dlouhodobě varuje před nebezpečím islámského fundamentalismu. Na svých názorech setrvá a nehodlá je pod tlakem ze zahraničí měnit. Česká republika dodržuje lidská práva, dodržuje zákony. Kaceřovat takovým způsobem suverénní zemi je proto zcela nemístné," poznamenal hradní mluvčí.

Činitel OSN ve čtvrtek svůj názor odůvodnil tvrzením, že je běžné, že české úřady zadržují přistěhovalce po dobu 40 až 90 dnů a podrobují je osobním prohlídkám, aby jim vzaly peníze na zaplacení nákladů na pobyt v zařízeních pro cizince.

 

Právě se děje

Další zprávy