Houbařská sezona vázne, houby zatím rostou jen na horách

ČTK ČTK
24. 7. 2014 11:01
V nížinách houbaři zatím nepochodí. Zlepšení může přinést konec léta.
Hřib dubový.
Hřib dubový. | Foto: Zdeněk Pelda

Praha - Silnější deště v uplynulém týdnu spustily růst hub na horách. V nížinách houbaři stále nepochodí. Proti jiným letům je ale výskyt hub stále podprůměrný, situace by se snad mohla zlepšit koncem prázdnin. Řekl to Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.

"Růst je podprůměrný ve srovnání s dlouhodobým sledováním jiných let, nicméně nadějné jsou vyšší polohy," podotkl Landa. Na horách už jsou podle něj dokonce oblasti, kde houby rostou hojně. Jmenoval Krušné hory, Vysočinu v okolí Žďáru nad Sázavou a Bystřice nad Pernštejnem a Vsetínsko.

Příznivé podmínky pro houbaře na horách by mohly vydržet, protože teploty podle předpovědi nemají přesáhnout tropických 30 stupňů Celsia, což je pro houby příznivé.

Zlepšení v nížinách bude podle Landy záviset na tom, jestli zaprší.

Sbírat nyní lidé můžou hřiby, křemenáče a klouzky nebo muchomůrky růžovky a šedivky. Žampiony začaly růst už v sušším počasí v minulém týdnu.

Třeba s holubinkami se ale houbaři moc nesetkají. Z jedovatých hub Landa varoval před muchomůrkami, čechratkou podvinutou nebo závojenkou vmáčklou.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy