Nápor běžkařů pokračuje i v neděli, policie dočasně uzavřela příjezdové cesty

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 1. 2021 10:33
Stejně jako v sobotu, i v neděli horská střediska v Česku zaplnili turisté. Policie tak kvůli náporu běžkařů v neděli ráno asi na dvě hodiny opět uzavřela příjezdové cesty do Bedřichova na Jablonecku. Provoz do Bedřichova byl okolo desáté v obou směrech obnoven, na místě ale zůstávají policejní hlídky kvůli dohledu. Podle starosty obce Petra Holuba jsou parkovací kapacity dnes dostačující.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK/PR/Policie ČR

Příjezdové silnice do Bedřichova zavřela dopravní policie po náporu běžkařů i v sobotu, kdy byly kvůli autům silnice nepropustné. Na místě řídili provoz dopravní policisté, doporučovali řidičům do obce nejezdit. Policie v sobotu obec znovu otevřela okolo 16:00 s apelem na řidiče, aby respektovali dopravní značení a omezení.

"Musím říct, že policie dnes zareagovala mnohem lépe, jsou tu už od sedmi rána," uvedl starosta obce Petr Holub. Podle něj byl brzy ráno v Bedřichově obdobný počet lidí jako v sobotu, jejich koordinování se ale dařilo lépe. V deset dopoledne upřesnil, že lidé z obce odjíždějí a výrazně jich ubylo.

Aktuální opatření proti šíření koronaviru sice zakazují provoz lyžařských vleků, lidé po celé republice ale i tak míří do hor, třeba na běžky, sáňkovat nebo na procházku.

Před půl osmou byla uzavřena komunikace z Jablonce nad Nisou (Ostrý roh), ve směru na Hrabětice a Bedřichov. Úsek Liberec - Česká chalupa byl uzavřen krátce po dnešní osmé hodině. "Opět apelujeme na návštěvníky horských oblastí Libereckého kraje, aby parkovali na místech k tomu určených, respektovali dopravní značení a řídili se pokyny zasahujících policistů," řekl regionální policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Dodal, že hlídky dopravní policie budou celý den dbát na plynulost provozu, bezpečnost i na veřejný pořádek. 

Z webkamer, které jsou umístěny u parkovacích ploch, je patrné, že se dnes na bežky znovu vydaly stovky, možná i tisíce lidí. Situace na parkovištích je klidná, auta nejsou v kolonách a neblokují odjíždějící sportovce.

Pustevny čelí přetížení dlouhodobě

Podobná situace podle policejního mluvčího Petra Jaroše nastala i v souvislosti s vládními opatřeními také o minulém víkendu. Dopravně přetížené jsou ale Pustevny dlouhodobě. Oblíbené horské středisko je nejčastějším výchozím místem pro výstupy na vrcholek Radhoště. V zimě nabízí také trasy pro běžecké lyžování. Kromě pěších túr se na Pustevny dá dostat právě po silnici z Horní Bečvy nebo lanovkou z Trojanovic na Novojičínsku.

Policisté regulovali dopravu rovněž na parkovištích oblíbených areálů v Krkonoších a Orlických horách. Turisté zaplnili parkovací kapacity ve Špindlerově Mlýně a Janských Lázních a postupně se plnila parkovací místa i v dalších střediscích. Podle Ziny Plchové ze SkiResortu Černá hora - Pec se ale situace s parkováním nevymyká obvyklému stavu za běžné sezony, kdy lidé přijíždějící na sjezdovky zaplní parkoviště už před 10:00.

Zvýšenou návštěvnost horských lokalit a s tím související dopravní komplikace museli policisté řešit také na Šumpersku a Jesenicku. "Nápory milovníků zimních sportů mnohdy ochromí provoz na vytížených komunikacích, proto apelujeme na řidiče, aby svým nevhodným parkováním neohrožovali bezpečnost a plynulost silničního provozu, neparkovali v místech a lesních úsecích, kde je to zakázáno, a umožnili plynulý průjezd vozidlům zimní údržby," uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. 

Video: Skiareály volné, hlásí české hory. Lyžaři si užívají hory bez návalů

Sjezdovky volné, hlásí české hory. Lyžaři si užívají svahy bez návalu | Video: Holidayinfo.cz
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy