Neúspěšnou prezidentskou kandidátku Holovskou vyškrtnul úřad i ze senátních voleb, chce se soudit

ČTK ČTK
18. 12. 2017 16:33
Terezie Holovská chtěla kandidovat v doplňujících senátních volbách na Trutnovsku, nepřinesla ale dostatek nutných podpisů pro kandidaturu. Podala tak stížnost k soudu. Totéž již učinila před časem při neúspěšné kandidatuře na prezidentku, kdy se registrovala s pouhým jedním hlasem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Trutnov - Odmítnutá nezávislá kandidátka do doplňovacích senátních voleb na Trutnovsku Terezie Holovská se obrátila na Krajský soud v Hradci Králové. Žalobou se domáhá toho, aby Městský úřad v Trutnově její přihlášku zaregistroval.

Holovská se neúspěšně pokoušela kandidovat i na prezidentku, nezískala však dostatečný počet podpisů občanů ani zákonodárců. U soudu se poté pokoušela napadnout i registraci ostatních kandidátů, soud však její stížnost zamítl.

Do senátních voleb na Trutnovsku se přihlásilo celkem devět kandidátů a pouze Holovské úřad kandidátku odmítl zaregistrovat.

Podle mluvčího soudu Jana Kulhánka má soud na rozhodnutí lhůtu do 28. prosince. Doplňovací volby na Trutnovsku jsou naplánované na 5. a 6. ledna, případné druhé kolo voleb bude 12. a 13. ledna.

Přihláška Holovské podle rozhodnutí trutnovského městského úřadu z 8. prosince nesplnila náležitosti nutné k registraci. Problém byl podle úřadu v petici, v níž většina z celkem 1133 podpisů nesplňovala zákonné náležitosti, například u podpisů chyběla úplná adresa trvalého pobytu petenta. Holovské bylo započítáno 622 podpisů, nutných bylo nejméně 1000 podpisů.

Holovská v podání k soudu tvrdí, že její petice je v pořádku. Pokud by jí soud dal za pravdu, bude zaregistrována dodatečně.

Doplňovací volby do Senátu na Trutnovsku se konají proto, že senátor a majitel textilky Juta Jiří Hlavatý (za ANO) byl v říjnu díky preferenčním hlasům zvolen do Sněmovny a mandát senátora mu automaticky zanikl. Následně Hlavatý oznámil, že o mandát senátora bude usilovat znovu. Poslaneckého mandátu se Hlavatý 24. listopadu vzdal.

Kromě Hlavatého se o místo senátora bude dále ucházet starosta Vrchlabí Jan Sobotka, který kandiduje za STAN a má podporu TOP 09, KDU-ČSL a ODS. ČSSD nominovala místostarostu Úpice Karla Šklíbu. Za Okamurovu SPD bude kandidovat majitelka tiskárny Luďka Tomešová z Trutnova.

Za KSČM s podporou Strany přátel občanů (SPO) bude kandidovat předsedkyně odborů v trutnovské nemocnici a zastupitelka Trutnova Iva Řezníčková. Za Nezávislou iniciativu (NEI) kandiduje majitelka Luční boudy v Krkonoších Klára Sovová. Kandidátem Pirátské strany bude pedagog a nestraník Jaroslav Dvorský z Trutnova. Občanská demokratická aliance (ODA) do voleb vyslala galeristku Blanku Horákovou.

Bývalá místostarostka Prahy 8 Holovská neúspěšně podala přihlášku i do lednové volby prezidenta. Dodala v ní však podpis jen jednoho občana a ministerstvo vnitra ji z volby vyřadilo.

Na konci listopadu se Holovská obrátila na Nejvyšší správní soud (NSS), kde se domáhala zrušení registrace prezidentských kandidátů Petra Hanniga, Marka Hilšera, Jiřího Hynka, Vratislava Kulhánka a Mirka Topolánka, a to kvůli tomu, že někteří poslanci a senátoři podpisem podpořili více kandidátů. Nejvyšší správní soud její podnět 13. prosince z formálních důvodů odmítl.

Přesto soud zkritizoval ministerstvo vnitra za nesprávný právní názor a konstatoval, že každý poslanec či senátor může napříště podpořit jen jednoho kandidáta, který se bude ucházet o politickou podporu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 1 hodinou

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy