Horáček slíbil zrušení rámů na Hradě i omluvu Peroutkovi. Nikdo není zvědavý na obecné kecy, tvrdí

Kateřina Chládková
15. 8. 2017 16:28
Svůj plat věnuje seniorům, otevře Hrad veřejnosti, omluví se Ferdinandu Peroutkovi a uspořádá večer slam poetry. Michal Horáček představil svůj plán na prvních sto dní ve funkci, pokud bude zvolen prezidentem. "Lidi po mně chtějí konkrétní program, tak i všechny moje sliby jsou konkrétní," vysvětlil Horáček. Na webu 100dní.cz mohou lidé pro jeho sliby hlasovat a navrhovat další.
Michal Horáček.
Michal Horáček. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Prezidentský kandidát Michal Horáček představil svůj plán na prvních sto dní ve funkci prezidenta. Sliby týkající se jeho prvních kroků na Hradě zveřejnil na webu 100dní.cz. Web je interaktivní a zatím je na něm zveřejněno přibližně třicet bodů. "Chci, aby se lidé mohli hlasováním vyjádřit k tomu, co ode mě jako prezidenta chtějí. Zároveň mohou přidávat vlastní návrhy," řekl Horáček.

"Nikdo není zvědavý na obecné kecy. Lidi po mně chtějí konkrétní program, tak i všechny moje sliby jsou konkrétní," uvedl dále Horáček a dodal, že co je konkrétní, je i ověřitelné. Stejně jako on sám bude kontrolovat politiky, chce, aby lidé kontrolovali jeho.

Kromě otevření Pražského hradu veřejnosti nebo obklopení se lidmi výhradně s bezpečnostní prověrkou chce Horáček ve "zkušební době" v případě zvolení prezidentem stihnout také okamžitou omluvu Ferdinandu Peroutkovi a uhrazení soudem vyměřené pokuty. "Je to i symbolická věc. Jestli soud vyslovil verdikt, je potřeba se podle toho chovat. A kdo jiný by měl jít příkladem než prezident republiky," vysvětlil Horáček.

Jako prezident by se chtěl Michal Horáček podle svých slov věnovat jak seniorům, pro které hodlá zřídit speciální fond, na který bude posílat celý svůj prezidentský plat, tak mladým lidem. Ty by chtěl na Hrad nalákat například uspořádáním večera slam poetry v Míčovně. "Vždycky mě potěšilo, když jsem to viděl, a rád bych to měl i na Hradě," popsal Horáček svou zálibu ve specifickém stylu přednesu poezie, který se v posledních letech stává stále populárnějším.

Další sliby se týkají především domácí a zahraniční politiky. Horáček slibuje, že jmenuje tři navržené profesory, které prezident Zeman odmítl jmenovat před dvěma lety. Svou první zahraniční cestu by chtěl směřovat na Slovensko a bezprostředně po ní slíbil uspořádat summit visegrádské čtyřky.

Tiskový mluvčí? Alibismus

S odpovědí na otázku, koho by jako prezident jmenoval svým mluvčím, zatím váhá. "Celý život jsem zvyklý si za své věci ručit sám. Nedělá mi problém předstoupit a odpovídat na otázky. Pozice tiskového mluvčího se mi zdá alibistická," vysvětlil Horáček s tím, že ještě není rozhodnuto, jestli mluvčího vůbec mít bude.

Účast v lednové volbě prezidenta už má Horáček jistou. Dosáhnutí počtu padesáti tisíc podpisů potřebných pro kandidaturu oznámil letos v červnu. Před týdnem jej dohnal úřadující prezident Miloš Zeman, je tedy jisté, že se tito dva kandidáti ve volbách potkají. Jiří Drahoš očekává překročení padesátitisícové hranice na začátku září.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy