Hnutí Duha: Zavírání dolů přinese prosperitu

ves
18. 9. 2007 9:53
Říká to analýza, kterou hnutí zpracovalo
Místo bývalých lomů Medard a Libík vznikne jezero o ploše 550 ha. Je třeba ještě zarovnat dno, aby hloubka nepřesáhla 50 metrů. Hotovo by mělo být za dva roky.
Místo bývalých lomů Medard a Libík vznikne jezero o ploše 550 ha. Je třeba ještě zarovnat dno, aby hloubka nepřesáhla 50 metrů. Hotovo by mělo být za dva roky. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pokud by se v severních Čechách přestalo postupně těžit uhlí, neznamenalo by to nezaměstnanost a chudobu, ale naopak prosperitu.

Tvrdí to analýza ekologického Hnutí Duha.

Z ní vyplývá, že vysoká nezaměstnanost pověstná pro tento region byla způsobená právě závislostí na těžbě uhlí.

"Postupný, do několika desetiletí rozplánovaný útlum uhelných dolů oživí Ústecký kraj. Právě na postupném omezení těžby záleží, zda se Podkrušnohoří zbaví škodlivého obrazu bezperspektivního místa," tvrdí autorka analýzy Jana Kubáňová z Hnutí Duha.

Podle ní už dávno neplatí, že sever Čech je ekonomicky závislý na uhelných dolech.

"Rychle tu rostou nová odvětví. Investiční pobídky CzechInvestu v Ústeckém kraji vytvořily šestnáct tisíc pracovních míst," dodává Kubáňová.

Jako příklad Duha uvádí průmyslovou zónu Triangl, kde jsou zaměstnány čtyři tisíce lidí, což je pdole Duhy téměř stejně jako u Mostecké uhelné společnosti.

V severních Čechách už podnikají i firmy, jejichž naopak pomáhá snižovat spotřebu energie z neobnovitelných zdrojů.

"Knauf v Krupce u Teplic postavil továrnu na izolační materiály, Kyocera v kadaňské průmyslové zóně zaměstná 300 lidí při výrobě fotovoltaických panelů k výrobě solární elektřiny," píše se v tiskové zprávě hnutí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy