Hrad chystá mimořádné oslavy, v sále přidá 180 židlí. Asi pro autobus z Osvětiman, kritizuje Forejt

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
26. 10. 2017 5:30
Letošní předávání státních vyznamenání budou mnohem větší než v předešlých letech. Redakci to potvrdil kancléř Vratislav Mynář s tím, že letos bude do Vladislavského sálu přidáno o 180 židlí více a celkově má být v sále na 800 lidí. "Počet vyznamenaných totiž bude výrazně vyšší než v předchozím roce," potvrdil redakci kancléř Vratislav Mynář.
Prezident Miloš Zeman při udělování státních vyznamenání.
Prezident Miloš Zeman při udělování státních vyznamenání. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ještě loni řada politiků a osobností veřejného života odmítla přijít do Vladislavského sálu na předávání státních vyznamenání v souvislosti s oslavou vzniku republiky 28. října. Na prázdné židle pak prezidentská kancelář narychlo sháněla náhradníky. Tuto sobotu to však podle Hradu nehrozí.

Hrad připravuje pro letošek větší oslavy, než tomu bylo v předešlých letech. "Letos chystáme velkou ceremonii vyznamenání. Do Vladislavského sálu přidáme o 180 míst více. Bude totálně narváno," řekl redakci hradní kancléř Vratislav Mynář.

Hlavním důvodem je podle Mynáře to, že se prezident letos rozhodl vyznamenat víc lidí než v minulých letech. Obvykle jsou oceněných dvě až tři desítky. "Počet vyznamenaných totiž bude výrazně vyšší než v předchozím roce," dodal Mynář s tím, že seznam vyznamenaných je sice hotový, ale nebude zatím prozrazovat jejich přesný počet. 

Mluvčí Jiří Ovčáček upřesnil, že 28. října bude ve Vladislavském sále až 800 míst oproti 620 židlím v loňském roce.

"A co se navýšení týče, jde také o to, že jsou pozváni další představitelé kulturního, sportovního a podnikatelského života," doplnil mluvčí.

Na předávání státních vyznamenání jsou kromě vyznamenaných a jejich doprovodu pozváni senátoři, europoslanci, vláda, ústavní soudci, diplomaté, kardinál Dominik Duka a další představitelé církve, vysocí představitelé armády a policie.

Podle někdejšího hradního protokoláře Jindřicha Forejta se za jeho 16 let na Hradě zvalo do Vladislavského sálu vždy něco kolem šesti stovek lidí.

"Pan Mynář tam chtěl v době mého působení každoročně pozvat kohokoliv. Nevím, koho tam chce pozvat letos, jestli tam přijede autobus z Osvětiman, nebo jestli otevře dveře dokořán," říká Forejt. Odkazuje přitom na výpravu obyvatel Mynářových Osvětiman, kteří předloni 17. listopadu na Albertově podpořili prezidenta a pak jim kancléř zařídil prohlídku neveřejných prostor Hradu.

Bývalý protokolář upozorňuje, že v minulých letech byli hosté na 28. října vybíráni podle jasného klíče. "Nebyli tam zváni lidé jen kvůli tomu, že to byli přátelé nebo voliči, ale především držitelé některých vysokých funkcí. To byl klíč, který se dodržoval. Pan Mynář mě v posledních letech neustále atakoval tím, že mám pozvat i některé poslance, které si sám vybíral," dodal.

Forejt ale podotýká, že vyšší počet vyznamenaných, jaký bude letos, není zarážející. "Prezident Václav Havel v posledním roce svého mandátu vyznamenal přes 60 lidí. Pan prezident Klaus kvótu snížil na 20, maximálně 25 lidí. A pan prezident Zeman se držel mezi 25 a 30 vyznamenanými lidmi," uzavřel.

Nikoliv do sálu na ceremonii, ale na následnou recepci jsou pozváni dosluhující poslanci i ti, kteří byli nově zvoleni. Zda všichni přijdou, není jasné. Ovčáček však upozornil, že téměř všechny politické strany byly o pozvánce na recepci informovány. "Jediný, kdo zatím nereagoval, jsou Starostové a nezávislí," řekl mluvčí Hradu.

V loňském roce na předávání státních vyznamenání odmítlo přijít mnoho politiků, ale i někteří zástupci církve. Protestovali proti tomu, že prezident Miloš Zeman odmítl vyznamenat přeživšího holokaustu Jiřího Bradyho, na což upozornilo Aktuálně.cz.

Hrad hosty, kteří odmítli přijít, narychlo nahrazoval. Prázdná místa ve Vladislavském sále obsadily mimo jiné i kustodky Správy Pražského hradu, které obvykle hlídají výstavy či uvádějí návštěvníky do obrazáren nebo historických sálů.

Letos však Hrad nepředpokládá, že by musel hledat náhradníky. "Neočekávám to. Hlavně už kvůli tomu, o jakém množství lidí hovoříme," reagoval Ovčáček.

Většina osobností, které prezident v sobotu večer vyznamená, zůstává neznámá, stejně jako jejich počet. Některá jména se však již zjistit podařilo. Vyznamenána bude třeba rychlobruslařka Martina Sáblíková, bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, písničkář Jarek Nohavica, slovinský prezident Borut Pahor, zakladatel prvního hospicu v Česku Miroslav Wajsar či vědec Vladimír Mařík, šéf Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRK).

Odmítnout vyznamenání jsem těžko mohl, odmítl bych to Masarykovi a státu. Nechtěl jsem ale hrát nějakou figuru, říká herec Jan Kačer. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy