Pájet. Kódovat. Milovat. Vysoká škola bourá stereotypy a láká dívky na technické obory

Domácí Domácí
Aktualizováno 24. 1. 2017 12:01
Vysoké učení technické chce novou kampaní přilákat ke studiu více uchazeček. Heslem "Sem patřím" chtějí dívky motivovat ke studiu a ukázat, že i ony mají na technických oborech své místo. Odvahu by technicky nadaným studentkám měla dodat nejen kampaň, ale i ambasadorky jednotlivých fakult VUT. Na webových stránkách jim můžou mladší dívky napsat jakékoli dotazy a zjistit o životě na VUT víc.
Sem patřím! Studentky Vysokého učení technického v Brně natočily vyzývavý klip | Video: Vysoké učení technické v Brně

Brno – Pájet. Kódovat. Milovat. Vysoké učení technické v Brně se snaží nadané dívky motivovat ke studiu technických oborů a vyvrátit zažité mýty o tom, že ženy na techniku nepatří. Univerzita natočila minutu a půl dlouhý spot, který má středoškolačkám dodat odvahu, aby se přihlásily ke studiu na technických univerzitách.

"Pokud by se nám podařilo získat dostatek žen pro studium technických oborů, výrazně by to pomohlo trhu práce. Samozřejmě ale máme i nadále zájem o kvalitní středoškoláky," vysvětlil rektor VUT Petr Štěpánek.

Podle evropského výzkumu se dívky na technické obory nehlásí, protože se jednoduše obávají a nevěří si. "Studentky v anonymní anketě například uváděly, že jejich učitel na střední škole jim radil, aby šly studovat raději ekonomiku nebo učitelství zaměřené na fyziku či matematiku, že pedagogická dráha je to pro ně vhodnější než technická škola," upřesnila spoluautorka studie Lucie Hudcová, která na Ústavu radioelektroniky učí laserové technologie a vyvíjí optické bezdrátové spoje.

Odvahu by studentkám měl dodat nejen klip, který režírovala Karolina Zalabáková, ale i ambasadorky jednotlivých fakult VUT. "Na webu www.technickyvzato.cz jim můžou mladší dívky napsat jakékoli dotazy a zjistit o životě na VUT víc," nabádají tvůrci projektu.

Nejméně studentek je na VUT na Fakultě informačních technologií (8,6 % žen), Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií (12,5 %) a Fakultě strojního inženýrství (13 %). Přitom absolventi těchto oborů patří na trhu k nejvyhledávanějším a nejlépe placeným.

Že se ženy studia spíše "mužských" oborů bojí zbytečně, dokazují i statistiky, podle kterých si ženy v přijímacích testech vedou lépe než jejich mužští kolegové. "Ženy v testu obecných studijních předpokladů dosáhly v průměru percentilu 63,8, zatímco muži měli percentil 62,1," uzavřela mluvčí společnosti Scio Markéta Majerová.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy