Hrad chystá mimořádné oslavy, v sále přidá 180 židlí. Asi pro autobus z Osvětiman, kritizuje Forejt

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
26. 10. 2017 5:30
Letošní předávání státních vyznamenání budou mnohem větší než v předešlých letech. Redakci to potvrdil kancléř Vratislav Mynář s tím, že letos bude do Vladislavského sálu přidáno o 180 židlí více a celkově má být v sále na 800 lidí. "Počet vyznamenaných totiž bude výrazně vyšší než v předchozím roce," potvrdil redakci kancléř Vratislav Mynář.
Prezident Miloš Zeman při udělování státních vyznamenání.
Prezident Miloš Zeman při udělování státních vyznamenání. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ještě loni řada politiků a osobností veřejného života odmítla přijít do Vladislavského sálu na předávání státních vyznamenání v souvislosti s oslavou vzniku republiky 28. října. Na prázdné židle pak prezidentská kancelář narychlo sháněla náhradníky. Tuto sobotu to však podle Hradu nehrozí.

Hrad připravuje pro letošek větší oslavy, než tomu bylo v předešlých letech. "Letos chystáme velkou ceremonii vyznamenání. Do Vladislavského sálu přidáme o 180 míst více. Bude totálně narváno," řekl redakci hradní kancléř Vratislav Mynář.

Hlavním důvodem je podle Mynáře to, že se prezident letos rozhodl vyznamenat víc lidí než v minulých letech. Obvykle jsou oceněných dvě až tři desítky. "Počet vyznamenaných totiž bude výrazně vyšší než v předchozím roce," dodal Mynář s tím, že seznam vyznamenaných je sice hotový, ale nebude zatím prozrazovat jejich přesný počet. 

Mluvčí Jiří Ovčáček upřesnil, že 28. října bude ve Vladislavském sále až 800 míst oproti 620 židlím v loňském roce.

"A co se navýšení týče, jde také o to, že jsou pozváni další představitelé kulturního, sportovního a podnikatelského života," doplnil mluvčí.

Na předávání státních vyznamenání jsou kromě vyznamenaných a jejich doprovodu pozváni senátoři, europoslanci, vláda, ústavní soudci, diplomaté, kardinál Dominik Duka a další představitelé církve, vysocí představitelé armády a policie.

Podle někdejšího hradního protokoláře Jindřicha Forejta se za jeho 16 let na Hradě zvalo do Vladislavského sálu vždy něco kolem šesti stovek lidí.

"Pan Mynář tam chtěl v době mého působení každoročně pozvat kohokoliv. Nevím, koho tam chce pozvat letos, jestli tam přijede autobus z Osvětiman, nebo jestli otevře dveře dokořán," říká Forejt. Odkazuje přitom na výpravu obyvatel Mynářových Osvětiman, kteří předloni 17. listopadu na Albertově podpořili prezidenta a pak jim kancléř zařídil prohlídku neveřejných prostor Hradu.

Bývalý protokolář upozorňuje, že v minulých letech byli hosté na 28. října vybíráni podle jasného klíče. "Nebyli tam zváni lidé jen kvůli tomu, že to byli přátelé nebo voliči, ale především držitelé některých vysokých funkcí. To byl klíč, který se dodržoval. Pan Mynář mě v posledních letech neustále atakoval tím, že mám pozvat i některé poslance, které si sám vybíral," dodal.

Forejt ale podotýká, že vyšší počet vyznamenaných, jaký bude letos, není zarážející. "Prezident Václav Havel v posledním roce svého mandátu vyznamenal přes 60 lidí. Pan prezident Klaus kvótu snížil na 20, maximálně 25 lidí. A pan prezident Zeman se držel mezi 25 a 30 vyznamenanými lidmi," uzavřel.

Nikoliv do sálu na ceremonii, ale na následnou recepci jsou pozváni dosluhující poslanci i ti, kteří byli nově zvoleni. Zda všichni přijdou, není jasné. Ovčáček však upozornil, že téměř všechny politické strany byly o pozvánce na recepci informovány. "Jediný, kdo zatím nereagoval, jsou Starostové a nezávislí," řekl mluvčí Hradu.

V loňském roce na předávání státních vyznamenání odmítlo přijít mnoho politiků, ale i někteří zástupci církve. Protestovali proti tomu, že prezident Miloš Zeman odmítl vyznamenat přeživšího holokaustu Jiřího Bradyho, na což upozornilo Aktuálně.cz.

Hrad hosty, kteří odmítli přijít, narychlo nahrazoval. Prázdná místa ve Vladislavském sále obsadily mimo jiné i kustodky Správy Pražského hradu, které obvykle hlídají výstavy či uvádějí návštěvníky do obrazáren nebo historických sálů.

Letos však Hrad nepředpokládá, že by musel hledat náhradníky. "Neočekávám to. Hlavně už kvůli tomu, o jakém množství lidí hovoříme," reagoval Ovčáček.

Většina osobností, které prezident v sobotu večer vyznamená, zůstává neznámá, stejně jako jejich počet. Některá jména se však již zjistit podařilo. Vyznamenána bude třeba rychlobruslařka Martina Sáblíková, bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, písničkář Jarek Nohavica, slovinský prezident Borut Pahor, zakladatel prvního hospicu v Česku Miroslav Wajsar či vědec Vladimír Mařík, šéf Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRK).

Odmítnout vyznamenání jsem těžko mohl, odmítl bych to Masarykovi a státu. Nechtěl jsem ale hrát nějakou figuru, říká herec Jan Kačer. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy