Home Credit se bojí čínské odvety v kauze Huawei. Poláci zvažují zákaz výrobků firmy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2019 20:16
Obavy své o podnikání v Číně v souvislosti se sporem českého státu s firmou Huawei vyjádřili podle premiéra Andreje Babiše na schůzce s ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou (za ANO) zástupci společnosti Home Credit z finanční skupiny PPF. Polský ministr vnitra mezitím vyzval Evropskou unii i NATO ke společnému postupu vůči čínské technologické firmě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Premiér Babiš v nedělním pořadu Partie na televizi Prima zopakoval, že předvánoční varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před danými technologiemi vládu překvapilo, nebylo s úřadem předem konzultované a nebylo opřené o důkazy.

"Celé to varování bylo překvapení a my jsme byli postaveni do role, kdy neseme následky, musíme to respektovat," uvedl s tím, že je možné že Huawei podnikne právní kroky proti NÚKIB.

Foto: Reuters

Babiš přesto doufá, že spor se podaří vyřešit bez újmy české straně. "Ohledně arbitráže vnímám, že Huawei tady má asi 2500 zaměstnanců, investovali zde peníze. My budeme chtít, aby nedošlo k opatřením, která by poškodila naše firmy," uvedl Babiš na pozdějším brífinku. Poznamenal, že bezpečnost je prioritou, je třeba nalézt i řešení ve vztahu k obchodu.

Premiér zároveň zmínil, že technologie Huawei používají od roku 2010 všichni čeští telekomunikační operátoři. Připomenul, že se v týdnu sešel se zástupci firmy Vodafone Group. Varování podle Babiše znejistilo nakládání s už používanými technologiemi, i když se týká hlavně chystaných sítí 5G. Huawei je předním dodavatelem síťových prvků pro 5G a proti konkurenci se vyznačuje agresivní cenovou politikou.

O situaci se chystá Babiš jednat se zástupci technologických firem na ekonomickém fóru v Davosu za necelé dva týdny. Uvedl také, že o bezpečnosti používání daných technologií bude Huawei přesvědčovat všechny státy EU na konferenci chystané v Bruselu.

NÚKIB v prosinci varoval, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Podle Babiše tak učinil jako jediný obdobný národní úřad. Ostatní varovaly obecně o rizicích čínských technologií bez konkrétního jmenování firem, uvedl v neděli.

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek řekl, že ředitelé NÚKIB Dušan Navrátil a Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka poškodili zájmy českých firem v Číně. Konkrétně jmenoval i mladoboleslavskou automobilku Škoda Auto. 

BIS ve výroční zprávě za rok 2017 Huawei nezmiňuje, v dokumentu týkajícím se roku 2013 psala o potenciálním nebezpečí pro ČR, které může představovat rostoucí podíl firem Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Podle Babiše se na rozdíl od NÚKIB chová česká kontrarozvědka trvale konzistentně.

Poláci chtějí společný postup EU a NATO k Huawei

Polský ministr vnitra Joachim Brudzinski vyzval v sobotu členské státy EU a NATO ke "společnému" postupu" v otázce vztahu k čínskému koncernu Huawei.  "Obavy z Huawei existují i v rámci NATO. Mělo by smysl zaujmout společný postoj jak v rámci Evropské unie, tak NATO," řekl Brudzinski polskému rádiu RMF FM s tím, že dále stojí o "dobré, intenzivní a výhodné" vztahy mezi Pekingem a Varšavou.  

Polské úřady v pátek uvalily vazbu na bývalého vysoce postaveného polského bezpečnostního důstojníka a na zaměstnance Huawei pracujícího v Polsku Wang Wej-ťinga. Obvinily je přitom ze špionáže pro čínské tajné služby. Za to jim v Polsku hrozí až deset let vězení.

Čínská telekomunikační společnost Huawei následně v sobotu svého zaměstnance, podezřelého ze špionáže, propustila. Jeho údajné činy podle prohlášení firmy "nemají se společností Huawei nic společného", incident ale poškozuje pověst firmy ve světě. Také mluvčí polských tajných služeb řekl agentuře Reuters, že obvinění v nejnovější špionské aféře se váže ke konkrétním osobám, ne k firmě Huawei Technologies Cos Ltd.

Karol Okonski, náměstek polského ministra pro digitalizaci i přesto podle portálu Money.pl dodal, že Varšava prověří účast firmy Huawei v budování 5G telekomunikační sítě v Polsku. Okonski, který má na starosti mj. kyberbezpečnost země, připustil navíc v neděli v rozhovoru pro agenturu Reuters, že Polsko může zvážit plošný zákaz výrobků Huawei.

"Budeme analyzovat, zda naše rozhodnutí může zahrnovat i ukončení používání výrobků Huawei. Nemáme pravomoci přinutit soukromé společnosti nebo soukromé osoby, aby nepoužívaly určité IT produkty. Nevylučujeme ale legislativní změny, které by takový postup umožnily," dodal Okonski. 

Čínský gigant Huawei je největším výrobcem telekomunikačních technologií na světě. V západních zemích ale čelí obviněním, že úzce spolupracuje s čínskou vládou a že jeho zařízení je uzpůsobeno pro špionáž. Huawei taková obvinění odmítá.

Americký prezident Donald Trump v srpnu 2018 podepsal zákon, který zakazuje amerických vládním institucím využívat zařízení od firmy Huawei. Podle médií zvažuje také vydání exekutivního výnosu, který by to samé zakázal i americkým firmám.

VIDEO: Prezident Zeman ke kauze Huawei.

Zeman: Navrátil a Koudelka ohrozili ekonomické zájmy Česka. Čína zvažuje za zprávy o Huawei odvetné kroky. | Video: TV Barrandov
 

Právě se děje

Další zprávy