Hnutí ANO hlasováním zaskočilo vládní poslance. A rozčílilo předsedu klubu ODS Bendu

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
14. 1. 2022 15:00
Přestože se vládní a opoziční poslanci ujišťovali, jak povedou konstruktivní jednání, hned v pátek se do sebe pustili. Při projednávání vládní novely stavebního zákona prosadili poslanci ANO přerušení projednávání zákona. Ve sněmovně chyběli někteří poslanci vládních stran. Jejich zloba se obrátila proti ANO a zvažují, jestli vůbec podpoří na místopředsedu sněmovny zástupce ANO Karla Havlíčka.
Marek Benda
Marek Benda | Foto: ČTK

Poslanec Marek Benda (ODS) je všeobecně považovaný za nejzkušenějšího člena Poslanecké sněmovny mimo jiné proto, že v ní strávil nejvíce času ze všech současných poslanců. Zatímco někteří z nich počítají svůj pobyt ve sněmovně zatím spíše na hodiny, Benda s výjimkou dvou let sedí ve sněmovně od roku 1990.

Přesto ho v pátek po poledni dění ve sněmovně zaskočilo. A to navíc v situaci, kdy Benda vystupuje jako předseda poslaneckého klubu ODS, a tedy fakticky jako lídr vládních poslanců. Došlo k tomu při projednávání změny stavebního zákona. Vládní strany chtějí tento zákon, které v uplynulém volebním období prosadilo hnutí ANO, změnit. Tvrdí, že není dobrý, zatímco ANO jeho podobu usilovně brání. Však zákon hnutí Andreje Babiše protlačilo v minulém volebním období až po dlouhotrvajících debatách.

Při pátečním projednávání vládní novely navrhla exministryně pro místní rozvoj za ANO Klára Dostálová hlasování o tom, že chtějí přerušit projednávání příslušného bodu do 1. března. V této chvíli řídila schůzi poslankyně ANO a také místopředsedkyně sněmovny Jana Mračková Vildumetzová, která nejdříve spustila gong, aby přivolala poslance, a následně dala pokyn k hlasování. Poslanci ANO za pomoci SPD záhy v hlasování uspěli a svou radost dali vzápětí najevo potleskem. Přítomných bylo 131 poslanců, pro halosvalo 81, proti 50.

Následně sice hlasování zpochybnil poslanec STAN Jan Farský, který uvedl, že na hlasování dobíhal na poslední chvíli a v záznamu hlasování je, že hlasoval pro. "Já jsem chtěl hlasovat ne, ale prostě se objevilo ano," tvrdil. Ovšem i opakované hlasování o přerušení jednání o stavebním zákonu dopadlo tak, že ANO návrh prosadilo. Z přihlášených 162 poslanců bylo pro  83, proti 79.

"To, co se tady odehrálo, pokládám za velký faul, velký faul. V pořádku, má na něj každý právo, ale není možné, aby si tady někdo naháněl, a bude to pro mě velká pochybnost o tom, jestli mají opoziční představitelé sedět na tom empiru," spustil následně u řečnického pultíku Marek Benda v narážce na předsedající schůze. "Jestli chtějí tímto způsobem nás jako školit, že tady musíme 24 hodin denně sedět a poslouchat všechny ty řeči. Jo? Já to jenom takhle říkám a předesílám," uvedl Benda. Na jeho slova reagovali opoziční poslanci hlasitým boucháním do lavic a slovy nesouhlasu. 

Právě malý počet vládních poslanců ve sněmovně je jednou z mála příležitostí, kdy může opozice uspět. V minulosti toho využívali zástupci opozice z různorodých stran a hnutí. Hlasovat lze prakticky kdykoliv, proto si musí vládní poslanci vždy hlídat, aby je opozice nepřehlasovala.

Po vystoupení Bendy vyzvala předsedající schůze šéfy poslaneckých klubů, aby se s ní přišli poradit. Nebylo totiž jasné, jak bude schůze dál pokračovat. Po této krátké poradě přišel k mikrofonu předseda SPD Tomio Okamura a oznámil, že si klub jeho strany bere přestávku. Přiznal přitom, že jde o účelový krok. "Chceme jednání přerušit, protože hnutí SPD zásadně nesouhlasí s korespondenční volbou. Nesouhlasíme se zaváděním korespondenční volby v České republice," sdělil Okamura.

Zavedení možnosti "volit na dálku" je další priorita vlády, která ji chtěla prosadit co nejdříve. Proto podporovala návrh zákona o korespondenční volbě, který přišel ze Senátu. Tam má vláda drtivou převahu. Někteří vládní poslanci v minulých dnech avizovali, že v případě brzkého schválení by mohli krajané v zahraničí volit korespondenčně už příštího českého prezidenta v lednu 2023.

Vystoupením Okamury zasedání sněmovny v tomto týdnu skončilo. Další jednání bude pokračovat příští týden v úterý.

ANO nedodrželo dohodu, říká Výborný 

Když Aktuálně.cz mluvilo po skončení schůze s Markem Bendou, tvrdil, že ho naštval jak přístup předsedající schůze, tak předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové. "Myslím, že paní předsedající schůze nechala hlasovat o návrhu hnutí ANO velmi rychle. Byl to nečekaný návrh. A v minulosti bylo zvykem nechat chvilku času, než poslanci přijdou na hlasování. Byla to taková slušnost," vysvětloval Benda. Ten, stejně jako někteří jiní, sledoval zasedání ze své kanceláře, což je ve sněmovně poměrně obvyklé. Zejména, když jsou jednání dlouhá.

V případě exministryně Aleny Schillerové mu pro změnu vadilo, že řada poslanců ANO nepodpořila návrh na zpochybnění hlasování, s kterým přišel poslanec Farský. "To byla podle mě od ANO hrubá neslušnost. Značná část jejích poslanců pro toto zpochybnění nehlasovala. Přitom existuje už léta nepsaná dohoda, že když nějaký poslanec takto zpochybní hlasování, tak mu je vyhověno," řekl Marek Benda.

Aktuálně.cz mluvilo také s předsedou lidoveckého klubu Markem Výborným, který rovněž kritizoval šéfku klubu hnutí ANO.

"Byl jsem s paní Schillerovou domluvený na postupu ohledně stavebního zákona. My jako vládní poslanci jsme chtěli, aby se zákon projednával ve výborech 30 dní, ANO chtělo 100 dní, takže jsme se dohodli na kompromisu 60 dní. Taková byla dohoda. Její součástí nebylo nic o tom, že vyvolají hlasování, aby bylo projednávání přerušeno. Hnutí ANO bohužel nedodržuje dohody, které jsou učiněny na úrovni klubů. Je to pro nás poučení do budoucnosti," stěžoval si Výborný.

Šéfka klubu ANO Alena Schillerová je přesvědčena, že se zachovala korektně. Potvrdila, že skutečně existovala původně dohoda se zástupci vlády o tom, že stavební zákon nechá ANO projít do výborů.

"Jenže později jsem jim sdělila, že tato dohoda padla, protože se k ní nepřipojilo SPD. Oni tedy věděli dlouho před hlasováním o mém stanovisku," řekla Aktuálně.cz. Stejně tak hájí předsedající schůze, která podle ní nechala dost času před hlasováním. "Poslanci měli skutečně čas přijít hlasovat. Musí si zvykat na to, že je třeba chodit do práce. Podobně se snažili dnešní vládní poslanci vyvolávat hlasování v minulém volebním období," prohlásila. 

Bude zvolen poslední místopředseda sněmovny?

Emotivní páteční dění by mohlo mít ještě jeden důsledek. Jako poslední místopředseda by nemusel být zvolený poslanec hnutí ANO Karel Havlíček, kterého ANO do této funkce nominovalo. Mimochodem, právě v pátek odpoledne měla proběhnout jeho volba. Benda a Výborný ovšem nevyloučili, že by ho nakonec vládní koalice nemusela zvolit vzhledem k pátečnímu chování ANO. Jasno bude příští týden.

Alena Schillerová reagovala tak, že věří ve zvolení Karla Havlíčka. "Pan Benda mi dal na to dříve ruku. Doufám, že se emoce uklidní," podotkla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Bitcoin klesl pod 34 000 dolarů, je nejníže od konce července

Bitcoin klesl pod 34 000 dolarů, je nejníže od konce července a 51 procent pod svým dosavadním maximem. Prudce oslabuje i kryptoměna ethereum.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Za schvalování teroristického útoku na internetu dostal muž tříletou podmínku

Pražský městský soud udělil sedmapadesátiletému Zdeňku Salovi za podporu a propagaci terorismu tříletý podmíněný trest s pětiletou zkušební dobou. Řidič kamionu v březnu 2019 na internetu vychvaloval pachatele teroristického útoku v Christchurchi na Novém Zélandu, který ve dvou mešitách zastřelil pět desítek lidí. Rozsudek není pravomocný, muž i státní zástupce si ponechali lhůtu na možné odvolání. Sala vinu popírá.

Muž podle obžaloby pod článek o střelbě na Novém Zélandu na webu zvrácený.cz napsal komentář "Dobře on, tak na muslimáče". Dopustil se tak podle státního zástupce trestného činu podpora a propagace terorismu. Žalobce Miloš Klátik ho za to navrhl poslat na pět let do vězení, soudkyně Jarmila Pavlátová však stejně jako většina soudců v podobných případech uložila podmíněný trest.

"Jde o ojedinělé jednání, kdy schvaloval takto odporný čin," prohlásila předsedkyně trestního senátu. U soudu se podle ní neprokázalo, že by Sala patřil do nějaké extremistické organizace nebo že by psal další podobné komentáře. Muž ale podle ní neprojevil žádnou lítost, proto dostal nejvyšší možný podmíněný trest. Sala vinu u hlavního líčení popřel. "Nic takového jsem nenapsal," uvedl. Dodal, že z jeho IP adresy mohl komentář odeslat i někdo jiný. Jeho argument však soud neuznal.

Za podporu a propagaci terorismu přes veřejnou síť hrozí trest pět až 15 let vězení. Soudy však zatím v případě schvalování útoku v Christchurchi ukládaly podmíněné tresty.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Ruské akcie i rubl kvůli sporu Moskvy se Západem o Ukrajinu prudce oslabují

 Ruské akcie od rána výrazně klesají, jejich hlavní index dopoledne odepisoval více než šest procent. Výrazně dolů zamířil i ruský rubl, který je k dolaru na nejnižších hodnotách od podzimu 2020. Podle analytiků je za tímto propadem citelné zhoršení vztahů mezi Ruskem a Západem. Ten se obává, že Rusko se chystá napadnout Ukrajinu, přestože Moskva opakovaně odmítá, že by něco takového plánovala.

Krátce před 11:00 SEČ se dolar prodával za 78,20 rublu, a vykazoval tak růst o 0,9 procenta. Naposledy byl tak vysoko v říjnu 2020. Ještě loni na podzim stačilo na nákup jednoho dolaru kolem 70 rublů. Euro se ve stejnou dobu prodávalo za 88,55 rublu a vykazovalo růst o 0,6 procenta. Pohybuje se tak blízko maxima z loňského jara.

Zvýšená kolísavost je u cen ruských aktiv patrná už několik týdnů, v posledních dnech ale napětí mezi Ruskem a Západem vygradovalo. Spojené státy v neděli oznámily, že nařizují rodinám diplomatů, aby opustily Ukrajinu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy