Hoteliér se pokusil uplatit politiky, aby kvůli zahrádkám rozbili koalici v Praze

ČTK Domácí ČTK, Domácí
26. 10. 2022 16:37
Pražský hoteliér Petr Bauer má zaplatit 18,75 milionu korun za podplácení Jiřího Koubka a Radka Vondry (oba TOP 09), kteří byli v té době zastupiteli hlavního města. O peněžitém trestu zatím nepravomocně rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1. Bauer měl nabídnout politikům úplatky s tím, že podpoří výměnu pražské koalice. Důvodem byla hoteliérova nespokojenost se záměrem omezit restaurační předzahrádky.
Bauerova firma provozuje i hotel U Prince na Staroměstském náměstí.
Bauerova firma provozuje i hotel U Prince na Staroměstském náměstí. | Foto: Aktuálně.cz

Bauerova rodinná firma Bauer Hotel Group provozuje hotely U Prince na Staroměstském náměstí, U Zlatého stromu v Karlově ulici a Iron Gate Hotel v Michalské ulici. Bauer podle rozsudku nabídl Koubkovi milion korun. Vondrovi za stejným účelem předal obálku s 200 tisíci korunami, což zaznamenala policie.

Předseda soudního senátu Lukáš Svrček v odůvodnění uvedl, že korupční případy jsou obvykle obtížně prokazatelné, v tomto případě však byla vina dokázána jednoznačně. "Soud nemá absolutně žádné pochybnosti o tom, že se ta trestná činnost stala," řekl. Kromě peněžitého trestu rozhodl také o propadnutí 200 tisíců korun, které Bauer předal Vondrovi.

Bauerův advokát Richard Čičko v závěrečné řeči uvedl, že v případě setkání s Koubkem jde o tvrzení proti tvrzení a obžaloba pokus o úplatek neprokázala. U schůzek s Vondrou podle něj byla první z nich i podle výpovědi politika pouze obecným setkáním bez jakýchkoliv závěrů. V případě druhé schůzky pak podle advokáta Bauer skutečně Vondrovi obálku předal, ale peníze myslel jako dar politické straně, byť nešťastně provedený, a úmyslný trestný čin uplácení tak nespáchal.

Soud: Podplácení bez jakýchkoliv pochybností

Soudce argumentaci odmítl s tím, že celá situace měla vývoj, schůzky spolu vzájemně souvisely a nedají se posuzovat samostatně. Z výpovědí svědků, odposlechů a dalšího dokazování podle Svrčka bez jakýchkoliv pochybností vyplynulo, že šlo o podplácení. "Málokdy se tento trestný čin podaří důkazně zadokumentovat tak, jako tomu bylo v tomto případě," dodal.

Advokát rozporoval také výši peněžitého trestu, kterou státní zastupitelství původně navrhlo na 25 milionů korun. Čičko to označil za exemplární trest. Soud částku stanovil o něco níže, nicméně i tak poměrně vysoko. Svrček uvedl, že výše vycházela ze standardního výpočtu a z majetkových poměrů obžalovaného, které i přes argumentaci advokáta nelze označit za standardní, a částka tak není likvidační. Je podle něj nutné vzít v potaz i to, že je to trest jediný a není doplněn například podmínkou. Nelze tak mluvit o exemplárním trestu, uvedl.

V dřívější výpovědi Koubka padlo jméno Jiřího Fremra, bývalého asistenta předsedy pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Podle Koubka hoteliér na schůzce řekl, že ho pozval právě na Fremrovo doporučení. Bauer minulý týden řekl, že se na politiky obrátil na doporučení známého, Fremra nicméně zběžně zná a konzultoval s ním i předání peněz jako sponzorského daru.

"Přišli jsme podpořit rozpad vládnoucí koalice"

Bauerův syn Petr, který také v rodinné firmě pracuje, na sebe upozornil v prosinci 2019, když na jednání zastupitelstva Prahy 1 docházel s desítkami převážně svalnatých mužů s krátkým sestřihem a v tmavém oblečení. Tvrdili, že přišli podpořit rozpad koalice. Někteří zastupitelé jejich přítomnost kritizovali a považovali ji za formu nátlaku či zastrašování.

Koalici v Praze 1 tehdy tvořilo uskupení My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL), Praha 1 sobě, Piráti a Zelení pro jedničku. Radní zvažovali, že by kvůli častému rušení nočního klidu zrušili výjimku pro restaurační předzahrádky, které by tak musely zavírat v deset hodin večer. S tím majitelé restaurací nesouhlasili.

Tři zástupci uskupení My, co tady žijeme v čele s Petrem Hejmou (STAN) poté náhle vypověděli koaliční smlouvu a dohodli se na koalici s ODS, TOP 09 a ANO. Starostou se namísto Pavla Čižinského (Praha 1 sobě) stal právě Hejma. Toho Bauer označil za jediného, který je s restauratéry ochotný diskutovat. Hejma tehdy řekl, že má na předzahrádky podobný názor jako restauratéři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Intelu klesly ve čtvrtletí tržby i zisk, výhled zaostává za očekáváním analytiků

Americkému výrobci čipů Intel klesly ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 32 procent na 14 miliard dolarů (zhruba 307 miliard korun). Firma navíc zveřejnila výhled pro aktuální čtvrtletí, který zaostal za očekáváním analytiků. Její akcie proto na výsledky a výhled zareagovaly oslabením téměř o deset procent.

Firmu tvrdě zasáhl pokles trhu s osobními počítači, oslabuje ale také podnikání v oblasti datových center. Ve čtvrtém čtvrtletí podnik vykázal ztrátu 664 milionů dolarů po zisku více než 4,6 miliardy dolarů o rok dříve.

V byznysu s čipy pro osobní počítače klesly tržby téměř o 36 procent na 6,6 miliardy dolarů. Provozní zisk divize klesl na 699 milionů dolarů přibližně ze 3,8 miliardy dolarů o rok dříve. V případě technologií s datovými centry tržby klesly zhruba o třetinu na 4,3 milionu dolarů. I zde nastal propad zisku na 371 milionů dolarů z 2,3 miliardy USD před rokem.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

V uplynulém týdnu stoupl počet nově nakažených koronavirem

Počet nově zaznamenaných případů nákazy koronavirem stoupl v posledních sedmi dnech v Česku oproti předchozímu týdnu o 15 procent na 1971. Nakažených přibylo i navzdory poklesu množství testů. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Počty hospitalizovaných a zemřelých s nemocí covid-19 se však v uplynulém týdnu snížily.

V uplynulých sedmi dnech přibylo více než 1 900 nakažených, zatímco v předešlém týdnu bylo nových případů nákazy asi 1 700. Testováno bylo přitom v posledním týdnu zhruba 3 300 lidí, což bylo v mezi týdenním srovnání o osm procent méně.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Na některých místech v Česku se tvoří ledovka, silnice jsou sjízdné s opatrností

Dopravu na jihu Čech by dnes mohla na mnoha místech komplikovat ledovka. Namrzají především úseky vozovek, kde není možné používat sůl. ČTK to řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Miriam Matějková.

Se zvýšenou opatrností musejí stále počítat řidiči při cestách na severu Olomouckého kraje, na Šumpersku i Jesenicku platí především pro vyšší polohy. Ujetý, místy zledovatělý sníh krytý posypem leží na vozovkách, které silničáři ošetřují inertním materiálem, opatrnost je však nutná i na hlavních tazích kvůli mrznoucímu mrholení. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Také mokré nebo vlhké vozovky na Uherskohradišťsku a Vsetínsku mohou dnes ráno namrzat. Ve Zlínském kraji bylo dnes ráno většinou zataženo nebo skoro zataženo bez srážek. Na Vsetínsku se místy vyskytovaly sněhové přeháňky a tvořily mlhy. Teploty se v regionu pohybovaly od minus čtyř do plus jednoho stupně Celsia, foukal slabý vítr.

Silnice na Vysočině jsou dnes sjízdné s opatrností. K ránu začalo mrholit a teploty jsou pod nulou, vozovky mohou namrzat. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy