Houbařská sezona vázne, houby zatím rostou jen na horách

ČTK ČTK
24. 7. 2014 11:01
V nížinách houbaři zatím nepochodí. Zlepšení může přinést konec léta.
Hřib dubový.
Hřib dubový. | Foto: Zdeněk Pelda

Praha - Silnější deště v uplynulém týdnu spustily růst hub na horách. V nížinách houbaři stále nepochodí. Proti jiným letům je ale výskyt hub stále podprůměrný, situace by se snad mohla zlepšit koncem prázdnin. Řekl to Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.

"Růst je podprůměrný ve srovnání s dlouhodobým sledováním jiných let, nicméně nadějné jsou vyšší polohy," podotkl Landa. Na horách už jsou podle něj dokonce oblasti, kde houby rostou hojně. Jmenoval Krušné hory, Vysočinu v okolí Žďáru nad Sázavou a Bystřice nad Pernštejnem a Vsetínsko.

Příznivé podmínky pro houbaře na horách by mohly vydržet, protože teploty podle předpovědi nemají přesáhnout tropických 30 stupňů Celsia, což je pro houby příznivé.

Zlepšení v nížinách bude podle Landy záviset na tom, jestli zaprší.

Sbírat nyní lidé můžou hřiby, křemenáče a klouzky nebo muchomůrky růžovky a šedivky. Žampiony začaly růst už v sušším počasí v minulém týdnu.

Třeba s holubinkami se ale houbaři moc nesetkají. Z jedovatých hub Landa varoval před muchomůrkami, čechratkou podvinutou nebo závojenkou vmáčklou.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy