Hnutí ANO vadí spolupráce Šmída z NCOZ s piráty, svolává mimořádné jednání výboru

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 5. 2019 12:27
Poslanci hnutí ANO chtějí svolat mimořádné jednání sněmovního výboru pro bezpečnost kvůli spolupráci Pirátů s podplukovníkem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Janem Šmídem, o které dnes informoval deník Právo. Předsedu výboru Radka Kotena (SPD) poslanci v žádosti, kterou má ČTK k dispozici, prosí o zařazení bodu o angažmá aktivních pracovníků bezpečnostních složek v politických stranách, uskupeních a jejich pracovních týmech. Šmíd není podle vedoucího pirátského týmu pro vnitro a bezpečnost Lukáše Koláříka stálým členem týmu, byl přizván jako host.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš, ilustrační foto
Předseda Pirátů Ivan Bartoš, ilustrační foto | Foto: Radek Vebr

Šmída si podle Práva piráti pozvali, aby jim pomáhal s legislativou. Za piráty byl také v říjnu policista, zabývající se finanční kriminalitou, zvolen jako nestraník do děčínského zastupitelstva. Ředitel NCOZ Jiří Mazánek deníku sdělil, že se věcí zabývá a že podle něj podobné angažmá není v pořádku.

"Stejně tak jako je běžnou praxí, že političtí reprezentanti oslovují k časté účasti na jednání výborů experty - v případě bezpečnostního výboru například ředitele bezpečnostních složek - je v rámci resortního expertního týmu Pirátů běžné, že si při přípravě či připomínkování odborné legislativy zveme odborníky či experty z praxe," napsal Kolářík v prohlášení zaslaném ČTK.

"Že pan Šmíd nabídl Pirátům možnost na základě svých odborných zkušeností z praxe připomínkovat danou legislativu, tedy považuji za pozitivní. Je však zcela na něm, aby posoudil, co za aktivity může z popisu svého povolání vykonávat, a předpokládám, že si danou věc ověřil," doplnil.

Na mimořádné jednání výboru by poslanci ANO chtěli pozvat ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), policejního prezidenta Jana Švejdara, ředitele NCOZ Mazánka a případně ředitele či zástupce Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace a Vojenského zpravodajství.

"Cílem bodu je jasná definice, kdy příslušník bezpečnostních složek je politicky angažovaný ať už jako člen politické strany, či jako nestraník za politické uskupení, kdy porušuje zákon a kdy hrozí úniky informací z jeho denní náplně práce a jejich možné zneužití v politických kampaních či jednání proti bezpečnosti a stabilitě České republiky," píšou v žádosti poslanci. Kolářík se mimořádnému jednání nebrání. "Rád členy výboru s výše popsanými skutečnosti seznámím. I když iniciativu pana (poslance Pavla) Růžičky považuji deset dní před volbami do Evropského parlamentu spíše za nešťastnou snahu o zviditelnění jeho či hnutí ANO," napsal.

Právo uvedlo, že Šmíd se v dubnu stal členem pirátského týmu pro vnitro a bezpečnost. "Pan Šmíd není stálým členem našeho resortního týmu, nýbrž byl přizván jako host, což se lze ostatně dočíst i ze zápisu, který s Piráty ze všech jednání uveřejňujeme," uvedl Kolářík. Ani na webu Pirátů mezi členy Šmíd není. Součástí týmu jsou kromě Koláříka například poslanec Tomáš Vymazal, politický analytik poslaneckého klubu Pirátů Petr Fojtík nebo protikorupční analytik pirátského klubu Janusz Konieczny.

 

Právě se děje

Další zprávy