Hoši, děkujem! Na Staromáku vypukla nefalšovaná párty

Michal Štůsek Michal Štůsek
15. 5. 2011 22:05
Český tým porazil Rusko 7:4. Přečtěte si, jak se Rolinkovi a spol. fandilo v Praze
Na Staroměstském náměstí fandilo v boji o bronz tisíce lidí.
Na Staroměstském náměstí fandilo v boji o bronz tisíce lidí. | Foto: Jan Langer

Praha - "Hoši děkujem," zní ještě teď po celé České republice a je proč. Hokejová reprezentace Aloise Hadamczika v boji o třetí místo porazila dlouholetého sportovního rivala - Rusko - a odváží si ze Slovenska bronzovou medaili.

Rozloučení s hokejovým šampionátem si čeští fanoušci nenechali ujít, přestože šlo "pouze" o takzvané finále útěchy.

Sportbary, restaurace i náměstí s velkoplošnými obrazovkami naposledy zabrali příznivci hokeje i momentálního patriotismu ozdobení státními symboly nebo dresy. Nejinak tomu bylo na Staroměstském náměstí, kde sice nepřišla tak hojná návštěva jako na páteční semifinále se Švédskem, ale přesto byla atmosféra nadmíru povedená.

Několik tisícovek lidí zahříval ještě před zápasem klasické slogany vykřikující Ondřej Hejma, podporovaný dvojicí diskžokejů. To už ale nastupoval český tým a diváci jásali. Naopak ruská sborná si vysloužila pohrdavé bučení.

Zápas začal a Česko se po čtyřech minutách dostalo šťastným gólem do vedení. Masa před velkoplošnou obrazovkou vypukla v jásot a nadšení, které po několika minutách zchladila dvojice slepených gólů Ruska.

"Nic se neděje, hoši bojovat," znělo náměstím. Jako by český tým zaslechl radu fanoušků a Průcha krátce na to vyrovnal výsledek. Přestřelka ale neskončila. Kovalčuk minutu před koncem první třetiny dostal Rusko do vedení.

Přišla přestávka, vhodná pro doplnění tekutin nebo zahnání hladu, to vše za křečovité podpory třech figurek z pódia v čele s bývalým porotcem Česko hledá superstar.

Ale vraťme se k hokeji. Druhá třetina patřila českému týmu a na listinu střelců se opět zapsala stejná jména.

Roman Červenka dvěma góly získal historický hattrick, jeden zásah přidal i Průcha. Rusko ale vykřesalo v závěru naději, když na 4:5 snížil Tarasenko. Strhující tempo hry koncem prostřední části začalo ztrácet kvůli rostoucím potyčkám mezi hráči, přeci jen i bronz se počítá.

Prohlédněte si fotografie ze zápasu

Vyvrhel Arťuchin se snažil držet při zemi, a tak zatím nikdo z českých hráčů nemusel předčasně ukončit zápas. Přesto se začala projevovat vzájemná rivalita, která skončila pěstní potyčkou mezi Eliášem a Afinogenovem.

V tu chvíli se v Češích opět probudily historické křivdy způsobené touto velmocí a z našeho hokejisty je rázem hrdina. "Nandej mu Patriku!!" křičel starší pán. "Eliáš je borec," chválil hokejistu mladík v kšiltovce.

Sborově se pak křičelo cosi o ruských prostitutkách. To už ale skončila druhá třetina a na pódium se opět vracel starý známý pán v klobouku.

"A kdo neskáče není Čech, hop, hop, hop," hecoval Hejma a Staromák se začal otřásat. Přestávkový program doplnilo několik známých diskohitů v čele s Davidovými Céčky, které se po zneuctění tvarohové zmrzliny s medvědem v názvu rozhodly parazitovat i na hokejové zábavě.

A je tu poslední dvacetiminutovka. Hra se od začátku přiostřila a rozhodčí začali rozdávat další tresty. Český tým se ale nenechal vyprovokovat a ve 47. minutě zasadil rázný direkt. Jan Marek po pěkné kombinaci s kapitánem Rolinkem zvýšil na 6:4 a Rusko jde do kolen.

Třetí nejlepší hokejový tým světa slaví.
Třetí nejlepší hokejový tým světa slaví. | Foto: Reuters

Najednou lidé na náměstí přestali reagovat na zápas a jednotně vzhlíží na Staroměstskou věž. Hrstka ruských fanoušků se na její vyhlídce rozhodla vyvěsit státní vlajku. Ruskou samozřejmě.

Akt provokace si zasloužil hromadný pískot a stovky vztyčených prostředníčků i hrozících pěstí. Nechyběly ani slovní urážky o Ivanech, tancích a přirovnání k různým živočichům nebo rozmnožovacím orgánům.

To už se však pozornost vrátila zpět k hokeji. Čas kvapil a sborné se nedařilo českého brankáře Pavelce překonat. Necelé tři minuty před koncem proto vsadil trenér Bykov vše na útok a stáhl z ledu brankáře Barulina.

Kombinační jistota i nápad chyběl, čehož využil Plekanec a zasadil smrtící ránu.

Rusko už vědělo, že je konec a opět odejde od Čechů s porážkou. Již pátou v řadě.

Čeští fanoušci naopak věděli, že právě dostali velký důvod k oslavám. Párty na Staroměstském náměstí byla jen první štací.