Hnutí ANO povede do voleb ve Středočeském kraji Babiš. Přitom chtěl být na kandidátce poslední

ČTK ČTK
13. 5. 2017 18:51
Andrej Babiš povede středočeské ANO do parlamentních voleb z prvního místa, a nikoliv z posledního, jak tvrdil v únoru. Postaví se tak například Janu Hamáčkovi (ČSSD), Janu Skopečkovi (ODS) nebo Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). V Praze povede hnutí ANO do voleb podle očekávání ministr obrany Martin Stropnický.
Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš
Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Šéf hnutí Andrej Babiš povede středočeské ANO do parlamentních voleb z prvního místa kandidátky, a nikoli posledního, jak o tom hovořil v únoru. Rozhodl o tom v sobotu krajský sněm hnutí, když jako volebního lídra chtěly Babiše oblastní organizace uskupení.

Předseda středočeské organizace ANO František Petrtýl dále řekl, že sněm Babišovi v sobotu vyslovil podporu ve sporu s ČSSD.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podal prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na Babišovu demisi. Tvrdí, že nevyjasněné podnikatelské aktivity ministra financí oslabují vládu. Zeman ale demisi zatím nepřijal, ačkoli byla datována k 9. květnu.

"Sněm mu vyslovil podporu, že za ním stojíme v této složité politické situaci," uvedl na adresu Babiše Petrtýl.

Babiš na konci února ohlásil, že bude do Sněmovny kandidovat z posledního místa. "Oblastní organizace ho nanominovaly, aby byl lídrem naší kandidátky, dneska to krajský sněm odhlasoval," uvedl Petrtýl.

Už dříve uvedl, že osobně by Babiše preferoval do čela kandidátky, protože když je to lídr strany, měl být lídrem i ve středních Čechách, kde bydlí. Na druhé místo kandidátky zvolil sněm místopředsedkyni ANO a středočeskou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou.

Stejně jako ostatní volební listiny hnutí bude i středočeskou ještě schvalovat republikové předsednictvo. Nedávná změna stanov hnutí přitom dává poslední slovo předsedovi.

V čele kandidátek ostatních stran budou ve středních Čechách předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), krajský radní pro školství a poslanec Jan Skopeček (ODS), předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nebo místopředseda STAN a hejtmančin náměstek Vít Rakušan, který má být lídrem společné kandidátky STAN a lidovců.

Komunisté nasadí předsedu regionální organizace a poslance Stanislava Grospiče a piráti celostátního lídra Ivana Bartoše.

V Praze bude lídrem Stropnický

Svou kandidátku sestavovalo ANO i v Praze. Do čela se dostal podle očekávání ministr obrany a místopředseda hnutí Martin Stropnický.

Dvojkou zvolil sobotní krajský sněm ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Na třetím místě kandidátní listiny bude profesorka 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a přednostka pracoviště pražského IKEM Věra Adámková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Pět mrtvých po atentátu na vozidlo Tálibánu v afghánském Dželálábádu

Vozidlo radikálního hnutí Tálibán, které od poloviny srpna vládne v Afghánistánu, se stalo v neděli ve městě Dželálábád terčem dalšího bombového útoku. Podle prvních zpráv agentury AP si vyžádal pět mrtvých, včetně dvou civilistů, z nichž jedno bylo dítě. Tálibán se k incidentu dosud nevyjádřil.

Další zprávy