Hnutí ANO povede do voleb ve Středočeském kraji Babiš. Přitom chtěl být na kandidátce poslední

ČTK ČTK
13. 5. 2017 18:51
Andrej Babiš povede středočeské ANO do parlamentních voleb z prvního místa, a nikoliv z posledního, jak tvrdil v únoru. Postaví se tak například Janu Hamáčkovi (ČSSD), Janu Skopečkovi (ODS) nebo Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). V Praze povede hnutí ANO do voleb podle očekávání ministr obrany Martin Stropnický.
Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš
Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Šéf hnutí Andrej Babiš povede středočeské ANO do parlamentních voleb z prvního místa kandidátky, a nikoli posledního, jak o tom hovořil v únoru. Rozhodl o tom v sobotu krajský sněm hnutí, když jako volebního lídra chtěly Babiše oblastní organizace uskupení.

Předseda středočeské organizace ANO František Petrtýl dále řekl, že sněm Babišovi v sobotu vyslovil podporu ve sporu s ČSSD.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podal prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na Babišovu demisi. Tvrdí, že nevyjasněné podnikatelské aktivity ministra financí oslabují vládu. Zeman ale demisi zatím nepřijal, ačkoli byla datována k 9. květnu.

"Sněm mu vyslovil podporu, že za ním stojíme v této složité politické situaci," uvedl na adresu Babiše Petrtýl.

Babiš na konci února ohlásil, že bude do Sněmovny kandidovat z posledního místa. "Oblastní organizace ho nanominovaly, aby byl lídrem naší kandidátky, dneska to krajský sněm odhlasoval," uvedl Petrtýl.

Už dříve uvedl, že osobně by Babiše preferoval do čela kandidátky, protože když je to lídr strany, měl být lídrem i ve středních Čechách, kde bydlí. Na druhé místo kandidátky zvolil sněm místopředsedkyni ANO a středočeskou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou.

Stejně jako ostatní volební listiny hnutí bude i středočeskou ještě schvalovat republikové předsednictvo. Nedávná změna stanov hnutí přitom dává poslední slovo předsedovi.

V čele kandidátek ostatních stran budou ve středních Čechách předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), krajský radní pro školství a poslanec Jan Skopeček (ODS), předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nebo místopředseda STAN a hejtmančin náměstek Vít Rakušan, který má být lídrem společné kandidátky STAN a lidovců.

Komunisté nasadí předsedu regionální organizace a poslance Stanislava Grospiče a piráti celostátního lídra Ivana Bartoše.

V Praze bude lídrem Stropnický

Svou kandidátku sestavovalo ANO i v Praze. Do čela se dostal podle očekávání ministr obrany a místopředseda hnutí Martin Stropnický.

Dvojkou zvolil sobotní krajský sněm ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Na třetím místě kandidátní listiny bude profesorka 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a přednostka pracoviště pražského IKEM Věra Adámková.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy