Hoax o uprchlících na Masarykově nádraží přes noc sdílelo 10 tisíc lidí, šířil se i na Slovensku

Jakub Zelenka Jan Wirnitzer Jakub Zelenka, Jan Wirnitzer
2. 7. 2018 17:01
Na 10 tisíc lidí na Facebooku sdílelo smyšlenou zprávu o tom, že na pražské Masarykovo nádraží přijelo 1500 migrantů z Německa. Postoje české veřejnosti k cizincům se přitom vracejí k hodnotám z dob před uprchlickou a migrační krizí.
Snímek z videa, vydávaného za záběry z Masarykova nádraží v Praze
Snímek z videa, vydávaného za záběry z Masarykova nádraží v Praze | Foto: FB profil Josefa Vyskočila

Praha - Video s pasažéry vystupujícími z vlaku v anglickém Brightonu umístil na sociální síť v neděli večer uživatel pod jménem Josef Vyskočil. To, že se událost v Česku neodehrála, jasně ukazovalo značení poblíž trati. Policie potvrdila, že se jedná o hoax. K podobné situaci v tuzemsku podle ní v posledních letech nedošlo.

Po internetu se šířil hoax, že do Prahy přijelo 1500 migrantů z Německa.
Po internetu se šířil hoax, že do Prahy přijelo 1500 migrantů z Německa. | Foto: Aktuálně.cz

V pondělí ráno před devátou hodinou video i profil samotný zmizely - zda zasáhli administrátoři Facebooku, nebo vše smazal Vyskočil, nelze zjistit. Přestože bylo video umístěno na sociální síti jen třináct hodin (především v noci), nasdílelo ho přes 10 tisíc lidí. Lze tak soudit, že se příspěvek mohl na facebookové zdi zobrazit statisícům uživatelů.

Podle Jonáše Syrovátky z Pražského institutu bezpečnostních studií není úplně překvapivé, že se video po českém Facebooku rozšířilo právě nyní. "Nejasnosti ohledně výstupů pátečního summitu vysokých představitelů zemí EU vytvářejí atmosféru, která šíření dezinformací souvisejících s migrací podporuje," řekl Syrovátka Aktuálně.cz.

Německá agentura DPA koncem týdne uvedla, že čtrnáct zemí včetně Česka slíbilo Berlínu urychlené navrácení migrantů z Německa do členské země EU, v níž byli registrováni. Premiér Andrej Babiš to vzápětí odmítl s tím, že taková dohoda neexistuje. Německá vláda to "s lítostí vzala na vědomí", uvedl její mluvčí.

Podle Denníku N, který mapoval dopad na Slovensku, se falešná zpráva šířila i za českými hranicemi, například v nacionalistické skupině Slovenský národ.

Syrovátka dodává, že tématu migrace se platformy šířící dezinformace věnují poměrně často. "Dezinformace týkající se migrace bývají většinou jedny z nejvíce populárních a nejvíce sdílených. Dají se najít i některé platformy, které se soustřeďují pouze na dezinformace zabývající se téměř výhradně tématem migrace," říká Syrovátka s tím, že téma je v určitých částech veřejného prostoru přítomné neustále, bez ohledu na reálné okolnosti.

Češi jsou proti uprchlíkům, ale zároveň vstřícní k obětem válek

Průzkumy veřejného mínění CVVM ukazují na poměrně rozsáhlou nechuť Čechů přijímat uprchlíky. Proti byť dočasnému přijímání je 58 procent dotázaných. Je to sice nejmenší odpor proti uprchlíkům od "krizového" října 2015, s výjimkou výkyvu loni v říjnu nicméně toto číslo stagnuje, respektive klesá jen téměř neznatelně.

Ve zdánlivém rozporu proti těmto číslům je jiný výzkum CVVM, podle kterého je stejný podíl - 58 procent lidí - pro, aby v České republice mohli pobývat lidé ze zemí zasažených válkou, hladomorem či přírodní katastrofou (průzkum CVVM zde).

Analytik CVVM Jan Červenka to přisuzuje mediálnímu rámování zpráv. "Jde i o to, v jakém kontextu je otázka položena. Když je zasažena kontextem migrační krize, při té se mluvilo o zemích zasažených válečnými konflikty, ale kolidovalo to s tím, že mediální obrázek lidí tahaných ze člunů tomu profilu válečných uprchlíků příliš neodpovídal. Na to, jakým způsobem je to které téma vnímané, má rámování dost velký dopad," řekl Aktuálně.cz.

Lidé se tak podle něj zčásti automaticky mohou stavět do opozice, pokud si otázku vykládají jako související s migrační a uprchlickou krizí. Intenzita vnímání krize jako současného problému ale klesá s tím, jak téma už není nové, upozorňuje Červenka.

Je to znát u odpovědí na otázku, zda se lidé o aktuální vývoj kolem uprchlické krize zajímají. Ještě v lednu 2016 na ni odpovídalo kladně 78 procent dotázaných, letos v březnu podíl takových lidí ve společnosti klesl na 47 procent. Ubylo zejména těch, kteří na otázku, zda se o uprchlickou krizi zajímají, odpovídali, že "rozhodně ano" (zpráva CVVM zde).

Češi jsou obecně vůči cizincům skeptičtí hlavně v tom, že je pokládají za příčinu nárůstu kriminality a zdravotní riziko. Lidí s takovými obavami je ve společnosti většina, během uprchlické a migrační krize jich přibylo, nyní se jejich počty vracejí na předkrizové hodnoty (průzkum CVVM zde).

Sdílení bez ověření: lidé se chytí i na recesi

Případy, kdy lidé hromadně sdílejí zprávu bez ověření, zda je pravdivá, není málo. Opakovaně se například vrací fotomontáž vlaku Českých drah v Chebu obsypaného migranty.

Původně jako vtip, vydávaný za snímek z pražské náplavky, se šířil internetem i záběr dlouhých řad stanů na nábřeží v Paříži. I ten nasbíral tisíce sdílení od uživatelů, kteří ho pokládali za realitu českého hlavního města, "o které média mlčí".

Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám v prosinci 2016 upozornilo na smyšlenou zprávu, podle které migrant v Praze bije mladou ženu. Kamerové záběry před Policejním prezidiem, které jeden kanadský server takto interpretoval, nicméně zachytily potyčku Čechů kvůli drogám.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Primátor chce pro Železného omluvu od policie, neměla prý právo video zveřejnit

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. Toto stanovisko sdělil řediteli městské policie Eduardu Šustrovi s tím, že kromě systémové nápravy by situaci vyřešila i omluva. Případ prověří také Úřad pro ochranu osobních údajů. Šuster pochybení odmítl, městská policie podle něj postupovala stejně jako při zveřejňování jiných videí v minulosti.

"Důkladně jsem se seznámil se všemi okolnostmi zveřejnění videozáznamu úkonu Městské policie hlavního města Prahy a došel k závěru, že MPP nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam při řešení přestupku pana Železného," napsal Svoboda na Twitteru.

Situaci primátor hodnotí jako pochybení konkrétního člověka, nikoliv městské policie jako celku. "Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu. Panu řediteli jsem tlumočil názor, že by kromě systémové nápravy tuto situaci vyřešila i omluva," uvedl.

Šuster na facebooku městské policie uvedl, že ho primátor seznámil se stanovisky dvou advokátních kanceláří. Městská policie nicméně podle Šustera při zveřejnění videa postupovala při anonymizaci tak, že se snažila plně zachovat osobnostní práva přestupce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy