Homolka platila služby firmě bez odborníků, přitom měla své

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
16. 8. 2014 7:15
Nemocnice sice zaměstnávala čtyři vlastní specialisty, kteří měli připravovat podklady k tendrům, práci ale dostali externisté. Podle auditorů zaplatila zbytečně milion.
Nemocnice Na Homolce
Nemocnice Na Homolce | Foto: Matej Slávik/Economia

Praha - Nemocnice Na Homolce měla čtyři vlastní specialisty na vypisování zakázek, společnost Holte naopak žádné. Když se ale mělo vedení špitálu rozhodnout, koho nechá podklady k tendrům připravit, sáhlo po externistech. Během dvou let tak přišla Homolka téměř o milion korun. Vyplývá to z auditu, který do Nemocnice Na Homolce poslalo ministerstvo zdravotnictví.

"V nemocnici bylo sice zřízeno oddělení investic a centrálního nákupu, které zajišťuje mimo jiné zadávání veřejných zakázek, přesto nemocnice vystavovala písemné objednávky na přípravu a zpracování podkladů pro zadávání veřejných zakázek společnosti Holte," popisují ve své závěrečné zprávě auditoři z ministerstva zdravotnictví.

Legislativa se příliš často mění

Služby si Homolka u firmy objednávala v letech 2012 až 2013, vyplatila jí za to celkem 928 608 korun. Konkrétně si přála zpracovat osm položek. Například podklady k zakázce na maso, úklid nebo rekonstrukci strojovny.

Objednávky podepisoval náměstek pro ekonomické plánování a provoz Jiří Havel. Vysvětloval to tak, že se zaměstnanci nejsou schopni dostatečně rychle zorientovat v neustále se měnící legislativě.

Nákupy Homolky

Státní Nemocnice Na Homolce založila už v 90. letech dvě dceřiné společnosti. Přes tyto firmy se podle auditorů i policie odváděly prostředky veřejného zdravotního pojištění do soukromé sféry.

Holte
Společnost stoprocentně ovládaná Nemocnicí Na Homolce. Firma měla podle smluv špitálu zajišťovat část administrativy, pravidelnou kontrolu hospodaření, pronajímala mu auta a poskytovala poradenství. Část těchto služeb ale podle auditorů z ministerstva zdravotnictví poskytovala jen fiktivně. U dalších firma fungovala jen jako prostředník - služby si objednala u subdodavatele. K obvyklé ceně si pak naúčtovala navíc marži. Ta dosahovala v některých případech až 32 procent.

Holte Medical
Společnost ovládaná Nemocnicí Na Homolce. Nemocnice je vlastníkem firmy ze 70 procent, zbylých 30 procent drží firma Holte. Nemocnice přes společnost Holte Medical nakupovala léky, zdravotnický materiál i některé služby. Tím obcházela zákon - vyhýbala se veřejným soutěžím. Zboží, které Homolka přes firmu nakoupila, se navíc prodražilo kvůli tomu, že Holte Medical fungovala jen jako prostředník - při každém nákupu si firma k obvyklé ceně naúčtovala tučnou marži v průměrné výši 8,8 procenta.

(Zdroj: audit ministerstva zdravotnictví)

Jenomže podle ministerských auditorů šlo jenom o účelové plýtvání penězi. "Personální obsazení oddělení nemocnice je zcela dostačující," namítají ve své zprávě.

Odborně nezdatní zaměstnanci

Oprávněný podle nich není ani argument, že si lidé z Homolky odborně neporadí. Naopak. Ten, kdo si ve skutečnosti neporadil, byla najatá firma Holte. "Společnost nedisponovala odborníky na jednotlivé oblasti, a tak si externě zadávala zpracování dokladů u jiných dodavatelů," všímají si auditoři.

Tím se podle nich služby jen prodražovaly, což kontroloři dokazují na příkladu. Zadávací dokumentaci k tendru na dodávku medicinálních plynů ve skutečnosti nezpracovala společnost Holte, ale jejím vedením najatá firma Typaz. A zatímco si Typaz za svou práci vzala 47 320 korun, Holte nakonec vystavila nemocnici fakturu na 67 320 korun. Firma chtěla skoro o polovinu víc.

To ale není jediný příklad plýtvání. Další peníze nemocnice posílala společnosti Holte "jen tak".

Homolka si v červnu 2012 u firmy Holte objednala vypracování pěti zadávacích dokumentací. Cena každé byla sice stanovena na 45 tisíc, nemocnice ale nakonec firmě poslala za každou o 25 960 korun víc. "Daňové doklady byly také několikrát účelově upravované, pozměněné, nejednoznačné a nevěrohodné," doplňují ministerští auditoři.

Homolka zboží přeprodávala sama sobě

Vedení Nemocnice Na Homolce ale výsledky auditu zpochybňuje. Už během kontroly se bránilo, že zvolilo "ekonomicky výhodnou cestu". Později podal ředitel nemocnice Michal Šetlík proti výsledkům kontroly námitku. Ve zprávě je podle něj mnoho sporných bodů. "Od ministerstva zdravotnictví jsme dosud neobdrželi žádné vyjádření, a kontrolu tedy nelze považovat za uzavřenou," odmítl se blíže vyjádřit Šetlík.

Podrobnější informace o tom, jaké důsledky z kontroly vyvodí, neposkytlo ani ministerstvo zdravotnictví. Šéf resortu Svatopluk Němeček jen dříve prohlásil: "Homolka se bude muset svých dceřiných firem, přes které si zajišťuje řadu služeb, zbavit. Musí zavést systém, který je standardní ve všech jiných přímo řízených nemocnicích." Kromě dceřiné společnosti Holte působí pod Homolkou ještě jedna podobná firma - Holte Medical.

Obě společnosti fungovaly jenom jako prostředník - nemocnice přes ně přeprodávala zboží sama sobě. K obvyklé ceně si přitom vždy firma naúčtovala tučnou marži od osmi do 32 procent. Jen během let 2011 až 2013 tudy prošlo zboží a služby za více než 3,3 miliardy korun.

260 stran zjištění

Hloubkovou kontrolu poslal do Nemocnice Na Homolce a jejích dvou dceřiných společností Holte a Holte Medical bývalý ministr zdravotnictví Martin Holcát. Kontrola hospodaření začala v červenci loňského roku a trvala devět měsíců. Zpráva, kterou poté kontroloři sepsali, čítá 260 stran.

Deník Insider už o některých zjištěních auditorů dříve informoval. Kontrola například ukázala, jak nemocnice platila za zcela fiktivní služby.

Jeden příklad za všechny: během let 2009 až 2012 poslala společnosti Holte více než 9 milionů korun za to, že se jí postará o interní audity. Výsledkem bylo, že se v některých šanonech místo kontrolních zpráv válely obyčejné manuály ministerstva financí. V dalších dvou letech už firma žádné zprávy ani neodevzdávala. Přesto stále dostávala zaplaceno.

Vedení Homolky si také od Holte pronajalo na čtyři roky auta pro vybrané lékaře. Zaplatilo za to firmě 40 milionů. Za polovinu by přitom mohlo všechny vozy vlastnit. Cenu pronájmu totiž navýšila marže firmy Holte - činila dokonce 43 procent. Holte při obchodu opět fungovala jen jako "mezičlánek".

Článek vyšel 12. srpna 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy